bugün

yıllardır anlam verilemeyen bir sorundur. 1. bölüm(yani şimdiki ygs) matematiği, temel matematikdir. hep ''analiktik zeka gerekli hukuk okuyanlarda'' denir. ama temel matematik hukukçunun neyine yetmiyor? lys matematiği hukuk için gereksiz, adamlar mühendis olmayacak ki efendim.

-dur şu yasanın fonksiyonunu alayım. şurdan da türevi hesapladık mı, hımm... bak şurda da eşkenar üçgen var, hah! sonuç da 6544 sayılı kanun çıkar... tamamdır bu iş...*
tıp kazanmak için türev-integral çözmek gibi garip bir duygudur.
doğrudur. zaten birtek zor olan matematiktir. onu da kaldırırsan her önüne gelen sınavda fuller.
türk eğitim sisteminin özetidir.
mat çözmeye müsait bir beyin yoksa hukuk bitirilmez ama sanat tarihi okunabilir.
tıp kazanırken fizik çözmekle farkı yoktur. aynı zamanda psikoloji ve felsefe bölümlerine girebilmek için matematik çözmekle kardeş durumundadır.
kesinlikle kazandıracak tavsiyedir.
edebiyatı herkes hallediyor da, matematik yapmak biraz göt istiyor.
son yılların sıralamalarını incelediğinizde; lys'den 75 civarı matematik yapıp fen'den içler acısı net yapan insanlar akıllılık edip edebiyat sınavına da giriyorsa soruların yarısını yapması yetiyor neredeyse.

o yüzdendir ki sözelden gelen biri olmama rağmen şuan tıp okuyorum.

hal bu.
gerekli olandır, çünkü hukukta olaylara farklı veya geniş açılarla bakabilmek gerekir matematikte bunu insana katan bilimlerden biridir.
bu durumun gerekliliğini dersaneye gittiğim yıllarda matematik bölüm başkanı kalite bir hocamız çok güzel anlatmıştı. anlattıklarından aklımda bir şey kalmamış olsada durumu şöyle kurtarabilirim :

avukat vb. olacak adamda bi havuz probleminin ya da bi trigo sorusunu çözecek nantık* olmalıdır.
her bilim dalı gibi hukukta beyni kullanarak anlaşılır öğrenilir. beyni zekayı geliştiren de sonuç itibarı ile matematiktir.
yasaları ezberlerken hukuk öğrencilerinin polinomları ne yapacağını merak ettiren durum.
matematik öğrencileri eleyici bir niteliğe sahip olduğundan, hukuk fakültelerinin de en iyi öğrencileri kabul ettiğinden şaşılmaması gereken durumdur.

Ayrıca matematiğin bazı konuları muhakeme yeteneğini geliştirdiğinden lazımdır hukukçuya.

Onun haricindeki limit-türev-integral üçgeni hukukçu olsanız da karşınıza çıkmaz.
mantıklı olandır. hukuk sanıldığı gibi ezberden ibaret değildir. evet ezberlenecek çok şey vardır ama uygulamada mantık denen şeye sahipseniz devreye sokmanız gerekir. matematik sadece hesaplamak toplama çıkarma gibi işlere yaramaz. matematik beyni en fazla geliştiren, kullanım kapasitesini arttıran derslerden biridir. bu sebeple mesleğe bağlı olmaksızın her gelişmekte olan beynin ihtiyacı olan şeydir matematik. azıcık düz adamlıktan çıkın yahu.
(#7873178)
sınav sisteminin saçmalıklar üzerine kurulu oldugu bir ülkede yatırganmaması gayet normal bişey gibi sineye çekilmesi gereken bir durumdur .
isletme okumak icin temel hukuk dersi almakla aynidir. bir mantigi yoktur.
Doğrusu da budur. Hukukla matematik mantık olarak aynıdır aslında. Matematikte tüm formülleri bilebilirsin, hepsini ezberleyebilirsin lakin mantığı kavramadığın, yaratıcılık ve pratik düşünme yeteneğin olmadığı sürece bunları kullanmakta daima güçlük çekersin. Hukukta da durum böyledir, bütün yasalaraı ezberleyebilirsin lakin işin mantığını kavrayamadığın ve yaratıcı olamadığın sürece bunları pratiğe dökemezsin. Ne hukuk sadece ezberdir, ne matematik sadece formüldür. ikisinde de önemli olan mantıktır.
karmaşık problemlerin içinden çıkmak için gerekli olandır. sonuçta bir avukat olarak masa başında bir şairin bilmem ne şiiri üzerinde kafa yormayacaksınız değil mi?
hukuku kazanmak için olmasa da, ileride hukukçu olacak kişinin muhakeme yeteneğini güçlendirdiği için yararlıdır.
meslek lisesinde elektrik bölümü okuyup öss tercihlerinde elektrik mühendisliğinin alan dışı kalması sebebiyle elektrik mühendisliğini seçememek kadar saçmadır.
Eğitim sisteminin çarpıklıklarından yalnızca biridir sorsan analitik düşünmeyi geliştiriyo ondan derler aslında saçmalıktan başka bişey değildir aynı durum tıp okuyacak birine yoğun bi şekilde fizik dersi verilmesinde de görülür. Kanaatimce bu kadar ayrıntılı matematik ve fizik yalnizca mühendislik okuyacak öğrencilere verilmeli ve sınav sistemi buna göre düzenlenmelidir. Sırf matemtiği iyi olduğu için hukuk okuyabilen ama ezberi iyi olmayan insanların avulat olup boşta gezmesinin nedeni de budur.

Edit: cidden analitik düşünceyi geliştirir yazanlar
Olmuş. Ne analitik düşünceymiş arkadaş. Bütün matematikçilerin analitik düşünmesi iyiyse. Bırakalım onlar yönetsin bizi.
"sen şimdi tüm kanunları ezberliyo musun yeaa?" diye soran zihniyetin eleştirdiği durumdur efendim bu. muhakeme yeteneğinin gelişimi için şarttır.
üniversite giriş sınavlarındaki inanılmaz mantık hatasıdır.
3 senedir tek bir sayı görmemiş bi' hukukçu olarak aslında gerekli diyorum.
kafayı yemek üzereyim, bunu söyleyeceğimi hiç düşünmezdim ama kısmi integrali özledim!
hukuksuz,adil olmayan bir uygulamadır.
Elbette hiç matemtik görmesinler demiyorum ama sadece mühendislikte bir anlamı olan integral gibi konuları göstermeyin bari veya katsayısını azlatın. Aynı durum uluslararsı ilişkiler okuyacak birinin tarihten sadece 17 soru çözmesinde de Görülmektedir. O yüzden Kimse savunmasın bu çarpıklığı. Matematiğiniz
iyiYse gidin mühendis olun. Ne işiniz var hukukta. sonra çoğunuz huku mezunuyum ama işsizim diye geziniyonuz.
Bi de neymiş matemtik eleyici dersmiş illa
Öğrencileri elemek istiyosaniz bölüyle alakasiz derslerden sorular soracaginiza bolumuye alakali derslerden secici sorularin sorulmasi daha mantikli olur ama bu ulkede mantikli bir is yapildigi nerde gorulmus.