bugün

görsel

Budur efendim. Kim bilir ne derdi var da çimlere oturmuş ağlıyor?
görsel
Otobüs kartın içinde kalan 8 kuruş. Ulan çıldırıyorum.
kolunda freedom dövmesi olan kızın, öğrenci yurduna son giriş saatinin 22.00 olması.

hehe
görsel

geçenlerde başıma gelen hadise...
Babaannemin dokuduğu kilim artık benim oldu.
insanlar gidiyor ama eşyalar Yok edilmedikleri sürece hep kalıyor.
Dokunmamıza iZin vermediği kilimin benim olması ne garip.
anne kedinin yavrularına bir yavru fare getirerek onları eğitmesi.

bizim bahçede bir anne kedi ve 4 yavrusu var, bir gün baktım bir fare bulmuş oynuyolar. bırakıyorlar, tam yavru fare kaçar gibi olurken biri koşup tutup geri getiriyor. bu böyle bayağı bi sürdü. öldürmüyorlar da ama..

meğer, anneleri bunları eğitiyormuş. kedilerin geninde avcılık var ne de olsa.

sonra fareyi yuttu lan bi tanesi.

lan hayat böyle işte, biz de modern binalar içinde birileri tarafından oynanıp, işleri bittiği anda yutuluyoruz..
Geçenlerde bir akşamüstü eve gelirken çocuk parkından bir çocuk sesi geliyordu. Sürekli baba baba diye sesleniyordu. ilgimi çekti babası kim ola diye bakındım. Herif banka oturmuş elinde cep telefonu ile sürtüyor bir yerlerde belli. 2 bilemedin 3 yaşında evladı baştan savuluyor olmanın ezikliği ve isyanıyla durmadan, ha ağladı ha ağlayacak bir ses tonuyla baba baba diye bağırmaya devam ediyordu. iskele babasına durup bir bakış fırlattım, abartmiyorum herif telefonu nerdeyse götüne sokacaktı. Ulan denyo o çocuğu niye yaptın ilgilenmeyeceksen diye evire çevire dövmek istedim. O bebe istenmediğini, zorla ilgilenildiğini anladığını ses tonuyla öylesine belli ediyordu ve baba olacak dallama çocukla ilgileniyor bahanesiyle eşini öyle bir aldatıyor olduğunu belli ediyordu ki çocuğa acıdım. Bu angut dallama bu şekil haliyle bu evliliği bitirecek ve evlendiği kadından da çocuğuna annelik yapmasını bekleyecek. Seni var ya eşeği suya bağlayıp da dövmeli hıyar demeyi çok istedim. Böyle yapmayın babacıklar. Yapmayın iskele babası olacaksanız çocuk yapmayın, hatta kendinizi kısırlaştırın daha hayırlı bir iş yapmış olursunuz.
Edit; imla.
şu söz geldi aklıma, 'nerde o diye sorduklarında gitti demeye dilim varmıyor, ben kaldım diyorum her seferinde.'
Niye sevmedin beni, niye elinden gelmedi.
benim gibi bir yakışıklı tek başına çay içiyor. hadi oturup ağlayın kızlar.
sürekli farklı şekillerde karşınıza çıkan yalnızlık. hemen hemen her detayda gizlidir. işten eve geldiğinizde, çay içtiğinizde, bulutlara baktığınızda, tıraş olduğunuzda yada çok farklı herhangi bir eylemde, her yerde...
Tam numarasını arayacakken, artık onun bu dünyada olmadığını hatırlamak.
Televizyonda seksenleri izlerken babam odayi girdi. O anda dizide soray uzun' un oldugu bir sahne vardi ve babam soray uzun yolda degil mi bu diye sordu evet dedim o. Adamin ismini soray uzun yolda saniyormus. Sonra babam sorularina devam etti ne filmi bu diye. Seksenleri anlatiyor dedim. Sonra soray uzun' a bakarak vay serefsiz hic degismemis ayni duruyor dedi. Ve konu burda kapandi.
bir detay değil tam ortasındayım . çok deger verdiğim birine ulaşamıyorum. hastamı iyimi soramıyorum. bizi böyle bir duruma mahkum edenlere lanet okuyorum.
dursun özbek.

istifa et.
bir şeyi çok istersiniz.
öyle böyle değil, onun için yaratıldığınızı bilirsiniz.
taparcasına istersiniz.
varlığınız onun sayesinde anlamlanır.

ama kimseye söyleyemezsiniz.
kırarlar çünkü kolunuzu kanadınızı.
içinizde ne varsa tüm hiddetleriyle sökmeye çalışırlar.
ama bilirsiniz ya,
umut kesilmez ki.
Çok sevilen bir arkadaşla ortak alanın bitmesi.
Yıl 1999 aylardan temmuz ve yer kemer sahili.
O zamanlar almanlar bize küsmüş ve ruslar yeni yeni gelmeye başlıyorlardı. Almanları turizm esnafı olarak kazıkladığımızı sanarak daha sonra rusların gelip bizi kazıkladığını geç farkettik. Neyse bu başka bir konu.

