bugün

yanlız birey güçlü birey dönemi:
- gömlek alınır.
- ütü masasına bir omuzu geçirilir.
- ön yarım ütülenir.
- gömlek yavaşça çevrilir.
- sırt kısmı ütülenir.
- öbür omuz geçirilir.
- öbür ön yarım ütülenir.
- alınır bakılır.
- kolların ütüsüz olduğu görülür.
- strese girilir, bir sigara yakılır.
- sigara bitirilir.

yıkılmadım ayaktayım dönemi:
- kol masaya yayılır.
- ütülenir.
- ütülerken, öbür tarafta iz kaldığı görülür.
- öbür taraftan ütülenir, bu sefer ütülenmiş tarafta iz kaldığı görülür.
- sigara bitirilir.

dertlerimle başbaşayım dönemi:
- kol tekrar masaya yayılır.
- tekrar ütülenir.
- ütülerken, öbür tarafta iz kaldığı görülür.
- öbür taraftan ütülenir, bu sefer ütülenmiş tarafta iz kaldığı görülür.
- sigara bitirilir.

gökyüzünde yanlız gezen yıldızlar dönemi:
- eski kız arkadaş aranır.
- evlenme teklifi edilir.
(bkz: ızdıraba köle olmak)
gömlek ütülemeye her zaman yakadan başlanır. gömlek ütü masasına yakası açık olarak tersinden yatırılır. yaka önce açık, sonra katlanarak ütülenir. daha sonra yaka dik bir şekilde oturtularak arka roba masaya yayılır ve düzgünce ütülenir. bie sonraki aşama kollardır. kolları ön ve arka bedenden sonra ütülerseniz gömlek kırışır. kolları ütülerken omuzlarda kesinlikle kat izi yapılmamalıdır. kollar ütülendikten sonra önce arka sonra ön parçalar ütülenir.
dünyanın en illet işlerinden biridir. yakasından çekiştirisiniz kolu buruşur, arkasını ütülersiniz önü kırışır. allah saklasındır.
yıkanmış bir gömleğin kırışıklarını gidermek. tabi ki ilk etapta bir ütü ve ütü masası gerekli. kırışık gömlek öncelikle üzerine biraz su serpilerek nemlendirilir.ve sarılarak bir rule haline getirilir,her tarafını nemlendirmek amacıyla. iki dakika sonra gömlek açılır sırt kısmı ütü masasına yatırılır. bu ara ütü sıcaklığına dikkat edilmeli orta sıcaklık yeterlidir. sırt ütülendikten sonra kollara geçilir. kolun bir yüzü ütülendikten sonra öbür yüzüne geçilir. ve son olarak manşet yapılır. ikinci kolda ayni şekilde ütülendikten sonra gömleğin sağ önü düğmeli yanı masanın üstüne yatırılarak ütülenir. öbür yanı da ayni şekilde ütülendikten sonra yaka masanın üstüne yatırılır,önce yakanın arka yüzü sonra ön yüzü ütülenir. ütüleme işlemi bitmiştir, gömleğinizi giyebilirsiniz. bütün bu işlemleri uygulama süresi beş dakikadır.
*
düşmanınız henüz paketinden çıkmış yeni bir gömlekse onunla bu şartlarda baş edemezsiniz. yenilgiyi baştan kabul edin. ya da daha sinsi yaklaşıp ütü masasına götürür gibi yapıp makineye tıkıp 30 derecede kısa programda yıkayın şerefsizi. yumuşatıcıyı da verin ki o delikanlı havaları bir anda yokoluversin. kısa sıkma sonrası tam kurumadan yatırın masaya basın üstüne buharı, ütüyü.
gömleğin düğmelerini ilikleyip sweatshirt haline getirerek aynen sweatshirt ütülüyormuşcasına ütülenmesi gibi gudik bir tarzda da yapılabilen ev işidir.
Bir öğrencinin en büyük sorunudur, özellikle annesi yapmıyorsa. *
ogrenci adama teknigini bildikten sonra son derece kolay istir. ayrica kolda iz yapilmamasi* tercih edilir.
gömleğin önü iliklenir, kollar yana açılmış düzgün bir vaziyete getirilir ve gömlek bazanın altına konur, sonra iyi geceler.

sonuç; bedavaya getirilen kusursuz bir ütü.
çamaşır makinesinin içinde asla unutulup kurutulmamalıdır. zira kırışan yerlerini açmak için ömrünüzü bitirebilirsiniz. gömlek tamamen kurumadan yakalanıp masaya yatırılmalıdır. nemliyken daha çok söz dinliyorlar.
ütüleme eylemi kendi çapında dünyanın en iğrenç işi olduğu için nesneden bağımsız olarak mümkün olduğu kadar kaçınmakta fayda vardır.
ama çok zordaysanız, ütü masasız bu maceraya atılmayın. önce yaka sonra kollar en son ön ve arka tarafı ütülüyerek olayı sonlandırabilirsiniz. *
yakayı katlamadan ütülemek gerekir şayet katlayarak ütülenirse iz kalır.

ama kumaş pantolon ütülemekten daha kolay olan bir iştir. pantolonu ütülerken çift çizgi yapma olasılığı yüksektir. o daha bir delirtir adamı.

