bugün

yeni bir yazar.

(bkz: hoş geldiniz)
john constantine'in maceralarının anlatılıdığı dc comics çizgi romanı.
dc vertigo'nun en uzun çizgi roman serisidir (ocak 1988'den beri devam ediyor). çizgi roman aleminin en karizmatik anti-kahramanlarından john constantine'in maceralarını anlatır. kendisi bir magus'tur. temel özellikleri sürekli giydiği trençkotu, günde 2-3 paket içtiği silk cut marka sigarası***, son derece kurnaz ve manipulatif piçin önde gideni olmasıdır.
karakter alan moore tarafından yaratılıp ilk kez bir yan karakter olarak swamp thing'de karşımıza çıkmıştır. daha sonra jamie delano tarafından geçmişi ve ailesi yaratılıp hellblazer adı altında kendi serisine kavuşmuştur. serinin uzun soluklu yazarları arasında jamie delano, garth ennis, brian azzarello, warren ellis, mike carey gibi all-star yazarları görebiliriz.
yazarlar değiştikçe seri de ciddi değişimler gözlenebiliyor. örneğin jamie delano'nun yazdığı ilk 40 sayıda; john'un geçmişi oldukça güzel yaratılsa da, delano'nun ağır dili ve sıkıcı fear machine hikayesiyle biraz zor okunur geldi bana. ondan sonraki garth ennis ve brian azzarello ise çok iyi hikaye örgüleriyle, john abinin zekasını ve kurnazlığını ön plana çıkararak bildiğin yardırmış.
20 yıldır devam ediyor olması ise gözünüzü korkutmasın ben 3-4 haftada 170'lere geldim, onlarca yıllık emeği bildiğin sömürdüm.
(bkz: constantine)
hoşsohbet insanı, fakat uykusu varken ve canı sıkkınken karşısındakini delirtebilecek potansiyele sahip kişilik... entrylerini de çoğunlukla bu dönemlerde girer. yine de severiz, sayarız... bir an önce -8 derecedeki evrupa torpaklarından kurtulup trakya topraklarına dönmesini beklediğimiz zat.

edit: an itibariyle -10 olmuş