bıyıklar yeni terlemiş sayılır, ( benimki geç terledi) gözler radar gibi etrafı kolaçan eder halde gezdiğimiz dönemlerdi. Saçlar biryantin ve limon karışımıyla dikilmiş, yüksek bel ve biraz dar kot pantolon, hawai tarzı thisort görünümlü gömlekle
sahillere akıyoruz üç beş arkadaş. Tabi o zamanlar;
- olum bir alman ayarladım ki manyak.
+ lan sen benim geçen düşürdüğüm hollanda'lıyı görmen lazım.
/ bende bir rus var abi. O da evli.
Tarzı hava atıyoruz birbirimize. Tabi lan manyak mısın rus benimki. Bunu şimdi anlatacağım.*

sahile girip kabinde üst baş değiştirdikten sonra uzanmışız renkli renkli havlularımızı serdiğimiz kumlara. Etraf neşeli, hava sıcak ( gavur anı gibi) deniz durgun ve çarşaf gibi. Vallahi baktın mı denizin dibindeki çakıl taşlarını sayarsın, balıkları görürsün. Akdenizdeki balık çeşiti de bi hayli fazladır. Kenardan falan oltayla tutarsın. Eti de çok lezzetlidir. Bir gün 3 kiloluk kefal yakalamıştım. Neyse bunu da sonra anlatırım.

ne diyorduk? Ha...
yatmışız kumlara, etrafta ne kadar av varsa hepsini kesiyoruz abi. Bir tanesi gözüme ilişti ki! Dinlere karşı hiç ilgim alakam olmamasına rağmen, hatun " ben peygamberim" dese beş vakte beş vakit daha katar kılar ve ümmeti olurum. Yok böyle bir şey. Ayrıntıya girip detaylandırmaya kalkarsak sabaha kadar yazmamız gerekir. O yüzden kısa kesiyorum. Bildiğin rus işte. ( çirkini yok ki). Sahi neden bu kadar güzel oluyorlar ki? iklim mi, genetik mi, yedikleri içtikleri mi? sonradan öğrendim tabi. Neyse bunu sonra anlatırım.

Başladım yeni yetme beceriksiz kasap çırağı gibi hatunu kesmeye. Baktım ki o da beni nusret edasıyla kesiyor. Ne de olsa kültürlü, görmüş ve geçirmiş insanlar. Bakmayı da biliyorlar kesmeyi de. Dedim ki " olum bu iş olur sen buna yürü" .
döndüm Cüneyt'e
- olum abinizi gece kahveye beklemeyin.
+ hadi bakalım koçum rastgele.
- eyvallah. ( sanırsın kenan imirzalıoğlu)
+ biz de denize girelim bari.

yerimden bir kalkmışım ki maykıl ceksın görse en baba dans figürü yapardı bu hareketi. Hatuna doğru yürümeye başladım. Bir yandan heyecan diğer yandan akşam nereye götürsem ve hangi parayla düşüncesiyle endişeli ama kararlı şekilde yürüyorum. Ben yaklaştıkça hatunun bakışları değişmeye başladı. Ama dönemezdim! ne bok yediğini bilip sırf inadınından oy veren akepe seçmeni gibiydim. Öyle salak, öyle fanatik. Yanına gidip dikilmiş halde 10 saniye kadar bekledim. O rus.. sanki biraz önce beni gözüyle yememiş gibi kafasını öteye çevirdi. Sonuçta rus bile olsa kadın kadındır abi. Peşinden koştur, cilve yap, göz süz ama erkek tava gelip yanına yaklaşınca kafanı çevir. Acaba neden bu kadınlar böyle? zamanla öğrendim. Neyse bunu da sonra anlatırım.

dönüp gidecekken bir ses " heyy". ivan'ın biri, yanında boris kılıklı kgb ajanı gibi iri kıyım iki tip.
"Neyy" dedim. Erkeklik öldü mü abi? Yarım saat sonra "Keşke ölseydi" diyeceğimi bilmeden. Bu ikisi rusça bir şeyler söyleyerek hızlıca bana doğru gelmeye başladılar. Gözüm kesmiyor ileri onlara doğru gidemiyorum. Gururum yemiyor dönüp arkamı geriye de gidemiyorum. Efenim biraz erkek erkeğe konuştuk. Sonra plajın güvenliği geldi o da konuştu benimle. Tabi ki bu konuşmanın içeriğinden bahsetmek istemiyorum.
Karnım biraz ağrıdı, yemektendir. Gözlerim de biraz kızardı sanki ama o da tuzlu sudan. Çenem de sanırım çok konuşmaktan ağrımış olacak ki eve dönene kadar kimseye bir şey demedim. Bu arada Bizim Cüneyt ve gazi kayıp.

akşama kadar yatıp Kendime geldikten sonra evden çıktım kahveye doğru. Bizimkiler orada. Batak oynuyorlar maça kızına çaktıklarım. "Acaba olayı gördüler mi" düşüncesiyle seslenmedim. " Orçun çay ver lan" diye bağırdım kahveciye. O da tezgahtan kafasını çıkartıp pis pis sırıtarak;
- bağırmak yok, şiddet yok. Lütfen nazik olalım. Dedi.

O an anladım ki, bizim iki piç koşarak gelip olayı anlatmışlar. Rusa rezil olduk. Plajdakilere rezil olduk. Yetmedi kahvedekilere de rezil olduk. gençlik işte...

siz siz olun. Hatununla bakışıp, ayarlayıp, önce bir mekana sonra da eve atmadan " akşam işim var" diye büyük konuşmayın...
aile bağımlısı olmak. aileden kurtulmak için de yeni bir aile kurma durumunda olmak. aile kelimesi sartre'ın liberal kelimesinden midesinin bulanması gibi midemi bulandırıyor. belki de o benim bulantımı bilse liberal demokrat sözcüsü olurdu.
Küçük bi çocukla tanıştım birkaç ay önce. Tanıştığımda hastalığı ileri düzeyde değildi. Şimdiyse hastalığı ilerlemiş durumda. Kendisinin manevi ablası oldum . Onu bir daha göremeyecek olmaktan çok korkuyorum.
Cahilligin artık meşru olması ve insana öz güven vermesi.
Beni niye sevmedin ? Sorusu.
geçen yıl sahura kadar konuştuğun insanın bu yıl olmaması.
(bkz: Ölüm)