1. 11.
  çar 2.nikolay ın , bir konser çıkışında ingiltere nin rusya büyükelçisi hamilton ile sohbet ederken kullandığı tabir. daha sonra büyükelçi de osmanlı ile ilgili raporunda bu benzetmeyi kullanınca hızla yayılmış oldu.
  ... lefter bartu de souza
 2. 12.
  bi de hasta adam kompleksi ile ne yapacağını bilemeyen manyaklar vardır.
  *
  ... cymbeline
 3. 13.
  bir zamanlar osmanlı için söylenmiş olan tabirdir.
  ... der ve sahneyi terkeder
 4. 14.
  osurukları boklarından kötü kokan daha farklı bir insan. nasıl birşey lan bu? kokuyor lan her zamankinden daha fazla kokuyor. (Osmanlı ya böyle bir tarifi mümkün görmediğim için yazım bu denli farklı olmuştur)
  -2 ... mmmmmm
 5. 15.
  hasta adam kelimesi osmanlı döneminde çıkmıştır ve olay şöyle gelişmiştir rus grandüşesi helena, çar 1 nikola nın daşereflendiddiği özel bir konser düzenlenmiştir.

  işte bu konsere rus çarı 1 nikola, ingiliz elçisi sir hamiton seymour ubir kenara çekecek ve şunları söyleyecektir.

  osmanlı devleti kritik durumdadır. memleket kendi kendine parçalanıyor. düşüşü çok büyük ve felaketli olacaktır. ingiltere ile rusya nın bu mesele üzerine tam bir anlaşmaya varmaları, birbirlerine haber vermeden tek bir adım atmamaları gerekir.

  kurnaz ingiliz diplomatı sir seymour majesteleri nin bu sözlerini anlamış gibi davranınca çar, düşüncesini çok net biçimde ortaya koyar.

  bakınız, kollarımın arasında hasta, çok ağır hasta bir adam var hasta adamın yaşamasını hepimiz istiyoruz emin olunuz ki bende sizin kadar, onun yaşamasını istiyorum. ancak ansızın kolarımızın arasında ölüvermesi, avrupa çapında bir savaşa neden olabilir. bu karışıklık esnasında ingiltere, istanbul a yerleşmek isterse buna göz yummayacağımızı açıkça söyleyebilirim. ben istanbul u işgal etmeyi düşünüyorum. bu düşüncemi ingiltereye bildiriniz.

  ingiltere o dönemde osmanlı devleti nin parçalanmasına pek sıcak bakmıyordu. ingiliz diplomatın çara cevabı: kollarımız arasında ki hasta adamın ölmesini beklemektense neden iyileştirmiyoruz. oldu.

  böylece hasta adam tabiri resmi kayıtlara da girmiş oldu bu tabir daha sonraki yıllarda, osmanlı devleti için, dönemin diplomasi dilinde kullanılan özel bir deyim oldu. popüler tarih.
  4 ... dedektif
 6. 16.
  emperyallerin çin için de kullandığı tabirmiş. (bkz: fearless)
  ... one helsing
 7. 17.
  hastalığı, 1792 yılında 'yaş'a oturmasıyla başlamış ve 1922 yılındaki ölümüne kadar tam 130 yıl sürmüştür.

  - "yaş'a, taş'a, baş'a oturma!" deyimi onun sayesinde hayat bulmuştur.

  (bkz: yaş antlaşması)
  ... liberalisticcommunist
 8. 18.
  çöküş devrindeki eceli gelen osmanlı'yı en güzel özetleyen söz.
  1 ... selia
 9. 19.
  Hasta adam denilen Osmanlının 1800 lü yıllarda Krırım Savaşında Rusya yı yendikten sonra --hastayız ama ölmedik-- demesidir.
  ... janisary
 10. 18.
  Osmanlı'nın gerileme devrinde büyük devletlerin her gün bir parçasını kaybeden osmanlı imparatorluğuna taktıkları isimdir.
  (bkz: Homme malade)

  Aşağıda dönemin bir fransız dergisinin kapağına da konu olmuş:
  hasta adam
  6 ... strawberry blonde