bugün

* * *
Hayatta çok istediği bir şey gerçekleşmesi sonucunda ; bilincini kaybeden insanın düştüğü durumdur. Kişi öylesine çok sevinmiştir ki , kendisine istediğin kadar işkence yapsan da bir şey farketmeyeceği için * kına yakması da mümkündür, beklenir.
kötü bir durumdan çıkar sağlayan kişiye söylenir, deyimdir.
aslı olan kına yakmak eyleminin bile önüne geçen deyim. ne zaman kına alan biri görsem kıçına yakacak sanarım. bilinçaltı işte.
iran ya da hint kınası tercih sebebidir.
birinin başına gelen kötü bir şeyde sevinen taraf varsa, ona söylenen sözdür. kibar hali münasip bir yerine kına yakmaktır.
insanın ruh halini yansıtır gören isanın anlaması kolay olur.

-aa ahmet adama bak!
*ne olmuş?
-baksana göt olmuş.
kızgınlık adında artık sende götüne kına yakarsın şeklinde anlam kazanan eylem velakin şu ana kadar böyle birşey yapan varmıdır? ben görmedim.
göt süsleme sanatı. fanatikleri çoktur.. kina görünce dayanamaz, açar götünü.
bir eylem. kınanı yolluyorum, yakarsın.
Herhalde s*ctıktan sonra p*ponu silmek icin döndüğünde kınayıda b*k sanıp silmeye çalışıyormuşsun. Bana öyle dediler. Midem kalktı amk.
üzülmesi gerekirken, başkalarının zor durumda kalmasına sevinen insanlar için söylenir... üzülecek veya sevilecek zamanı yeri bilmeyen insanları güzel anlatan bir deyimdir..
(bkz: yakacak bir yer kalmayınca)
Bir atasözü der ki; Bayramdan sonra gelen kınayı götüne yak.
teyyo pehlivan öldüğü gün zevkle yapacağım iş. hatta o da yetmez, tüm bedenime kına yakacağım.
güncel Önemli Başlıklar