bugün

Bazı çok zeki bilgisayar kullanıcılarının, oturup, bir olay, bir firma vb. şeyler üzerine yazdığı asparagas mail. "8 litre** kola içen çocuk öldü" gibi konulara sahiptir. özellikle, çoğunluğu bayan olan, beginner bilgisayar kullanıcısı arkadaşların forward ederek baş tacı ettiği bu mailleri, kötü niyetli kişiler, forward ederken mailleri bcc kısmına değil de cc kısmına yazarak, bütün kişilerini karşı tarafa gönderen kurbanın, gönderdiği mail adreslerini, mail listelerine ekleyerek, daha sonra spam yollamak için kullanmaktadırlar.
bunların, bu maili bilmem kaç kişiye gönderirseniz microsoft size şu kadar para ödeyecek ya da "msn paralı olacakmış, bu maili 15 kişiye gönder parasız olarak msnden yararlan" şeklinde olanları da mevcuttur.
yurdum, bilgisayarı yeni öğrenmiş teyzelerin yegane bilgi kaynakları.

kola'yı tuvalete dökecekmişim. tuvalet bembeyaz oluyormuş. sen al, maden suyunu dök bakalım noluyo? o da mı zararlı şimdi? ya da limon sık. yok efendim. bu bilmemne kökünden yapılıyormuş, ona da fare tutunuyomuş, fareleri de işliyorlarmış. benim milletimin zeka seviyesi mi diyeyim, bi markayı kötüleyeceksin, bari mantıklı bir şey söyle be adam.
türk insanının tek bilgi kaynağı. türk insanı, kendine başkalarının ilettiği, "kolanın içinde fare var" tarzı e-postalarla bilgilenir, bu değerli bilgilerini de aynı yöntemle diğerlerine iletirler. bununla ilgili bir vecize aktarayım bu "dingil" türk insanı hakkında;

bir akademisyen, bir araştırma yapıyor. 100 kişiyi arayıp, kendisinin türk telekom görevlisi olduğunu, telefon hattından bakım için yağ pompalayacaklarını, bu yüzden önlem almalarını söylüyor, ve bu 100 kişiden 97'si, telefonunu çeşitli kaplara koyarak, hattan çekerek önlem almaya çalışıyor.

bütün birikimini, posta gazetesinin "elmanın bütün vitamini kabuğunda" tarzı haberlerinden, iletilen e-postalardan, dili katlederek yazılmış e-günlüklerden alan türk insanları oldukça, bu ülkeden bir bok olmaz.
tüm hoax'ların dünyadaki en büyük forumu için http://www.abovetopsecret.com
Hoax genel anlamıyla uydurma haber demektir. Mail yoluyla herkese forward edilip, farklı amaçlara hizmet edebilir. Sözlüğe uyarlarsak nasıl olur diye düşünürsek, şöyle bir örnek uygun olabilir;

Bu entry'yi her kim artı oylarsa paraya kavuşur. Her kim üç yakınına tavsiye ederse huzuru bulur. Her kim budur işte derse ömür boyu sağlıklı yaşar. Fransa da fakir bir terzi'nin çocuğu, bu entry'yi artı oylamıştır, bir hafta geçmeden piyangodan büyük ikramiyeyi bulmuştur. inanmaz ve eksi oylarsanız felaketler sizi bulur. ingilterede bir rahip bu entry'yi eksi oyladıktan üç gün sonra hastalanmış ve on gün olmadan ölmüştür. ilk önce ben de inanmıyordum fakat, denemek için artı oy verdim * ve bir haftada tüm hayatım değişmeye başladı. Bu bir fırsattır, ayağınıza gelen fırsatı tepmeyin.
ing. muziplik, oyun işletmek, kafese koymak.
ing. aldatmaca. örneğin armenian genocide hoax gibi... Tabii kiminin aldatmacası, bir başkasının gerçeği. (ya da tam tersi)
en başarılı örneği 1994 yılında yayılan good times adındaki hoax'tır. kullandığı yöntem kendinden sorakilerede örnek olmuştur.

kısa zamanda çok fazla yayılması nedeniyle antivirüs programları konu kısmında good times yazan bütün email'leri hoax olarak tanımlamaları başka problemlere yol açmıştı.
(bkz: bill gates servetini dağıtıyor)
genelde "umut dünyası" ve "vicdan" anlayışını istismar ederek gönderilen uydurma haberlerin, aldatmacaların, b.k atmaların yer aldığı elektronik postalardır. işin acı tarafı bu mailleri yaratanların amaçları değil, bunlara inanan akıllı, eğitimli olarak bildiğiniz arkadaşlarınızın varlığı ve büyük bir inanmışlıkla size bu mailleri yollamalarıdır.
bugün en saçmasına***** şahit olduktan sonra hakkında birkaç bir şey yazayım. genelde facebookta bulunur bunlar, insanlar okur aa ne kadar ilginç bişimiş diyip paylaşır üzerine düşünmez halbuki genelinin googleda birkaç tık ile yalan olduğu anlaşılır fakat biz google kullanmayı bilmeyen millet olarak saf gibi inanıyoruz bunlara, özellikle interneti yeni keşfetmiş teyzeler, gerçi onların suçu yok internetteki her bilginin doğruluna bir çok yaşıtım şüphe etmiyor, onlar nasıl etsin?

ayrıca:
(bkz: şehir efsanesi)
(bkz: şehir efsaneleri)