1. 1.
  bir gezi teknesi tipi
  genelde 20-30 metre arası ve çift direkli olur
  2 ... aabi
 2. 2.
  turkiye'ye mahsus gezi teknesi tipidir. gunumuzde genelde charter seferleri icin kullanilir. ayna kic, karpuz kic, cift direk gibi cesitleri vardir. ahsap olduklari icin cok sik bakim gerektirir. bu nedenle en iyi tekne arkadasimin teknesidir sozu dogmustur.
  2 ... vaylo
 3. 3.
  bodrum'a özgüdür genellikle.
  2 ... destination unknown
 4. 4.
  dünyada üretiminde türkiye'nin birinci olduğu tekne tipidir. zaten ege kıyılarındaki tekne ustalaraının tasarımı olduğuna rivayet edilir.ancak yanlış anlaşılmamalı türk icadı değildir. antikçağda greko kökenli karya uygarlığı günümüzde muğla olarak anılan ilimizin ağırlıklı olarak kuzey tarafına yerleşmiştir. denizcilikle bu yüzden çok içli dışlı olan karyalılar tekne tasarımında zamanlarının çok ilerisine gidip gulet tasarımını ortaya koymuştur
  guletlerin en büyük avantajı motor yatchlar gibi yapmacık otel odasına benzeyen bir görüntüsünün olmamasıdır. guletlerdeyken gerçekten kendinizi teknedeymiş gibi hissedersiniz. bir diğer avantajı da kıç tarafının geniş/ferah olmasıdır. tekneyi sakin bir kıyıda kıçtan kara yaptığınızda ne demek istediğimi gayet iyi anlayacaksınız. son zamanlarda gulet üretiminin düştüğünü söylemek güç değil; çünkü uluslar arası sulardan 15 yaş üstü ticaret gemilerinin men edilmesi üzerine özellikle tuzla tersanlirnde üretim büyük gemi yapımına kaydı. bir de yat alacak kadar zengin olan kesimin yatlardan hiç bir şey anlamayıp sırf daha pahalı ve daha gösterişli diye motor yat lar ya da m/t yatlar alması bu sanat ürünlerinin sonunu getirmek üzere. zanlımca bu zevksiz zenginlerin hiç bir zaman yelkenleri fora çekip sadece teknenin su üzerinde kayarken çıkarttığı su şırıltısı sesini asla tadamayacakları tekne türüdür.
  6 ... ccanyuksel
 5. 5.
  halen tescillenip korumaya alınmamış anadoluya özgü tekne.birgün yunanistan patentini alıcak tescilliyecek biz de arkasından bakıcaz.üretmek için elin yunanına para bayılacaz.
  ... el cid
 6. 6.
  bodrum'un en önemli simgelerinden birisidir. gerçekten de bodrum'da ortaya çıkmıştır ilk defa.

  bozburun ve fethiye'de de yapılıyor olsa da işçilik ve kalitesi bodrum'dan çok uzaktadır. her yıl eylül ayında bunların yarıştığı bir organizasyon vardır ki, dünyanın tek ahşap yat yarışıdır.

  dünyadaki en büyük ahşap yat filosu da bodrum'da bulunmaktadır *.

  gulet
  2 ... maussollos
 7. 7.
  Şunlardan burine sahip olup denizlere yelken açmak en büyük hayalimdir. En pahali ve lüks yat olsun gene istemem. Bu bambaşka.

  gulet

  Gerçekten hep Rüyalarımda bunun gibi bir tekneyle yelkenlero açıp engin denizlere açılmak vardır.

  http://www.bozburun.org/bozburun/gulet_in_tarihcesi
  Tarihçesi icin buyrun. Aslinda uskunanin değişik bir versiyonu. Fransiz ve italyanlardan yunan ve hirvatlara yunanlardan da bize gulet adıyla gelmiş bu Sahane sanat eseri tekne tipi.
  ... eduardo elric