1. 1.
  9 kasım 1989 günü dogu berlindeki o unutulmaz basın toplantısında yanlışlıkla doğu alman vatandaşlarının batıya istedikleri gibi geçebileceklerini söyleyerek Berlin Duvarının,Doğu Almanyanın ve nihayetinde sosyalizmin göçmesine sebep olmuş doğu alman sosyalist birlik partisi genel sekreteri,politbüro üyesi..
  2 ... azorka
 2. 2.
  Erich Honecker'den sonra Doğu Almanya'nın başına geçen Egon Krenz, doğu'dan batı'ya seyahatleri kolaylaştıracak, ve böylece kitleleri sakinleştirecek yeni bir seyahat kanunu hazırlamaktaydı. Söz konusu kanun henüz daha yasalaşmamıştı, ama Krenz'in isteğiyle, malun basın toplantısında kendisinden de bahsedilecekti. Krenz Schabowski'ye kanunla ilgili nelerden bahsedeceğini açıklayan bir evrak vermiş, ancak Schabowski evrağı düzgün okumayınca kanunun o andan itibaren geçerli olduğunu varsaymıştı.
  Toplantıda kanunun sözü geçince, bir gazeteci "Ne zamandan itibaren geçerli?" diye sordu. Schabowski ise tarihi bir hata yaparak "Bildiğim kadarıyla hemen, şu andan itibaren." diye cevapladı.

  Bu cevaptan sonra binlerce insan sınır kapılarına akın etti, güvenlik güçleri durumla başa çıkamayacaklarını anlayınca mecburen geçişlere izin verdiler. Ve berlin duvarı yıkıldı.

  Bu hadiseden sonra krenz, schabowski'ye çenenin bağını sikeyim demiş midir kanımca büyük bir merak konusudur.

  Tek cümleyle Sosyalizmi göçerten adamdır kendisi.
  ... kornisten kovulan perde ruleti
 3. 3.
  ad ve soyad kombinasyonundan alman-leh kırması olduğu çıkarılabilecek kişidir.
  Kimdir necidir bilmem, benimkisi sadece tahmin
  ... salvatio