bugün

Üst edit: (bence bu adam doğru söylemiyor) kuzeni euronews habere konuştu ve olayı şöyle anlatıyor; kaçakçılık yapmıyorlarmış kaçan hayvanları topluyorlarmış. Ve önce darp edilmişler sonrasında çocuğa sırtından ateş edilerek öldürülmüş. Diğer tabur askerleri de yardıma gelmiş.

Amcanın olayı anlatışı: https://mobile.twitter.co...tatus/1157248128153788417

Valiliğin yaptığı açıklamaya göre ise angajman kuralları gereği sınır ihlali olduğu için uyarı ateşi açılmış. Fakat bölgenin kayalık olması sebebiyle seken kurşun çekirdeği çocuğa isabet etmiş.

Çocuğun adı vedat ekinci.

14 yaşında ve hakkâri li.

Sınırdan kaçak eşya getirirken askeri helikopterden üzerilerine ateş açılıyor. Bu evladımız da vefat ediyor. Barış atay 'ın rt etmesiyle bu üzücü haber geniş kitlelere yayıldı. Böyle birşeyi insanın aklı almıyor. Gerçekten nasıl olabilir? Bir çocuk öldürüldü. inşallah en kısa zamanda suçluları cezalarını bulur. Allah rahmet eylesin.

görsel
görsel

Sonrasına dair bir video: https://mobile.twitter.co...tatus/1157054958270865408

Kaçakçılık suçunun cezası şu şekildeymiş:

--spoiler--

Eşyayı Gümrük işlemlerine Tabi Tutmaksızın ithal Etme Suçu (m.3/1): Eşyanın gümrük işlemlerini tabi tutulmaksızın ithal edilmesi, yani yurtdışından Türkiye’ye sokulması, “ithalat kaçakçılığı suçu” olarak nitelendirilir. Gümrük kaçakçılığı suçunun en çok işlenen biçimi olan ithalat kaçakçılığı suçu 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’nun 3. maddesinin 1. fıkrasında düzenlenmiştir. Eşyayı gümrük işlemlerine tabi tutmaksızın ithalat kaçakçılığı suçu iki şekilde işlenebilir :

Suçun temel şekli olan basit ithalat kaçakçılığı suçu, failin gümrük işlemlerine tabi tutulmayan eşyayı gümrük kapılarından Türkiye’ye sokmasıdır.

Suçun nitelikli, yani daha ağır ceza gerektiren şekli ise failin eşyayı belirlenen gümrük kapıları dışından Türkiye’ye sokmasıdır.

Buna göre, ithalat kaçakçılığı şeklindeki gümrük kaçakçılığı suçunun temel cezası şu şekildedir:

Eşyayı, gümrük işlemlerine tabi tutmaksızın ülkeye sokan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis ve on bin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır. Eşyanın, gümrük kapıları dışından ülkeye sokulması halinde, verilecek ceza üçte birinden yarısına kadar artırılır (5607 sayılı K. md.3/1).

--spoiler--
--spoiler--
"Derecik ilçesinde 'dur' ihtarına uymayarak sınırımıza doğru Kuzey Irak tarafından ilerleyen şahıslara angajman kuralları gereği uyarı ateşi yapılmıştır. Bölgenin engebeli ve kayalık olması sebebiyle seken mermi çekirdeği bir vatandaşımızın yaralanmasına sebebiyet vermiştir. Yaralı vatandaşımız müdahalelere rağmen maalesef hayatını kaybetmiştir"
--spoiler--
yargısız infazdır.

uyarı atışıymış da sekmiş de mermi gelmiş çocuğa, sizin yalanınızı sikeyim ben.

ulan ben de türküm, öldürülen çocuk, sırf kürt ve kaçakçılık yapıyor diye öldürülmesini normal karşılayan soydaşlarımın kanını sikeyim ben.

ilgili coğrafyaya hiç gitmemiş, anasının kucağından ayrılmamış kodumun veletleri klavye üzerinden milliyetçilik yapıyor ya, en çok ona ifrit oluyorum.

ulan kodumun bebesi, git bir bak bakalım o coğrafyaya, insanlar ısınmak için hayvan boku yakıyorlar, tsk öldürmezse zaten fakirlikten kırılıyor oradaki insanlar. oraların en büyük geçim kaynağı maalesef ki kaçakçılık. evet kaçakçılık yasa dışı doğru da ülkenin bir yatırımı mı var o coğrafyada? insanlar nasıl geçinecekler? nasıl kalacaklar bu hayatta? herkes sizin kadar şanslı mı doğuyor zannediyorsunuz siz? mesela şu sikik coğrafyada doğan tarafından çok daha şanslı doğmuş durumda avrupanın kuzey ülkelerinde doğan insanlar, hayatın akışı bu.

kaçakçılığın cezası ölüm müdür? yok dur ihtarına uymamış da ateş etmişler, ulan siz o çocuğun silahlı mı silahsız mı olduğunu anlayamıyor musunuz? bal gibi biliyorsunuz silahsız olduğunu ama yine de ateş açıyorsunuz işte, puştsunuz puşt!

