bugün

Alman gothic metal gurubu. Britual vokali ile on plana cikan bu grup 21 kisiden olusmakta ve muzikten alinan hazzi en ust seviyeye cikarmaktadir. Ayrica 5 subat istanbul yeni melek de konseri olan grup.
kaçirilmazzz...
aşmış senfonik adamlar.
hani bazen denir ya, "ya bu grupları da çok dinledim sıktı artık değişik bi şeyler lazım" , işte o anlarda dinleyebileceğiniz bir kaç yegane gruptan biridir haggard. ** kendini şarkıya bırakırsın, o alır götürür başka yerlere.. the final victory, in a fullmoon procession ve per aspera ad astra tavsiye edilir.
almanların almora'sı.
harika vokal, mükemmel müzik,
web sitesinde yazdığı haliyle;
"the biggest and hardest calssical/medieval/metal-band of the world"

http://www.haggard.de
her daim dinleyip dinleyip kendinize "ben neden buradayım?" dedirtecek gruptur.
haggard ''eppur si muove'' adlı albümlerini galileo galile'ye adamışlardır. albümün adı galilenin ölmeden önceki son sözleridir. ''yinede dünya dönüyor'' anlamına gelir.
tam kadroları 32 kişi olan ancak türlü aksaklıklar nedeniyle turnelere asla tam kadro gidemeyen en ünlü senfonik metal gruplarından biri. şu ana kadar 5 albümleri çıkmıştır.

progressive-1994
and thou shalt trust... the seer-1997
awaking the centuries-2000
awaking the gods(live in mexico)-2001
eppur si muove-2004

ve kesinlikle mükemmelerdir. *
senfonik metal konusunda aşmış gruptur. per as pera olsun eppur si muove olsun ve tabi ki herr mannelig olsun... ee cümlenin sonunu bağlayamadım ananıski.
elektrogitarın asi ruhuna kemanın gözyaşlarının düşmesidir. diğer çalgılar da onlara eşlik eder. * *
Severek dinlediğim, sağlam parçaları olan grup.
herr mannelig isimli şarkıları sanılanın aksine amvye dönüştürülmüş bir isveç balladı (türküsü)dür.
senfonik metalin ilahları.
v for vendetta herr mannelig müziği ile başlanabilir.
senfonik metalden haberi olmayanlar için haber vermeye gelmiş sağlam alman metal gruplarından biri. uzun saçlı kıvırcık abimizin yani grubun vokalinin marstaki suyu içme ihtimali üzerinde kafa yoruyorum. o ne ses abi öyle, uzaylılar dile gelir. üst üste 20 sigara içsen çıkaramazsın. grubun monaliza nın doğum gününe atfedilen her mannelig i ve büyücülere yazılan per aspera ad astra da çok sağlam parçadır. performansları tavan yapar.