bugün

önümüzdeki günlerde, yönetmenlik alanında da yıldızı parlayacak gibi görünen yeni nesil görüntü yönetmenlerinden.

2004 yılından itibaren birçok projede kamera asistanlığı yaptıktan sonra, 2011 yılından itibaren görüntü yönetmeni olarak; reklam, klip ve tanıtım filmi projelerinde görev almış. içinde bulunduğumuz 2016’da ise kendisini, artık tamamını kendi çektiği klip ve kısa filmlerin yönetmen koltuğunda görüyoruz.

kendine has üslubuyla, geniş bir çerçeveyle çeşitlendirdiği portfolyosu ilk göze çarpan farkı. savunma sanayii gibi özellikli sektörlerden, son kullanıcı ürünleri ve gıdalara ve ayrıca kamu spotu kliplerine kadar çeşitli çalışmaları bulunmakta. Görüntü yönetmenliğini üstlendiği müzik kliplerinde hem yerli hem yabancı sanatçılar mevcut. sitesini gezinirken yabancılardan özellikle arap şarkıcılar gözüme takıldı. Daha sonra tesadüfen yönetmen arkadaşlarla konuşurken, laf arasında anladığım kadarıyla arap şarkıcılarla çalışmanın görüntü yönetmenlerinin portföyünde bir prestij olduğu, onlarla iş yapabilmek için gerçekten nitelikli ve deneyimli olmak gerektiğini duydum.

kendisiyle tanışmamı sağlayan iş olan, işitme engelliler için çektiği bir kısa film var. gayet profesyonel gözüken bu kısa film, 3 saat gibi kısa bir sürede çekilerek, 1 gün içinde montajlanarak hazırlanmış. Tabi ben bunları kendisiyle konuştuktan sonra öğrendim.

https://youtu.be/-fOZ3sfCwkw

benim bu kısa filmden ilk olarak haberim bezmialem üniversitesinde çalışan bir dostum aracılığıyla olmuştu. vücut engelliler için, kamu spotu şeklinde bir klip çekmek istediklerini ve bu arkadaşa ulaştıklarını anlatmıştı. böyle duyarlı bir konuda, bu klibi onlara karşılıksız çekebileceğini söylediği zaman epey şaşırdıklarını söyledi. bu duyarlılık benim de hoşuma gittiği için facebook'tan kendisine bir tebrik mesajı attım. alçak gönüllükle mesajıma cevap vererek, birkaç soruma daha cevap verdi.

türkiye'de engelli vatandaşlarımıza dikkat çekmek istediğini, vücut engelinin sadece uzuvsal değil, duyu kaybı şeklinde de o insanların hayat standartlarını olumsuz yönde etkilediğini belirtti. gerçekten de bunu dikkate aldığımızda, ülkemizde bu yöndeki çalışmaların hızlandırılması konusunda, bu tip kliplerin katalizör olması açısından önemli olduğunu inanıyorum ki hepimiz kabul ediyoruz.

bir diğer ilginç estantane; bu denli profesyonel çekilmiş ve oyunculuk bakımından da ortalamanın üstünde olan bu klipte, bezmialem vakıf üniversitesi tıp fakültesinde okuyan öğrenciler oynamış. çekilen yer itibariyle hastane olmasından dolayı güç bela çekilmiş olmasına rağmen, ortaya güzel bir iş çıkmış. ücretsiz çekilmiş bir iş olarak, bezmialem vakfı bu arkadaşımıza bir teşekkür plaketi de vermiş.

(resim:#1)

son aldığım bilgilere göre; önceki yaptığı projelere ek olarak sinema filmleri çekimlerine de hız vererek çekimlerine tüm hızıyla devam ediyormuş. epey yoğun olduğu için, son zamanlarda bunlarla ilgilendiğini düşünerek telefonlara cevap vermemesini affediyorum. *

kendisine ait web sitesinden, çalışmalarına ve iletişim kanallarına ulaşabilirsiniz. mesajlara doğrudan kendisi cevap verdiği için gökhan atik'e kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

http://gokhanatik.com/