(bkz: mhmtnsyz den inciler)
işkencelerin en babası, en kralıdır.
aslında kolay. önemli olan gömleği bölümlere ayırmak ve ütülenen bölümü dikkatlice ütüsünü korumak adına, an itibariyle ütülenen kesimden ayrı tutmaktır. bir de ütüledikten hemen sonra askıya asmak gereklidir. ayrıca eğer yapabiliyorsanız askıdayken de ütülüyebilirsiniz gömlekiiie.
Son kısım da bitirildiği anda, ilk başlanan bölgenin hiç ütülenmemiş gibi gözüktüğü farkedilerek, ordadan tekrar başlama ihtiyacı hissedilen, kısır döngüye bir girildi mi, asla çıkılamayacak olan, ev sanatlarının en zorlarından bir eylem...
gömlek ütülemek kurabiye hamuru tutmaya benzer.
tam oldu dersin hamuru kaldırdığında daha hala hamur olmamış unları görürsün

gömlek ütülemek hazır paket çorba yapmaya benzer
karıştırıken hala çorba olmamış tomakların kaldığını görürsün

şimdi gelelim inceliklerine

gömleği elinle ayşe teyzenin çarşafların sağlamlığını ölçtüğü gibi elinle çeke çeke açarsın
ön beden bölümünü ütü masasna geçirirsn orayı ütülersin snra dikkatlice diğer tarafı geçirirsin düğmelerin arasını düğmelere değmeden ütülersin
sonra sırtı ütülersin

gelir eziyet kola omuzdaki dikişden çizgisini ayarlayıp ütülersin ama o manşet kısmında illa bi bokluk olur ters çevirirsin falan bi şekilde halledersin en son yakayı kıvararak bol buharla ütülersin ve çıkıntı bi yere tercihen kapı ucuna asarsın
(bkz: sanat)
zor zanaattir, emek ister, sabır ister...
erkek gömleği kadın gömleğine göre daha kolay ütülenir.
her erkeğin hayatı boyunca en az bir kere denemesi gereken eylem.
bir kere ütüledim daha doğrusu ütülemeye çalıştım, şerrefsizim o deneme benim ufkumu açtı, ne kadar beceriksiz, dallama, biri olduğumu anladım. işte o zaman, o ütü ve ütü masası ansızın dönüp bana baktı, "anladın mı?" dedi, "anladım" dedim ve o günden sonra hiçbir zaman, hiçbir yerde, hiç ağlamadım.
Eski bir terzi çırağı olmam sebebiyle gayet de iyi yapabildiğim iştir.
Dikiş, ütü vs derken overloğa* kadar yolum var, gerisine karışmam.
annemin rahatsızlığından dolayı bol miktarda ütülediğim ögedir. hele ki abimin bankada çalışmasından dolayı bol bol değiştiği her haftasonu yığılı olması sabır taşı olmamı sağlamaktadır. birde üstüne s beden slim giyen biri olması ütülemeyi daha da zorlaştırıyor. bir evlendirsek kurtulacaktım şu dertten.
sag on ile baslayip, sol on, arka, omuzlar, yaka(arkadan) ve kollar diye giden, bir erkek olarak baya baya yapmaktan zevk aldigim ugras. tecrubeyle kazanilan ufak trick'leri vardir. mesela, sert kumaslar icin makineden yeni cikmis*, hafif nemli haliyle utulemek, 5 gun kurumaya birakilmis elmas sertligine sahip kirisiklar olan bir halde utulemekten cok daha rahattir. o sekilde kurumus bir gomlegi o sabah giymeniz gerekirse, dus almadan once gomlegi banyoya asin, buhar ile biraz yumusayip utulerken hayati kolaylastirir. acik renkli, kalin, yumusak kumaslarda utulemeden once nisasta spreyi kullanmak gomlegi daha uzun sure sekilde tutar.
kisaca korkak alistirmayinizdir elinizi. iyi bir ekipman* var ise sabah fissslamalar ve buharlar arasinda huzur bulunan anlardandir gomlek utulemek. ozellikle jilet gibi gomlegin teninizdeki hissine bagimliysaniz.
bu beladan kurtulmak için kezbanın biriyle bile evlenebilirim.
zor iş.
bir de zor ütü tutan bi kumaşsa, allah kolaylık versin.