bugün

adamlar köşeye sıkışmışlıklarını farklı yerlere saldırarak gidermeye çalışıyorlar denilesi durumdur. katiileri krallar gibi karşılayan zihniyetin benzeri bir şekilde kardeşlik amaçlı slogan atanlara soruşturma başlatmaları çok doğaldır zira onlar kardeş denilince "ırk" üzerine yoğunlaşırlar.
(bkz: nihayet)
(bkz: fasizm)
(bkz: dusunce ozgurlugunu engelemek)
(bkz: empatiyi anlayamamak)
(bkz: burası türkiye alışsanız iyi olacak artık)

biz alıştık sizde alışın.
benim çok sevdiğim ve uğruna canımı feda edebileceğim devletimin adalet sistemine artık güvenim neredeyse sıfıra inmiş durumdadır. bu ülkede nezaman ki avrupa insan hakları mahkemesine gidilmeden devletimin hukukçuları sorunları adil bir şekilde çözebilirler, işte ozaman tekrar güvenim artar ama artık neredeyse sıfır!!!

yani şimdi "hepimiz hrant'ız, hepimiz ermeniyiz" demenin neresi yanlıştır? sorarım size. ben açıkcası gülüyorum. devletimin hukuksal yapısına bakıp bakıp gülüyorum. hadi tamam açtınız diyelim soruşturmayı, yahu kardeşim kimi soruşturuyosunuz? ogün orda 100.000'ler yürüdü. kendine aydın diyen 5-10 tane kokuşmuş düşünceli insanın söylediklerine dayanarak bunlar yapılmamalı. benim milletim bunu haketmiyor yada siz orda olmayı haketmiyorsunuz.

bu sloganın ne anlama geldiği açıkca bellidir, şimdi burda bunu anlatma çabası içerisine girmeyeceğim. empati başlığına bakarsanız anlarsınız ne demek istediğimi!!! yani merak etmemek elde değil. tekrar soruyorum. bu dava kime karşı? ben söyleyeyim. eğer bu dava açılırsa, türk devleti kendi milletine dava açmış olur ki bu durum bana gülmem için bir bahane daha vermiş olur. tamamen saçmalıktır. başka bişey değildir.

milliyetçiliğin de bir sınırı vardır. devletin hukuksal organları böyle birşey yaptıkları taktirde milliyetçilik değil, milliyetçilikten çok ırkçılık yapmış olurlar. bunu iyi idrak etmeleri gerekir. ırkçıları yargılayalım derken kardeşi kardeşe düşürecekler. ayıptır, gülünçtür ve en önemlisi cumhuriyet savcılığı gibi bir yüksek kademeli devlet kuruluşuna yakışmamaktadır.
haksız olanı mağdur durumuna getiren yanlış zihniyetin devamı. bu sloganı benimseyenlerin bir bölümünün bölücü ve yıkıcı bir düşünce yapısına sahip olduğu ve empati kurma yalanı adı altında hrant dink cinayetini ve ardından gelen sloganı devlete olan öfkelerini kusmaya alet ettikleri bellidir..

ama diğer yandan şiddet içermeyen bir düşünceyi ifade tarzının, baskıya mağruz kalmasının yanlışlığı bir yana, buna olanak sağlayan kemal kerinçsiz ve onun gibi düşünen aklı evvel takımının, bu tarz düşünce sistemine sahip kişileri engellemeye çalışarak onların reklamını yaptıklarının farkına varamamalarının da garipliği ortadadır..

hepimiz ermeniyiz sloganını savunan bir bölüm insanın bunu yaparken sergiledikleri düşüncenin çarpıklığı zaten bellidir. karşılıklı yapılacak fikri mücadeleyle bakış açılarının tutarsızlığını sergilemek dururken, karşıt görüşe karşı, sonuç vermeyeceği belli saçma sapan soruşturmalarla baskı altındalarmış gibi bir hava yaratarak haketmediği mağdur rolünü oynamalarına olanak sağlamak aptallıktan öte birşey değildir...
elimde, türkiyede'ki medya'nın altına yerleştirilmiş 650 galon sıvı hidrojen bombası ve 728 kilo c5 patlayıcının kumandası olsa hiç tereddüt etmeden basardım.bu kadar halkı galyana getiren, bu kadar yalan yanlış bilgi veren, kitleleri peşinden sürüklemek için bu kadar çirkefliğe yatan başka bir medya düzeni varmı dünyada...hayır hayır yok eminim olamaz.

