bugün

http://www.youtube.com/watch?v=HAANHdiQAnM
adamı güldüren aksandır. şimdi mit, yale gibi üniversitelerden sonra mühendislik adına en geniş video eğitim kaynakları bu adamlarda. ve biraz da bizim sikko müfredat yüzünden aradığım konunun kaynağı bu hintlilerde. fakat gel gör ki, şu sikko aksanlarından dolayı ne bir şey anlayabiliyorum ne de gülmemi durdurabiliyorum. hay amk ya. *
Sevimlidir. Hele ki konuşan raj koothrappali karakteriyse.
toefl'da speaking'im 30 üzerinden 17 (total 95), o yüzden çok ağır konuşamıyorum.

Ama allah aşkına bu ne ya. Neyse en azından o aksana rağmen ne demek istedikleri anlaşılabiliyor, koreli ingilizcesi kadar facia değil.
çokuluslu bir şirkette çalışıyorsanız eninde sonunda karşılaşma ihtimalinizin çok yüksek olduğu (ama müşteri ama yazılımcı ve hatta colleague olarak), konuşurken anlamakta oldukça zorlandığınız, türklerin kullandığı ingilizceye dahi razı getiren bir garip ingilizce.

hintliler yüzyıllardır native olarak bu dili okullarda öğrenip orta sınıfın biraz üzerinde olanlar için de günlük hayatta kullanıyorlar. nasıl oluyor da bu kadar kötü bir telaffuza sahip oldukları anlaşılır gibi değil. sanırım diğer ana dilleri olan hintçe o kadar "strong bir presence" yaratıyor ki, kurtulabilmek için uk doğumlu bir hintli olmanız ancak kesiyor.

yine de her şeye rağmen yazı dilinde hatasız ve native düzeye yakın yetkinlikleri ve internette her daim hayat kurtaran yararlı makaleleri için ne kadar şükretsek az, çünkü konuşmadan sadece yazıda sınırlı kaldığında hiç sorun kalmıyor. (konuşamam writing only hahahaha)
ay hev tu bradırs.
(bkz: what is the purpose of your visit)?
Değişiktir ve sanki sürekli dagırıdagiri diyorlarmış gibi hissediyorum dinlerken.
Kim ne derse desin benim bayıldığım aksandır. Çok sevimli ve komik bence.