bugün

sözlükte sıkça yapılandır.
ne dertler ne dertler yaleppi...

allah herkese, derdine derman bulmayı nasip etsin, amin efem.
son zamanlarda en çok ihtiyacım olan şey. hiç tanımadığım, dokunmadığım bir hayata bir şeyleri anlatmak. her cümlede onu teğet geçeceğini bile bile içimi dökmek. sanki içimde bir yerler ağır ağır sökülüyor günler, aylar, yıllar ilerledikçe. eminim vardır güneşi sevemeyen insanlar. koca dünyada hem yalnızlığı tadıp hem yalnız olmadığı bilmek tuhaf şey.
ister tanıdığın ister tanımadığın bir kişi olsun insana huzur verir. derdini bir nebze azaltır.
insana genellikle iyi gelen bir şeydir. en azından bana öyle. şükürler olsun ki dertleştiklerim de beni suçlamak yerine hep destek verenler oldu. pohpohlamak değil ama. değil. çünkü ben karşı tarafa bir şeyler anlatırken aslında normalde olmasa da hep kendimi kötüledim mahsus. bu yaptığım doğru bir şey mi tartışılır ama bunu dedikten sonra hep moral verenlerle diyalog kurdum. bunlar birer canlı dostlarımdı. yani bir muhabbet kuşuna, bir kediye de bunu anlatmışlığım vardır. show amaçlı değil vallahi. ne güzel de dinlemişlerdi. diğer insanlara ise dediğim gibi hep hatanın kendimde olduğunu söylememe rağmen hayır dediler. sadece kaldır kafanı etrafına bir bak, dediğimi anlayacaksın tarzında özet cümlelerdi. yaşım ne çok genç, ne de çok geç. yani şunu demek istiyorum. hep öğüt dinleyen taraf olmaktan gocunmam asla. ama tabii kim vasat kim değil de ayırırım. vasatları ayırmayı bilirseniz inanın hayatta çok daha şey öğrenip mutlu olacağız hepimiz. kalın sağlıcakla.
En makbul olandır...istediğiniz gibi dökülün hatta hazır bulmuşken, öyle birini.elinde size karşı ileride kullabileceği en ufak bir şeyiniz olamayacaği gibi zararlı da çıkmasınız...velhasil yabancıyla konuşmak rahattır-rahatlatır her zaman.
ruhsal sağaltım.

sıralar sırdaşlığı.

hastane sırası.
banka kuyruğu
vs vb vd.
sizin için hava hoştur. Hatta tanımadığınız için çok daha rahat içini dökersiniz. Lakin anlattığınız kişi size içinden sövüyordur. Herkesin bir derdi var naber sorusu sadece klasik bir sorudur. Kimse sizin nasıl hissettiğinizi gerçekten bilmek istemez...
sanal dünyanın bize en büyük hediyesi, iki saniyede silip, hayatınızdan atıp ardından da hiç üzülmeyeceğiniz canlı kişiler verdi bize, her derdinizi, her sırrınızı konuşup rahatlayabilir, tavsiye alabiliriz. yalnız bunu yaparken kişisel bilgileri ya değiştirmeli ya da hiç vermemelisiniz, hele foto işine hiç girmeyin, bakkalın oğluna anlatıyor da olabilirsiniz, bir sıkıntı olmasın sonra.
uludağ sözlüğü kullanma sebeplerinden biri.
RAHATLATIR. ILERDE SANA KARSI ELINDEKILERI KOZ OLARAK KULANMA IMKANI YOKTUR. GUVEN VERIR.
bazi insanlarin para kazanma sebebi.

(bkz: psikolog)
tanıdığın biriyle dertleşmekten daha rahatlatıcıdır. çünkü seni arkadan vurma riski çok azdır.
pek çok kez yaptığım eylemdir. dertleşmekten ziyade dert dinlemeyi insanlara yardımcı olmayı seviyorum. bu bile bazen mutlu hissettiriyor.
sözlükte milletin fosur fosur yaptıgı şeylerden biridir.
Kendi kendine konuşmaktan pek farkı yoktur.
Neticede her iki konuşmada da kimse sizi yargılamaz hatta gerçekleri değil hayalleri bile anlatabilirsiniz.
Kendiyle konuşmayı sevenler için tanıdık bildik durumdur.