bugün

varoluş gerçeğidir. bi düşünsenize ortalama 70 yıl yaşıyorsunuz ki çoğu zaman yaşayamıyorsunuz bile, hadi yaşadınız diyelim. seviştiniz,yediniz,içtiniz,sıçtınız eee? sonra? öldünüz. he bi de üstüne yaratıcı diye yalan bi varlığa inandığınızı düşünürsek hepten anlamsız olan yıllardır. nitekim hayat saçma sapan, anlamsız bişeydir.
başka bir gerçek de her sikte anlam aramamak gerektiğidir. ömründe hiç anlamlı bir şekilde sıçan falan var mı? siktir et yaşa işte, beğenmiyosan öl amına koyim. ne felsefe yaptınız la.
Bu yüzden insanlar kendilerini ilahi kaynak tarafından özel yaratıldıklarına inandırmıştır.
Bu yüzden anlamlar inşa etmişlerdir.
Çünkü sebepsiz sandığınız sıkıntılarda bu gerçeğin bilinçaltında kaybolmayan etkisini yaşar bunu bastırmak için de hırslanır, takım tutar, parti tutar, savunur ve karşı çıkarsınız.
Dahası aşık olur, üzülür, vefa ve acıma terimlerini hissetmeye çalışırsınız.
Bunlar ne kadar yüce olursa anlamsızlıktan o kadar uzaksınızdır.
Hayatı yaşarken mutlu olmak diye bir kavram var bunu sık sık yaşamak bir amaç , anlamdır. Ölümden sonra ki yaşama inanıyorsak ona göre yaşarız bir amacımız olur inanmıyorsak dünya da kendimizi kanıtlamaya çalşırız amacımız olur.
evde akşama kadar oturup bi bokla uğraşılmazsa evet anlamsızdır.
hayat doğdunuz andan itibaren anlamsızdır.yapman gereken hayata bir anlam katmak.ne biliyim birilerini sev,bişeye bağlan hayata anlam kat mutlu ol.korkaklar gibi gidip intihar etme.sen de o korkaklar ordusuna katılma.
hayatın anlamsız olduğu diye bir gerçek yoktur. önemli olan bu hayatta neler yaşadığımızdır bence.
Zaman geçtikçe anlaşılıyor.
Hayat en güzel ilkokuldaykendir.
Sonra çalış çabala iyi bir lise için bir bakmışsın ki heyecan çok ama yıkımı da çok. Hayatın aslında acımasızlığı ile üniversitede tanışır insan. Sonra iş hayatı başlar. Hep kötüye gider büyük resme bakınca.
bugün sıkça aklıma gelen şey.
Her zaman, her dakika düşündüğüm gerçektir. Bu yüzden uzun zamandır bu anlamsız hayatı başkaları için değil kendim için yaşamayı öğrendim.
Ne istiyorsam, nasıl yaşamak istiyorsam öyle oluyor en azından yapabildiğim kadar.
bakin hayat anlamsiz ama , kendinizi sikmenin manasi yok. anlamsiz sa bana mi anlamsiz mn koyim dermisim aksf. hayat anlamsiz degil paraniz yok :ppp aksfd. o halde para kazanmanin yollarini arayin, hayatin kucagina atin gelisine sizi pompalasa da bu risk oyununda iyi oynarsaniz kazanma sansiniz var, unutmayin ki hayat insan hayati, vahsi afrika belgesellerinden farkin yok.
Anlam bilinç ile ilgili. Bilinci yoksa anlam arayışı da yok. Kedim mesela ben bu kelebeği yemek için neden hamle yapıyorum diye sorgulamıyor sadece hamle yapıyor. Başaramazsa yeniden hamle yapıyor. Ben kediyim o da bir kelebek ve onu yemeliyim demiyor. Ben bir kediyim ve ben bir kelebeğe onu yemek için saldırdığımda kediyim, o zaman anlamım var demiyorum.

Belki de sadece bir kelebek bulup peşine düşmeliyiz. Bütün gereken belki sadece budur.
Dinlerin ortaya çıkmasına neden olmuştur.
hayatın anlamlı veya anlamsız olmasını düşünmek abestir.

abes olmayan sizin kendi yaşamınıza biçtiğiniz anlamdır.
Boşluk anlamında doğru tespit.

Yaşama gayesini unutup, allah tan uzak hayat yaşayan insanın başına şeytanlar musallat olur. O da hayatı boyunca bocalar. Ne yaptığını bilmez halde yaşamaya devam eder.

Hayat rabbe giden bir yolda anlam kazanır. Bunun dışında dünya kadar paran da olsa farketmez. Hayat anlamsız gelir ve sonunda şiddetli bir azaba girersin.
Reçeteye logoterapi yazıyorum. Alın hemen geçecektir.
kimilerinin gerçeğidir maalesef.
yeteneklerini keşfetme çabasında olmamak, yaratıcı eylemlerden uzak kalmak demektir.
ezbere bilgi ile yaşamak, doğru düşünmemek demektir.
kimin/kimlerin suçudur, ayrı bir tartışma konusudur.
Madem yok niye yaşıyorsun. insanın hayatının amacı imtihandır. Buna inanmayana elbette ki amaç yok. Kağıdı verip sınav salonunu terkedebilirsin tutan yok amaçsız primat.
O zaman ne duruyorsun hadi hayata bir anlam kat..

Bir kursa git hayvanat bahçesinde gönülşü çalış

Gel yürüyeşe çıkalım ..

Camplara katıl..

Yat ehliyeti al denizlere açıl..

Böyle durursan hayatın anlamı kalmaz..

Şimdi o allahın belası telefonu al eline kendine anlam katacak bir şeyler bak..
Bu kıyamı unutma çok sinirliyim.
Kuranda yazanlar gerçek değilse öyledir.
hiçbir şey katmazsanız öyledir ve öyle kalacaktır. iyiliğin her şeye anlam katabilirliğine inanıyorum.
iki kere düşünmek, bir kere konuşmak.

Umut her zaman vardır..
katılmadığım tespit. hayatın anlamı belki de hayata anlam katmaktır. anlamsız hayatları biz yaratırız ve bedelini ödemeye mecburuz.

gerçek şu ki: oturduğumuz yerden hayatın anlamlı olmasını bekleyemeyiz.
hayat, hiç olmaması gereken bir hataydı.
Sadece anlamsız olsa eyvallah. O kadar saçma salak şeyler var ki aq.
Eninde sonunda böcek yemi olacağız.