bugün

aptallıktır 50 bin liraya binlerce fakir fukara doyurup sevaba sevap katılması daha makbuldur.
afedesiniz ama cennetten arsa daire fln mı alıyoruz? ha alabiliyosak iyiymiş.
Yıllar öncesinde Araplar paranın kaynağını güzel bulmuş.

Oraya şimdi dünyanın en büyük otellerini dikip ellerini ovuşturuyorlar bir güzel.

Sizde dini ibadetimi yapıyorum diye gidin.
50 bin liraya ev alınabildiğini düşünen insanların gideceği haccın fiyatıdır.
ulan beyin bedava sen daha onu edinemiyorsun, sanane milletin ibadetinden.
Bi ilahiyatçı olarak söylüyorum
Paranızı insanlık namına gidin muhtaca verin.
Ne mekke muhammed as. In mekkesi ne kabe allahın evi(inceyi anlayalım)
Konjonktur değişti.
Siz hala oraya milyarları yığıp tüm günahlarım affolur sanıyorsanız korkarım çok büyük yanılgı içindesiniz.
islamın beş şartından birinin 50 bin lira olması. kolaylık dinidir islam. taksit falan yapılır herhalde.

hem şart hem de bu kadar pahalı. birini dahi yerine getiremiyorsak şart olanların... neyse kimsenin aklı bulanmasın.
Seytan taslama icin gerekli taslarin parayla satildigini duyduktan sonra sasirmadigim durum.
kabe manzaralı rezidansta kalacaksanız 50 bin. normal konaklama başlangıç fiyatı 3 bin 750 dolar. o da 15 bin tl yapar. işkembeden sallamayın.

edit: 15 bin tl de islamiyette gücü yetene farz olan bir ibadet için ciddi bir rakam. paragöz arapların marifeti. maddi imkanı olmayana devletin yardım etmesi bile gerek bence. ha laik devletiz dinlere eşit mesafedeyiz. kabul. hacı olmak isteyen hristiyanlara da devlet desteği olmalı.
farz olan ibadeti, 5 yildizli tatile cevirirsen olacagi bu.
hacca durumu olan gider yani her müslüman hacca kesinlikle gidecektir diye birşey yoktur.durumun varsa gidersin yoksa gitmezsin bu kadar basit.tabi birde gidip geldikten sonra tüm günahlarının bagışlandığını sanan ve karakterini insanlığını hiç değiştirmeyen bir insanın sadece parası boşa gitmiştir.
(bkz: ziyade olsun gitmiş kadar olduk)
O parayla şehrin fakiri fukarasını doyursa daha makbule geçer.
50 bin tlnin yalan olduğunu söyleyip 15 bin tl demek nasıl bişey anlamıyorum. 15 bin tl diyince "haa o zaman ucuzmuş" mu diyelim?
Dinler = ticarettir kimseyi suçlayamam, paraya tapılan bir dünya bu sonuçta.
ülkemizde düğün yapmak kadar anlamsız boş bir tabudur. düğün yapmayı planlayan bir çift ortalama kırsal için söylüyorum 40 - 50 bin tl' yi gözden çıkarmak zorunda kalıyor günümüz şartlarında. düşünebiliyor musunuz? hısım, akraba, eş, dost eğlenelim diye bu meblağ da parayı harcıyorsunuz, fakat gecenin sonunda nedense eğlenemeyen tek siz oluyorsunuz. çünkü götünüze 50 bin tl' lik bir kazık girmiş.

hacda buna benzer. öncelikle bazı gerizekalılar 15 bin tl demişler. mümkünatı yoktur. o paraya hacca gidersiniz ama gelemezsiniz. boş yapmasın kimse. 25-30 bin tl deseniz belki. birde hac zorunlu değildir gibi dinden haberi olmayan dindarlar gözüme çarpıyor sözlükte. ulan amsalaklar hac dediğin kavram, islamın 5 şartından biridir. yani doğal olarak zorunludur.

hem yüksek maliyetlere sahip bir ibadet yöntemini şart koşacaksın, hemde kalkıp islam hoşgörü ve kolaylık dinidir diyeceksin. hadi lan sizde. silktiğim müptezelleri.
arap turizmine para harcayıp kendini cennetlik sanan çomarlara kapak olmuştur. zamanında kabenin etrafı zaten önemliydi ve muhammed bu ticaret yerini kapatmak yerine orayı islamlaştırarak ticaretin sürmesini sağladı. şimdi onun sayesinde torunları da parayı götürüyor.
E şarttır. Bunu yapamıyorsan diğer şartları da yapma.
50 bin iyi para. bu araplar tabii zengin olur.
salağın biri kuyuya taş atıyor, kırk akıllı çıkaramıyor dedirtmiştir. 50 bin lira tek kişi diyip de yalan yanlış bilgiler verme ibiş. fiyatı senin lüks beklentinle orantılı artabilir ancak.
4-5 kişilik gruplar için geçerli olan durum. kişi başı 12.500 tl civarıdır insanları yanlış yönlendirmeyin.
inancın pahalı iş olduğunu gösterir. kızını okula göndermek için bu parayı harcamayan tipler buraya harcayabilir ama.
hac dini bitiren olaydır, tamamen ticaridir. hac da 5 yıldızlı otellerin vip odaların ne işi var ? ibadet yapmaya gidip, gösterişli takılmanın ne anlamı... ama yok saraylar olacak...
nasıl bize ne amına koduğum, bu ülkede neredeyse insanlar birbirini dindarlığa zorluyor, köylerde hiç bir şey yoksa cami oluyor, tüm ömrünü dindar olmaya zorlanarak, saçma sapan sözleri yineliyor. bütün okullar sırf aptal inat adına uğruna din okuluna çevriliyor, insanların hunharca ömrü çalınıyor, öğrenme, eğitim yolları hep dinciler tarafından tıkanıyor. sonra bir de gelip bize mi kızarsın be pişkin, yüzsüz herif.
nasıl farz o zaman bu? sittin sene gidemem ki ben o zaman.
tüh, yattı bizim cennet işi!