1. 1.
  canlıların doğuştan getirdikleri, içinde düşünce ve akıl barındırmayan, bilinçsiz kullanılan, bir amaca yönelik davranış kalıplarıdır.
  1 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  temel ise kaçamazsınız.
  2 ... trinfr
 3. 3.
  köpeklerde çok güçlü bir mekanizmadır. öyle ki;

  hayatında hiç ceviz meviz görmemiş bir köpeğe * oynasın diye ceviz verilmiştir. hayvan bunu alır koklar koklar, ısıra ısıra kırar ve içini yer, kabuğunu orada bırakıp hayatına devam eder..
  ... kutupsal form
 4. 4.
  kesinlikle öğrenilmez. doğuştan içimize yerleşmiş olgu.
  ... insatiable love
 5. 5.
  beynin duyulara hitap edemediği durumlarda, refleks olarak ortaya çıkan ve hareketleri yönlendirendir.
  ... legend of the stranger
 6. 6.
  (bkz: instinct)
  ... meister writer
 7. 7.
  doğuştan gelen ve öğrenmeyle değişmeyen, bir türün bütün bireylerinde ortak olan içsel güçlerdir. örneğin; kadınların annelik güdüsü, kuşların yuva yapması, örümceklerin ağ örmesi, arının bal yapması... birer içgüdü'dür.
  ... unique270
 8. 8.
  insanın içinden gelen, mantık aranmaması gerek hareket. Örneğin susamak içgüdüye güzel bir örnek. düşünüp de ulan susadım demez insan. ha susayınca, ulan şöyle soğuk su olsa da içsem der, bu içgüdü değildir, düşünceye girer.*
  ... sig adam
 9. 9.
  insanın sahip olduğu en önemli içgüdülerden biri de üremektir. bu içgüdünün özü genlerini sonraki kuşaklara aktararak ölümsüzlüğe ulaşmak ve türünü devam ettirmektir. insan içgüdüsel olarak iyi genlere sahip birisini arar. o kişiyi bulduğunda ise arkadaşın seninle birlikte olmak istiyor durumu olur. (bkz: youtube)*
  ... on tekersin cok sekersin
 10. 10.
  sanılanın aksine, insanda olmayan şeydir. insan olan versiyonu olan şey için (bkz: güdü)

  içgüdü insanlarda olsaydı, boku geldiğinde nereye sıçsam acaba ya da nerede sıçarsam gözükmem diye düşünmeden olduğu yere sıçan adamlar olurduk ki bunu sadece hayvanlar yapıyor.
  ... rejected