bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    tabiin'den olan, büyük din alimidir. kendisi farstır. hz.ömer'in hilafetinde doğmuştur. basra'da vefat etmiştir.

ufacık bir rivayetle anlatayım size hazret'i;

bir gün hasan-ı basri'ye bir arkadaşı gelip;

-efendi hazretleri, filanca kişi hakkınızda birkaç kötü kelam etti şöyle şöyle dedi
    +sen oraya neden gitmiştin?
    -davet etmişti
    +sana ne ikram etti
    -işte çeşitli yiyecek içecek ikram etti
    +onca şeyi içinde tuttun da iki kelamı mı içinde tutamadın?
    bu olaydan sonra hasan-ı basri hazretleri hakkında kötü konuşan zat'a bir tabak hurmayla birlikte şu notu gönderir;
    "Duyduğuma göre sevablarını, benim amel defterime geçirmişsin! isterdim ki, karşılık vereyim! Kusura bakmayın! Bizim hediyemiz sizinki kadar çok olmadı."
    1 ... magna carta
  2. 2.
    demiştir ki;

"ne garip! müslümanlarının kanının köpek kanı gibi akıtılmasına aldırmayanlar, pire kanının hükmünü soruyorlar!"

bundan tam bin küsur yıl önce hükmü geçen bu laf hala güncelliğini korumakta. bir rus pilot için... neyse buraya girmeyelim. zaten vasıl bin ata yı mutezile yapması belkide bu gün hala bu sözün güncelliğini korumasına sebep olmuş ya neyse oraya da girmeyelim. zaten buna nerden geldim gece gece onu da bilmiyorum.
    1 ... stresli bir gangster
  3. 3.
    Fars anne ve babadan doğan, meşhur olmuş Sünnî Müslüman vaiz, ilahiyatçı ve islâm âlimi.
    ... turkmen balasi
  4. 4.
    hasan ı basri
    1 ... sociologist princess
  5. 5.
    "güzel ahlak; cömertlik, bağışlayıcılık, sabır ve tahammüldür."
    1 ... vlnat
kapat