bugün

Kumaşın kenarlarını hem keserek (çıkan iplikleri,yamuk kesimleri) düzeltip,hem de dikerek sökülmesini engelleyen makine.
(bkz: overlock)
''hanımların dikkatine, overlok makinesi ayağınıza geldi. halı, kilim, yolluk, paspas kenarına, halıfleks kenarına overlok yapılır'' diye bağıran ve bağırttıran işletmelerin kullandığı bir makinadır.

en az seçim minübüsleri kadar iğrençtirler.
ingilizce overlook kelimesinden ürettiğimiz nadide kelime. overlook 'un anlamı ise teftiş etmektir.
Neredeyse, her sokak lambasının üzerinde bu tarz işle uğraşan ustalar aranmaktadır. iş arayanların ve bu işi bilmeyenlerin kafasından , keşke bende zamanında öğrenseydim diye geçirdiği bir mesleğin adıdır.
bu öğlen kapıya bir eleman geldi, 'hayırdır?' dedim, 'abi overlokçuyum.' dedi, 'o ne ola ki?' dedim, 'abi halılarının saçakları eskidiyse , onu düzeltiyoruz.' dedi,'kaç lira?' dedim, 'bir tarafı 4 lira, bir halının iki tarafı 7 lira.' dedi, 'peki.' dedim, 'yap hele görelim neymiş bu overlok.' dedim. iki halı yüklenip elemanın koltuk altlarına tutuşturdum, inceden bir 'bu işte bir puştluk var lan galiba.' hissiyatı kapladı içimi, salonun penceresinden elemanı izledim. herif halılarla birlikte mavi bir minibüse girdi. 'kesin uzun sürer bu meret.' dedim, sonra odama geçtim. herifçioğlu geri gelmedi anasını satayım.
bayanların dikkatine overlok makinesi ayağınıza geldi.Halı, kilim, yolluk, paspas kenarına halıflex kenarına overlok çekilir 5dk. da yapılır hemen teslim edilir.
Overlock machine has come to your feet. Corners of carpet, rug, floormat are made overlocked. It's made in 5 minutes, delivered immediately
tekstil ayağa gelecek bir sektör değil ama işte ekmek parası ne yaparsınız.
kumaşın kenarını kenar, kenar bastırma veya dikiş için diken bir dikiş türü.

overlok ipliği, kumaş kenarlarını dikmek için kullanılan güçlü, esnek bir dikiş ipliğidir. kenar dikişlerinde yırtılmaya karşı yüksek direnç sağlar.
https://www.billuriplik.com/