bugün

Aileye gelin veya damat begendirme zahmetinden kısmen kurtaran evlenme usulüdür. Birey olamamak değil kısmet bulamamak sebep olmuş olabilir.
kişi istese de elektrik almasının çok zor olduğu tanışma biçimi.
yakışıklıysa göze çirkin görünür. güzel kızsa çirkin görünür.
adriama lima gibi kız aysel gürel gibi geliyor. kıvanç tatlıtuğ gibi tip ferhat güzel gibi geliyor.
elektrik alacağın olsa da ciddi olsan da iş normalde tanışmaktan çok daha zordur.
mental olarak o göze çirkin gelme olayını aşamaz çoğu kişi.
bunun nedeni; işin ciddiyeti insanı paniğe düşürür.
o kişiyle evlenmek zorundaymışsın gibi bir korkuyla görüşmeye gidilir.
kurbanlık koyun gibi gidilir. hele de ailelerin beklentisi öyle büyük bir yüktür ki omuzlarda.
görücü usulünde ben bir kere bi erkeği reddettim. bir kere de bir erkek daha başbaşa görüşmeden beni reddeti.
(aylarca kendime güvenim sarsıldı. çok çirkin hissettim. annesinden yeni öğrendim ki sorun geçmişte bir kızı sevip kazık yemesiymiş. atlatamamış. )

işin daha da acı olan kısmı nedir biliyor musunuz?
ben görücü usulü reddettiğim kişiyle sonradan yazıştım.
o benim için çok çirkin, çok cahil, üstüne para verseler yemiceğim bir yemek gibiydi.
üstümüzdeki tüm baskı kalkıp herşey bitmişken yazışınca aslında hoşlandım ondan.
hatta sevdim bile soradan. şimdi tekrar deneyelim demeye gurur yapıyor. o da hoşlandı unutamıyor beni.

insanda sorun yoktur. yöntemde sorun vardır.
görücü usulü tanışacağınıza durakta tanışın daha iyi derim.
bi tarafın haberi olsun diğer gencin haberi olmasın düğünde, bayramda bir ortam yaratıp
haberi olan diğerine kur yapsın daha iyidir. telefon no alınır görüşülür daha temiz.
bir gencin evlenmeye niyeti olup da olmadığını zaten annesi bilir.

işte böylece bir görücü usulünün de sonuna geldik.
bundan sonraki talibimde yaptığım hataları yapmayıp uzun süre görüşmek ve olsun diye çabalamak istiyorum.
ancak o ekşi tat, sevmediğin yemeğin kokusu gibi alerjik psikolojik kötü duygumu nasıl frenleyeceğim bilmiyorum. adriama limanın aysel gürel gibi, kıvanç tatlıtuğ gibi tipin ferhat güzel gibi gelir.
cidden abartmıyorum. başına gelince görürsün.

ortam şöyle oluyor.
banu alkan- ferhat güzel kalp yangını klip
http://video.uludagsozluk.com/v/kalp-yangini-13286/ +

-kalp yangını
-caanım
-kalp yangını şarkımı senin için söylüyorum.
- harika tebrikler.
böyle bir ikili oluyorsunuz. Elektrik al sıkıysa.
-öyk ben kusmaya gidiyorum.

Boşa gitmiş onlarca ilişkimden sonra artık birisiyle kalkıp sevgili olmam. Ne zaman ne enerji ne de
kalbimin kırılması riskini almam.O yüzden Ferhat Güzellerden bir güzel seçeceğim mecburen ama erken ama geç.
Zorlıcam kendimi. Olabilir evet. imzayı atak gerisi kolay. sarhoştum hatırlamıyorum.
Nişan-söz dönemlerinde birbirleri ile uyumlu olmadıklarını gören çiftler zaten bu evrede nişanı veya sözü atabilirler. Her görücü usulü ilişki evlilik ile bitecek diye bir kaide yoktur. Anlaşamazsan, sevemezsen olur biter. Zorla güzellik olmaz. Ha bir dayatma varsa o zaten zorbaya girer, görücülük ile alakası yok onun.

Bunun için bu usulü de kötülemek gereksiz. Sanki diğer flört usulü ile her birliktelik evlilikle veya mutluluk ile mi tamamlanıyor?

Her iki usul için de geçerlidir aslında bu yazdığım, bir şey olmadı diye kötülemenin alemi yok. Kısmet değilmiş de geç. Ayrıca her insan flört edecek durumda veya vaziyette olmayadabilir. Görücü usulü onun için en uygun türdür.

Tanım; ailelerin, tanıdıkların veya akrabaların araya girmesi ile oluşan izdivaca talip olma durumu.
bir kısmı ülkemizde şu şekilde uygulanandır:

- bir adet görmüş geçirmiş, geçmişini aklından çıkaramayan fakat kerizi de uyandırmak istemeyen, kızlık zarı diken doktorlara binlerce lira döken, evde kalma korkusu başına vurmuş bir kadın

- bir adet ruşen amcanın 29 yaşında bakir mi bakir oğlu, bir kızla bile öpüşmemiş sedat

bunların evliliğinin meyvesi de kan vermek istemeyen ergen ya da ala geyik şiirini okuyan kız olur muhtemelen.

yukarıdaki genellemelerin dışında kalan görücü usulleri ise genelde daha sağlıklıdır. evliliğin ömrünü uzatır ve çiftler gayet mutludur.
Aq müsadere usulünü kaldırdıkları gibi şuna da bir el atsalar ya!
"görücü usulü evlilikte zor olan şey, kadının hiç tanımadığı biriyle evlenmesi değil, hiç tanımadığı birini sevmek zorunda olmasıdır, derler."

