bugün

yatalak hastalar için kullanılması şart ve bir o kdarda msraflı olan şeydir.
eskiden bu tip şeylere devlet pek yardım etmezdi, ancak sanıyorum adana da bir aile devleti mahkemeye vermişti ve o davayı kazanmıştı, 10 senelik hasta bezi parasını devlet aile ye ödemişti diye hatırlıyorum.

bu bezin kullanım amacı daha çok yara yapmasını engellemek maksatlıdır aslında, yani kişinin hacetini gidermesi değil o hacetin daha derli toplu ve vücutca emilmesini sağlamak maksatsı bir şey.

yatalak hastalar için su gibi, yemek gibi bir ihtiyaç. ancak hala ve hala her istenildiğinde bulunamıyor, ve bazı hastaneler de bu bezlerden yok bile.

yani kişi hastanede yatıyor, ve bezini dışarıdan alıyor. oysa ki vemek mecburiyetinde, ancak tabi her işte olduğu gibi bunda da rant var ve ne yazık ki bu tür meteryaller hastalara verilmek yereine eczanelere vs vs satılıp satan kişilere ek gelir oluşturuyor...

maalesef...
serilen ve bağlanan modelleri vardır. serilenler her ne hikmetse daha pahalıdır.
altına bağladığınız 90 yaşındaki dedeniz, gururundan ölene kadar kullanmayıp (5 gün) her adını duyduğunuzda içinizi burkan bir şeydir hasta bezi... senin deden öldü mü lan sözlük?

not: ühü*
çocuk bezinin aynısı ama kat kat büyüğü. yerinden kalkamayanlar için uygun bir buluş.
Babaannemin de yatalak olmadığı halde daimi yürüme kalkma zorluğu nedeniyle kullanmak durumunda olduğu, bebek bezinin büyük ve daha pahalı versiyonu.
Zira nereye isim yazdırmak gerekiyor bilmiyorum ama bir sınıra kadar devlet karşılıyor (muş.)