bu bir cinayettir! emri kimin verdiği, tetiğe kimin bastığı, neden yaptığı, koşulların ne olduğu, çocuğun silahlı mı silahsız mı olduğu hepsi soruşturulmalı, gerekli kişiler de gereken cezaları almalıdır.

sonra o coğrafya insanı neden terörist oluyor dersiniz. ulan daha küçücük çocuk kaçakçılık yapıyor diye anında öldürüyorsun, bu insanlara sen başka çare mi bırakıyorsun?

cidden nasıl bir ülkeyiz biz ya. pes.
Teröristlerin kullandığı yolu kullanıp, kaçakçılık yaparsan olacağı bu olur. Ülke sınırları ihlal edilmiş ve bu ihlalin neticesi de bu olmuştur. Acı bir olay ama kaçakçığı göze alıyorsan bu gibi durumları da göze alman lazım.

O bölgede pkk olmasaydı böyle bir olay yaşanmazdı zaten.

Kurallara, kanunlara uyanlar bu tip durumlarla karşılaşmaz.

Sınır ihlali yapılan yer de yunanistan, bulgaristan sınırı değil ki, teröristlerin otobanı haline gelmiş bir yer.
videoyu atan esp kürdistan diye bir şey.
erzak taşıyormuş.

peki aynı güzergahta pkk da erzak taşımıyor mu?
kaçakçılık yapmıyor mu?
pkk sadece silah mı taşır?

asker helikopterden kimlik mi sormalı?
aynı güzergahta işlenen bir suç var ve müdahale etmiş. olay bu.

van başkale, saray gibi sınır ilçeleri olsa eyvallah.
ama hakkari.

sen de bulunduğun coğrafyanın şartlarına dikkat edeceksin.

hayatında doğuya gitmeden batıdan yazanlar şeklinde duygu sömürüsü yapacaklar için.
senelerce yaşadım.
bingöl'de, muş'ta, bitlis'te insanlar kaçakçılık yapmıyor ve açlıktan da ölmüyorlar.
Kaçakçılık o bölgenin kaderi yaşam şartları kısmen onu gerektiriyor,lakin bu durum ölümle sonuçlanmamalı,kazadır vs onu bilmem ama durduracaksan bunun başka yolu olmalı.yani bu olayda ihmal ve kasıt araştırılıp gereği yapılmalı.
pkk güzergahında helikopterden görüntü alıyorsan ve dur ihtarına rağmen siklenmiyorsan, uyarı ateşi değil direk adamların üstüne bile ateş açabilirsin. Çünkü gündüz gördüğün adamların akşam gelip karakolunu basmayacağının garantisi yok. Ayrıca helikopterden kimin çocuk kimin yetişkin olduğunu görme şansın yok. ki pilot uyarı için ateş açmış. Burada hümanizm kasan sevgili yazarların bir gün canına kastedilme riski olduğunda nasıl davranacaklarını merak ediyorum açıkcası, kaçınız gündüz gördüğünüz adamların, akşam sizi öldürme ihtimali varken eliniz kolunuz bağlı otururdu acaba?
görsel
görsel

bir cizreli olarak bir şeyler yazacaktım ama vazgeçtim, başım belaya girmesin sonra.
çünkü yazacaklarım ne devletin ne de kaçakçıların hoşuna gidecekti.

edit: ayrıca bölgede böyle bir şeyin yaşanması normaldir, katırların sırtında filanca güzergahta ilerliyorsan asker nereden bilsin kimsin diye.
Olmaması gereken bir durum.
Eğer doğru ise kaçak içki yapan insanları kurşuna dizmek gibi bir şey.

PKK güzergahı diyenler var, bu açıdan bakarsak sınır güvenliği açısından istenmeyen bir durumdur.
Topyekûn bir trajedi yaklaşımı yapılamaz ki, sorumlu kişi kişilerin hesap vermesi gerekir.
Şu digital izleme teknolojisinde bu durum olmalıydı.

Konuyu PKK terör açısından da düşünmek gerek.
Bunu yaşanan ölümü savunmak bahane olarak değil de daha sağlıklı düşünmek için belirtmek açısından önemsiyorum.
Bir de bölge halkının daha kolay para kazanma isteği ile at başı giden çalışma imkanı başta tarım ve hayvancılığın bölge geçim kaynağı olmaktan çıkması, devletin işsizlik yoksulluk ile gerektiği gibi mücadele etmemesi, güvenlik zaafları, günü birlik politikalar ile her kesimden insanın demokrasi barış din kimlik diye bölge halkına oy veya ucuz il gücü ile yaklaşımı vs konuları da düşünülürse...