hrant dink'in ölmesine insan olan herkes üzülmüştür..bazı kesimler içlerindeki öfkeyi ve tepkiyi hepimiz ermeniyiz diyerek mitinglerde atmıştır bazıları da televizyon karşısında oturup vay şerefsizler ne istediniz adamdan diyerek atmıştır.hepimiz ermeniyiz lafı pek doğal olarak bazı kesimleri incitmiştir. burda verilen mesajın "kardeşlik" oldugu şüphe götürmez bir gerçektir..elbette hiç bir türk, türk gibi köklü bir soydan çıkıp ermeni olmayı istemez..sorun şudur ki hrant dink'in katledilmesine "hepimiz ermeniyiz" diyerek tepkilerini koyanlar, "hepimiz ermeniyiz" lafına geçmişteki bazı üzücü olaylar nedeniyle karşı çıkanları anlayışla karşılamalıdır. adamın dedesini ardahan'da, kars'da, doğu anadolu'da ermeniler katletmiş.gelip de diyebilir mi ki ben ermeniyim lüften biraz empati, lütfen biraz anlayış.

bu motto, siyaseti tiyatro alanına pek ala çevirebilen ermenilerin türkler üzerindeki son zamanlarda yoğunlaştırdığı avrupa ve amerika'da ki lobilerinin türkiye üzerindeki sahnesidir. kardeşligi ve barışı temsil etme gibi güzel bir duygunun yanına, diger insanları düşünebilme kabiliyeti de eklenip katillere inat kardesimsin hrant sloganu pek ala söylenebilirdi.cenazeye katılanlar bilirler ki ne zaman bu slogan arka taraflardan yükselse ön taraftaki kendini diaspora'nın asil taşı zanneden asıl faşistler başladılar hepimiz ermeniyiz sloganına.

türk halkı galyana ve gaza çok çabuk gelen bir millet malesef.neye hizmet ettigini anlayamayan, anlayana kadar da hizmet ettigi olgunun çoktan amacına ulaştıgını eli agzında hayretle izleyen bir halk. ee halk ne yapsın adam gibi bilinçlendirebilecek bi basın kurumu varmı? bi kesim sözde cumhuriyeti savunuyorum diye haberlerini anti-islam üzerine kurar.diğer kesim desen muhafazakar ve islamcı oldugunu savunup zırt pırt başörtüsü propagandası yapar.diğer ne idüğü belirsiz kesim de Irak savaşını meşru bir hareketmiş gibi gösterip köpekliklerini layıkıyla yerine getirdigini bize ispatlar.

hrant dink cinayetini insanlıga yapılmış bir suç degil de meslegine yapılmış bir hakaret olarak görüp ; propaganda yapmaktan geri kalmayan, bu uğurda yalan yanlış haberler vermekten çekinmeyen, bu ülke uğruna ölmüş gaffar okan suikastında bu kadar tepkisini koymayıp asıl yüzünü gösteren, yabancı sermayelerin gelişmemiş ve esir olmuş beyinlerini besledigi bir medya varken bu ülke asla yola gelmez... asla!
saçma bir karardır. neredeyse herşeyin abuk olduğu ülkemizde şaşırılmaması gereken bir durumdur ayrıca.

birileri bu sloganı çaktı, yanlıştır dedik kimimiz, kimimizse "ıyy yivrenç faşistleaar" dedi. lakin kimi zaman düşündük bazen de birbirimize güldük. ama neden ve daha da önemlisi nasıl "dava açılır" böyle bir söze... sadece gülüyorum... mühim değil, semih cumhuriyeti dedikleri bu olsa gerek. türklüğe asıl hakaret budur işte.

(bkz: komedi bu ya)
(bkz: sadece yarılıyorum)
(bkz: güzel yurdumun içine eden kafalar)
bunu ancak türkiye'ye zarar vermek isteyenler düşünebilir.
asıl zavallılık, orada türkiye karşıtı her türlü bölücü, yıkıcı örgütü "örgütleyip" kendini yetiştiren devlete "katil" diyenlerin düştüğü zillettir. asıl zavallılık hepimiz ermeniyiz diye bağrıtmaktır.
(bkz: öteki ve biz mantığı bu ülkeyi bitirir).

edit: çünkü ülkemiz o kadar öteki kavramına müsait ki mazallah bin parçaya bölünürüz.
olayın üstünden biraz zaman geçtikten sonra neden yapıldığını anlamadığım olaydır. onbinlerce kişi bağırırken aklınıza gelmedi de herkes monoton hayatına dönüp, koyun psikolojisine büründükten sonra bu saçma davanın açılması, zaten saçma olan davayı daha da saçma kılmakla beraber, insanın midesinde bulantılarda yaratabiliyor.
savcıların başka işi yok mu, sorusu da bonus oluyor bu durumda..
sloganın; verilmesi gereken bir tepki olmaktan çıkıp, dediğimize inanmamızı sağlayacak boyuta gelmesi sonucu, Türk devletinin " düşünce doğru ama pratik yanlış" şeklindeki eylemidir.
''ben hala hrant'ım, hala ermeni'yim'' dedirten yurdum uygulaması. kime ne ister ermeni olurum, ister kürt, ister türk..
bu sloganı bu insanların faşizme gıcıklık olsun diye yapıldığını bile bile bu insanların karalanması olayıdır.
güzel ülkemin güzel insanlarının güzel ama bir okadar da saçmasapan olan soruşturması.
suclu bulunanlarin en agir sekilde cezalandirilmasi halinde anlam bulacak olan sorusturma.