bugün

gereksinim duyulana olan uzaklıktır.
gudubet in yanlış yazımıdır. *
ankarada doğup büyüdüğü halde bi kere havasını suyunu aldımı dönüşü olmayan, bir Karadenizlinin yaşadığı duygudur.
şarkı olanı güzeldir, yaşanılanı değil.
http://www.youtube.com/watch?v=Gjrq7kLoTo4
insana en ufak şeyleri bile özleten lanet yer. aslında sevdiğin, olmak istediğin yerdesindir ama farkedersin ki yanında sevdiklerin özellikle ailen olmayınca dünyanın en güzel yeri bile hüzün doludur senin için.

ne güzel olurdu lan annem kaldırsaydı beni her sabah, kahvaltı hazırlasaydı..

ne güzel olurdu lan dışarı çıkıp dostlarımla birlikte olabilseydim..

ne güzel olurdu lan başım sıkıştığında babamdan yüzyüze bir tavsiye alabilseydim..

ne güzel olurdu lan oturup abimle 1-2 bira atabilseydim..

ne güzel olurdu sevdiğim kız "gitme o zaman burda kal" dediğinde tamam diyebilseydim...

ne güzel olurdu hem gurbette hem de kendi ülkemde kendimi yabancı hissetmeseydim..

"ben gurbette değilim, gurbet benim içimde"
Kolanın tadı bile farklıdır, memleket kolası başka dersiniz. Birgün tatile memlekete gidip kola içtiğinizde tadı unuttuğunuzdan o da farklı gelir. Arada kalırsınız.

Kola tabiki sembolik örnektir ama araflıktır gurbet, ne memleket kolası ne de gurbet kolasını benimsersiniz artık.
karadeniz hasretimle özdeşleşen kelime.
Yurtdışında isen ve Türkiye'ye dönemiyorsan daha fena koyar insana. Çocukken televizyonda görüp anlamadığın uçaktan inip yeri öpen insanlar gelir aklına da onların hissettiklerini hissedersin.
volkan konak'ın yorumladığı, orhan gencebay'ın bir şarkısıdır.
Gurbet bazen ictiginiz soguk icecegin yaninda cekirdek citlemeye duyulan ozlemdir.
Ya da yabancilara can eriginin ne oldugunu anlatabilmek sevdasidir.
Opulesi memleket topraginin renginin kirmizi olmayip da aslinda saman sarisi oldugunu hatirlamaktir ve o renge ozlem duymaktir.
Gece gec saatte sokaklarda yuruyebilmek ya da susayinca kosedeki bakkaldan uludag gazoz alabilmek ozgurlunun olmadigi yerdir.
Kendi dilini ne kadar mukemmel konussaniz da az bir aksan bozuklugunda size aptal muamelesi yapilan yerdir.
Bazen de Turkiyenin Tokyo oldugunu sananlarin yasadigi yerdir.
duman ın bir konserinde seslendirdiği parçadır. başındq özdemir erdoğan ın ismi bahşedilir. (bkz: özdemir erdoğan)
çok zordur çok. yaşamayan bilemez.
farklı memlekete git çok farklı oluyor özlemler.
bazenler...keşkeler...
ÇOCUKKEN yalnızca almanya'dakiler için kullanıldığını sandığım kavram.
daha duygusaldır. hatta ajitasyon için bile kullanıldığı olur.
yaşamayanın bilemeyeceği bir şey varsa aha budur.
“gurbet içimde bir ok her şey bana yabancı. hayat öyle bir han ki acı içinde hancı.”
ben gurbette değilim gurbet benim içimde
gurbet nefesini tutup denize dalmak sıla nefes...
biz bir yere ait olmayı, bağlanmayı, yerleşmeyi istedikçe içimize yerleşen duygu. bi yerleşti mi hiç gitmiyor, yersiz yurtsuz bırakıyor vicdansız. sanki biz her yere yabancı, hep göçebe, misafir...

"neresi sıla bize
neresi gurbet"
Gurbet dedigin acitir icini kacamazsin. Bir yanin kal der bir yanin geri don. http://www.leylalar.com/2015/02/12/gurbet/
Kime desem derdimi ben bulutlar diye başlar, o dertler başka kimseye de denemez zaten.
özdemir erdoğanın efsane şarkısı. her dinleyince tüylerimi diken diken ediyor. duman ise çok güzel bir şekilde coverlamıştır.

https://www.youtube.com/w...=8&list=RDrXFBBCn6h2Q
aileden ayrı başka bir şehirde yaşamak gerçekten zordur. ne yaşadığın şehre aitsindir ne de memleketine.

aileni özlersin. yanlarına her gidip gelişinde allak bullak olursun. onların varlığına tam alışırsın ayrılık vakti gelir.

o an ayrılmak istemezsin ama onlarla yaşamak da zordur.

bir yaprak gibi savrulup durursun.

hayat nereye savurursa...
9 aylık bir süre de olsa zordur. zor olan ülkeden ayrı kalmak değil, yeni bir ülkeye alışma sürecidir. keza alışma evresini minimum 6 ay olarak hesaplarsak; havaalanındaki duvarlara o 3 ayı sığdırmaktır.