bugün

eğer idealist bir hocaysa teşekkürle karşılık bulacağınız ezik bişeyse size sınav sonuçlarında teşekkür edecek olan hoca modeli.
hocanın size kıl olmasına sebebiyet verebilecek bir harekettir. hoca biraz insansa hatasını söylediğiniz için size minnetlerini sunar. diğeriyle ise not konusunda hoş olmayan ilişkiler yaşamanız muhtemeldir. **
sadece bu amaçla okula gidenler bilirim.ayar verme aşkıyla tahsil hayatını tamamlayan adam gördüm.
cevap anahtarında yapılan hataysa uzun tekel2000 ile ödüllendirilebileceğiniz olaydır.*
aynı zamanda hocanın
-"lan sen ne çok biliyon"
diyip öğrencinin 0 almasına neden olabilecek hareket *
dersanelerde hocanın açıktan rüşvet verip öğrenciyi uzaklaştırmak istediği sonuca neden olacak bir eylemdir. * **
büyük bir haz vermekle birlikte hocanın bütün düşmanlığını kazandıran olay.ben yakalayıp söylediğim zaman hocanın bütün tavırları 180 derece değişmişti.sanırım matematikte parantezlerle arası pek iyi değildi.gitti yanlış cevabı buldu.cevap anahtarından bakınca benim doğru yaptığımı ve kendisinin yanlış yaptığını anlayınca baya bozulmuştu ve o anda oluşan tavrı sene sonuna kadar sürdü.
okulu bitirene kadar hocanın gözünün üzerinizde olmasına neden olan hadise. o hocanın her dersinde sorduğu teoremin ispatını sizden istemesine neden olur. eğer hocanın hatası yaklaşık 160 kişinin içinde ortaya çıkarıldıysa siz çok büyük haz alırsınız, hocanın da düşmanlığını kazanırsınız.**
Pek tavsiye edilmeyen bir harekettir, sınav kağıtlarında o sizin ne hatalarınızı bulup kafanıza kakacaktır.
hocanın bu olaya tepkisi ne kadar yanlışsa öğrencininde herşei ben bilirim edasıyla bunu yapması yanlıştır..
ama eğer "kıl" bir hocaysa çok iyi yaptın olum gibi takdirlere şayan bir davranış...
(bkz: ben yaptım oldu)
hocanın dumur olmasını domates rengini almasını sağlar. ayrıca geometri hocasıysa iki saat uzun yolu yapar yapar yapar kalkan kişi bir çizik atıp saniyede çözerse ben diğer uzun yolu da görün istedim, farklı ufuklar geliştirin diye sallayan hocadır. olsundur yine de fena değildi okuldan atılmasaydı.
sınıfta hocaya ayar veren bir ses tonuyla yapılırsa karnede 5 olması gereken notun 3 olmasıyla sonuçlanan olay. *
arkadaş muhabbetinde ukalalığa yolaçabilen şey.
hocanın hatasını bulmak,
"hey milleeet bakın ben farklıkyım!! ve bi de ben böyle bu kadar çok şey biliyorum"

(bkz: hocanın hatasını bulduktan sonra çalışalım mı sorusunun akabinde gelmesi)
her insan hata yapabilir ama hocalar yapmamalıdır, hazırlıklı olmalıdır, dalmamalıdır, uyanık olmalıdır, karizmayı çizdirmemelidir. (bkz: günümüz türk genci)
Çoğu hoca tarafından memnuniyetle karşılanır; çünkü dinleniliyordur ve takip ediliyordur. Ayrıca hatayı bulan öğrenciye hocanın ben bakayım siz beni dinliyor musunuz diye bilerek yaptım demesi de muhtemeldir ki hocaya ayar vereyim derken sazan durumuna da düşebilirsiniz.
sınav kağıdında hocanın sorduğu soruda yanlış bir kelime kullandığını farkeden öğrenci ; kelimenin üzerini karalar ve:
" doğrusu bu olacaktır soru yanlıştır! " der, soruyu boş bırakır.
sonuçlar açıklanırken hoca:
"içinizde bazı akıllılar sorduğum sorudaki yanlış kelimeyi bulacaklarına, soruyu yapmaya çalışsalardı 20 almazlardı! " demesiyle sınıfa madara olunulur.
sakıncalı bır durum her an okulu uzatabılme durumu olabılır.
üniversitede öğrenciyseniz dönem uzatma ihtimaliniz yüksektir, hele ki bilgisizliğini otoritesi ve ünvanı ile maskelemeye çalışan bir akademisyene bunu yapmışsanız sıçtınız demektir.
bir öğrenme metodudur.
eğer öğrenci tarafından ukala bir üslupla yapılmamışsa ve hoca da olaya objektik yaklaşabilen bir zihniyete sahipse; öğrencinin, hocanın gözünde değer kazanabileceği durum.
hocaya sağlam bir ayar verip, gece yatağınızda mışıl mışıl uyumanız için güzel bir fırsat.
ben bunu denedim hoca üç hafta beni ezmeye çalıştı. ne yapsam azarladı. yanına konuşmaya gittim 'bir daha böyle bişey istemiyorum' dedi. dersi veremedim. bence denemeyin.
öğrencinin '' hocayı göt etmek '' diye tabir ettiği olaydır. ben de yapmışımdır bir kaç sefer. fakat en ilginci geometri hocamızın bir kitaba bir bana bakıp sonunda eline tükenmez kalem alıp ''o zaman kitap yanlış çözmüş soruyu hemen düzeltiyoruz'' demesiydi. tamam adamın geometriden anlamadığı belliydi ama biz ne bilelim kitaptaki çözümlü soruları bize gazladığını.
yapilabilir fakat hocanin g.tune sokulmamalidir. okul hayatini rezil eder, mahfeder, cin i$kencelerinin allahini kullanir.

+evet oyleyken böyle böyleyken oyledir. peki, $oyleyken nasildir?
-(sinifta derin bir sessizlik)
+hmmm bu soruya kim cevap versin hmmm.. hmmmm.. hmmm..
-(sinif sessizlige devam ederken herkes gozleri hocanin ula$acagi hedefe coktan diker)
+hmm.. hmm.. tamam bu soruya antistar cevap versin. soyle anti, $oyleyken nasildir?

lan sabah saat daha 9! yari hipnoz halde duruyorum, biri parmak $iklatsin uyanayim diye umutlaniyorum. sen degil parmak $iklatmak odunla dovuyorsun her ders. kinci pislik.