"kafamda bir tuhaflık".

Cümlenin devamında dendiği gibi;

"Ama aslında bir kızın hiç tanımadığı biriyle evlenebilmesi daha kolay olmalı, çünkü tanıdıkça inanın erkekleri sevmek daha da zorlaşıyor."
yaratan'ın rızasına uygun evlilik şekli.

erkek ile kadın arasında allah'ın ne denli bir denge-sistem oluşturduğunu gözler önüne serer. bu şekilde allah sizden razı olur; siz o'ndan razısınızdır zaten.
Evlilikte bir evlenme biçimi.
En güzeli. Sonuna kadar desteklediğim usul. Millet sevdi,seviyor da ne oluyor. Anama peşinen dedim zaten, bulursun bir ara, benden bir şey çıkmaz zaten diye. Yü növv... nasip kısmet bu işler.
Missss.
Tertemiz.
Ben gerçi anlaşmalı evlilik yapacağım.
Sırf ailemin sesi kısılsın diye.
Sanırım gelecekte azalmaktan ziyade artacak. Çünkü son iki üç senede toplumda aşırı bireycilik hakim oldu. Bunun nedenlerini tek tek yazmaya gerek yok. insanlar birbiriyle sevgili olmuyor eskisi gibi. Herkes yalnızlıktan yakınsa da tek başına daha mutlu olduğu düşünüyor. Tabi bu sadece bir öngörü.
Uykusuz kafayla gürcü usülü diye okudum.
en temiz olan yol.insanlar bu şekilde daha sağlıklı adımlar atarak uzun yıllar süren hayat yasıyorlar.
hem erkeğe hem kadına garip bir ciddiyet yükler. kadın hizmet etmek zorundadır, erkek ev geçindirmek eve para getirmek zorundadır.

ikisinden biri gerçekleşmezse aynı ciddiyet içinde biri diğerini bırakıp gidebilir. omuz omuza mücadele yok herkes kendi işini yapacak belirli bir süre sorumluluklarını yerine getirecek 3 yıl 5 yıl ne ise, ta ki birbirlerini tam anlamıyla kabul edene kadar, birbirlerine sevgi beslemeye başlayana kadar.

ama bu süreçte hep kadın ezilir korkar eşinden ayrılırsa sokakta kalacağını sanır, milletin ne dediği en öncelikli konu olur nedense kadın için.
artık günümüzde bu yöntem yaygınlaşıyor desek yanlış olmaz. gençlerin -evlilik çağına gelmiş- karşı cinse olan ilgisini kaybetme noktasına gelmiş ya da kaybetmiş olması nedeniyle olsa gerek.
o kadar flörtten sonra sıcak bakmaya başladığım evlilik türü.

bir bok olursa en azından bulanlara bok atarım anasını satayım.
Kaderinizde varsa asla engel olamazsınız. Gönül ister ki kendin bulasın ama ailen tarafından tanıştırılan birini de sevebilirsin.

Tabi bahsettiğimiz gelinin ve damadın birbirini düğünde gördüğü şekli değil.
Ailelerin uygun görüp, onaylarıyla tanıştırılan insanların evliliğidir.
Değerlerin zedelendiği, aile kavramının içinin boşaltıldığı, saygı, sadakat gibi unsurların örselendiği şu dönemde, birçok aile için, yeniden popüler olmuş evlendirme tekniğidir.
Nikahta keramet vardır cümlesiyle de, bu evlilik türü hoş ve çekici göstermeye çalışılır.
ister görücü, ister flört ederek yapılan evliliğin, yüzde yüz mutlu ya da mutsuz olma kesinliği yoktur.
Ya nasip!
zaman çok önemli bu usülde. iki tarafada karşılıklı resimler gidiyor. bazen de sadece bir tarafa gidiyor. diğer tarafın sonradan haberi oluyor. neyse asıl konuya dönelim zaman. evet zaman çok önemli. o resimler gittikten maksimum bir hafta sonra geri dönüşler mutlaka olmalı. olumlu veya olumsuz kesin cevap beklenir bu usülde. tavsiyem tipe bakıp hemen hayır demeyin. mutlaka görüşün. neler kaçırdığınız asla bilemezsiniz.. *
Değişen zamanla birlikte bu usule de güncelleme geldiği için çok da karşı olmadığım usul.
(bkz: görücü usulü evlilikler ve yaşanılan olaylar)
tanıdıkların tavsiyesi üzerine görüşen ve -altını çizerek söylüyorum- anlaşan çiftlerin evlenmesine dayanan bir usuldür.

bunu geride kalmışlık, yobazlık, cahillik olarak yorumlayan insanlara sormak istiyorum: görücü usulü ile görüşen çiftlerin hepsi evleniyor mu yahut görüşür görüşmez hemen yatağa mı giriyorlar? bunun nişan dönemi var, bu dönemde insanlar birbirlerini daha iyi tanırlar ve evlenip evlenemeyeceklerine karar verirler. benim fikrime gelecek olursak; negatif veya pozitif bir düşüncem yok bu konuda. bazen görücü usulü ile yapılan evlilikler başarılı olmuyor, bazen de çiftler çok iyi anlaşıyorlar. belli bir istatistik yok.
Hemen evlenmeyin taniyin ondan sonra. Aksi takdirde yok efendim bu tam bir ayı ya da bu tam bir cadı. Temkinli atın adımlarınızı.
(bkz: sözlük kızlarının fotoğrafları)
anadolu usulü çöpçatanlık.