bugün

görme özürlü ermeni udi. ud tekniği cok asmıs olmasada harf yutarak seslendirdiği parcalar adamı gülümsetir , içmeden sarhos eder. udi hrant efendi olarakta bilinir
4 günlükken gözlerini kaybetmiş, ilk soyadı emre olan ermeni asıllı sanatçımız. en ünlü bestesi hastayım yaşıyorum görünmez hayalinle adlı eserdir. adapazarı'nda doğmuş, istanbul'da vefat etmiştir.

şanslıysanız babacan bir büyüğünüz bir taş plak çıkarır, borulu gramofona koyar ve bak bu udi hırant der. o hüzünlü sesi dinleyiverirsiniz. belki kalan müzik çıkarmıştır kasedini kim bilir. ama borulu gramofon tadını vermez.
(bkz: hastayım yaşıyorum)
çocukken kilisedeki cenaze merasimine annem tarafından götürüldüğüm ama anımsayamadığım komşumuz. çok küçüktüm muhtemelen annemde beni bırakacak yer olmadığından ancak kendisini çok sevdiği için cenazeye mutlaka iştirak etmek istediğinden götürmüş.
besteleri ise ekoldür....
daha çok udi hrant olarak bilinir.
udi hrant olarak da bilinen, görme engelli ermeni udi.

Her ne kadar ara dinkjian'ın eserlerini pek sevsem de, kendisinin yeri ayrıdır.

başta ve sonda küçük iki taksimle çaldığı kemani tatyos efendi'nin hüseynî makâmında saz semaisi harikadır. ne vakit eskilere özlem duysam, gönül giden sevgilileri ansa, kendimi bu güzel eseri dinlerken bulurum.

Şurada: https://youtu.be/QM1mypSbbvk