Böyle dramları insanlar daha çok yaşayacak.
14 yaşında bir çocuk kaçakçılık yaparak geçimini sağlamak zorunda bırakılıyor. Bu o ailenin suçudur. Siz o yaştayken yazları ne yapıyordunuz? Ben Basketbol oynar bisiklet sürer arkadaşlarımla gezer eve gelince de bir güzel yatardım. O bölgede fakirlik var diyor insanlar. 10 tane çocuğu olsaydı babamın biz de fakir olurduk. Kaçakçılık yasa dışı bir şey eğer öz çocuğuna bunu yaptırıyorsan sorumluluğunu alırsın. Suçu devlete atmazsın. Asker orda kimseyi ayırmaya çalışmaz dur dedi mi durur ellerini kaldırırsın. Ama çocuğunu ölüme gönderen bu insanlar asker dur derse dur dememiş. Askere sakın bizim malları yakalatma demiş belli ki. Sonuç olarak olan yine çocuklara oldu.
yine hümanistlerin ağlaştığı bir olaya vakıf olmuş çocuktur. terörün kol gezdiği günümüzde her gün operasyon yapılan dağlarda senin ne işin var.

gram üzülmedim. asker işini riske alamaz. in cin top oynayan dağlarda sinek uçsa vurmalıdır.
bir dakika bir dakika...

tamam çocuk öldürülmüş falan da, önemli bir detayı atlıyorsunuz.
bu çocuk ne yaparken öldürüldü?

kaçakçılık.

peki her kaçakçı öldürülmeli mi?
tabi ki hayır...

ama bakın burası çokomelli.
çocuğun, yani daha doğrusu kaçakçının öldürüldüğü yerin hemen ötesinde pkk'nın defakto gümrüğü var.

evet bildiğin gümrük.

ben askerliğimi şemdinlide yaptım.
şemdinli'nin 3 tarafında da pkk gümrüğü vardı.
bu derecik ilçesi de o zamanlar köydü, zaten daha yeni ilçe oldu. yani burası şemdinli'ye bağlıydı 2018'e kadar...

şimdi bu kaçakçılar o pkk'nın sözde gümrüklerine para ödüyorlar.
bize değil, devlete değil, örgüte yardımcı oluyorlar.

o yüzden güneydoğuda sınır kaçakçılığı yapan herkes örgüt militanıdır benim gözümde.

zaten bu olaya ilk tepki verenler hdp'li şerefsizler.
eee, gelir kaynaklarından biri gitti tabi.

yahu sınırda sırf hayvan kaçakçılığından dönen para 1 milyar doların üzerinde.

bu çocuk kimbilir ne taşıyordu.

narkotik kaçakçılığında 5 milyar dolardan fazla para dönüyor.
kaçak sigarada dönen para da bir bu kadar var.

diğer kaçakçılıklarda dönen para da bunun iki katı.

ortada 20 milyar dolardan fazla bir haksız kazanç var.
ve bu 20 milyar dolarlık pastanın vergisini pkk alıyor.

bu çocuk da pkk'nın vergi mükelleflerinden biri.
kaçakçılığı şirin gösteren de, kaçakçılığa göz yuman da en az kaçakçı kadar teröristtir.
su testisi su yolunda kırılmış.
tatava yapmayın.
Kaçakçılığın bedeli ne zamandan beridir ölüm.
Ya ceylan önkol Ya uğur kaymaz.
ya kaçakçılığı normalleştirmeniz komik. kaçakçılık bu kadar kolay olduğu için pkk lojistik destekle hayatta kalıyor. adamların tarlası yok, bir şey ekip biçmiyor ama bu kaçakçılık sayesinde karnı doyuyor. sanki o kaçakçılık yapanlar vatansever, tamamen ülkesine hizmet ediyor. kaçakçılık yapanlar her türlü malı geçiriyor ve o güzergahlar kaçakçılar için olduğu kadar teröristler için de gözetleniyor. neden?
çünkü onlar pkk nın lojistik uzantıları.
ha oradaki insanların geçim derdi haline gelmiş kaçakçılık, o ölen çocuğun aslında pekte bir seçeneği de olmayabilir fakat kaçakçılık yaparken ölmeyi sanki masum bir şeymiş göstermek de saçma.
ben enayi miyim lan aldığım ürünü ülkeye sokarken vergi veriyorum?
ben de kaçırayım.
Yaptıgı ne kadar suç olsa da bu ülkeni evladı olan çocuktur. Tabii vurulacak diyenler bu çocuk kürt diye söylüyor. Karadeniz de gürcistan dan devamlı kaçakçılık yapılıyor böyle bir olay oldu mu?

Çocuk birde akp li imiş. Onu bırak çocuk lan hiç mi canınız yanmıyor amk?

Edit: ayrıca böyle olaylar bölge halkının devlete karşı olan güveniniz kırıyor ve pkk yı güçlendiriyor. Yani bu olay sadece ve sadece pkk ya yarıyor arkadaşlar. Bu aile devletine sadık bir aileymiş. Peki bundan sonra öyle kalırlar mı?
gebersin piç kurusu amk kaçakçısı.

bu entryi silip beni çaylak yapacak moderatörün akrabalarına selam olsun.