bugün

green mi peace mi yoksa pis mi anlaşılamayan kuruluş.
uluslararası şirketlerin fonlarıyla dönen şirket. muhtemel bir kapitalizm sargı mekanizmasının dişlisi. duyarlı olunması gereken çevre eylemlerinde görünmeyen ve tepkisiz kalan fakat şov amaçlı her eylemde yer alan örgüt.
ingiltere'de 4 havaalanında kamp kurup küresel ısınmayla mücadele için yolculardan uçakla değil, trenle seyahat etmelerini isteyen anlamlı kuruluş.
reklam ve pazarlama kampanyalarıyla adının ve imajının başardığı işlerden çok daha büyük olan grup.
bir gün taksimde yürürken yaptıklarıyla beni hayretler içinde bırakmış gruptur. olay şöyle zuhur etmiştir ki yanımda marco isimli bir ecnebi arkadaşım da bulunmakaydı o gün. yolumuzu kesen greenpeace çi arkadaşlar gidip marco'ya "grrenpeace' e destek olmak ister misiniz efendim?" diye bir soru yönelttiler. marco cevap olarak "sorry, i am not turkish" cevabını verdi. ve dehşetengiz şu cevapla karşılaştı; "ok, no problem. would you like to help greenpeace?"

oehh
bugün türkiye'deki çoğu çevre katliamına göz yuman sözde çevreci hareket. istiklal caddesinde topladıkları paralarının nereye gittikleri meçhuldur. greenpeace oluşumunun uluslararası şirketlerinden fonlandığı bilinmektedir.
sadece logosuyla bile kime hizmet ettiği çok aşikar olan superlative paravandır kendisi.
(bkz: gostergebilim)
(#1704661) nolu enty'e cevaptır.

hiç bir petrol şirketinde hisse sahibi olmayan, tüm geliri destekçilerinden elde ettiği bağışlar olan kuruluştur. shell-bp hisse sahibi olma olayına gelirsek: greenpeace, shell ve bp'nin (ki bu iki şirket ortaktır) uzun vadeli planlarını öğrenmek istemiştir. bunun tek yolu ise hisse sahiplerinin katılabildiği toplantılara sızmaktı. bu sebeple greenpeace üyesi iki arkadaş tamamen kendi imkanlarıyla, bankadan kredi çekerek shell ve bp'nin yaklaşık yüzde ikilik hissesini satın aldılar. gelecek planlarının görüşüldüğü toplantıya sızarak bu planları ele geçirdiler ve toplantının ortasında takım elbiselerinin altındaki greenpeace elbiselerini çıkardılar. ellerinde sprey boyalarla toplantının yapıldığı salona resimler çizdiler sloganlar attılar. böylece kimsenin aklına gelmeyecek bir eyleme imza attılar. eylemden sonra hisseleri satıp kredi borçlarını ödediler. bütün dünyada bu haber çok başarılı bir eylem olarak geçerken bizim anadolu ajansı, çok başarılı(!) bir habercilik göstererek "GREENPEACE, SHELL'E ORTAK OLDU", "YEŞiLE PETROL BULAŞTı" gibi bir haber geçti. daha sonra bu haber tekzip edildiyse de bu tekzip haberini görmeyenlerin gözünde greenpeace'in imajı sarsıldı. benim gibi greenpeace üyelerinin bu haberin getirdiği olumsuzluğu, sokak sokak dolaşarak düzeltmek görevi olmuştur.
greenpeace çevre kurulusu'nun en önemli özelliği kurulduğu yıl 1971'den beri bağımsız olması için bir siyasi kuruluştan, partiden veya şirketten yardım almamasıdır. en büyük yardımcıları dünyanın her yanından gönüllüleri,halktır.3milyon üyesi olan greenpeace 40 ülkede faaliyet göstermektedir ve 1992 yılında gp gemisinin türkiye' ye gelmesiyle türkiye de aktif rol almaya başlamıstır. türkiye greenpeace'te su an 20.000 destekçi bulunmaktadır ve destekçiler istedikleri zaman greenpeace ofisini arayıp; 'benim param nereye gidiyor?'diye sorabilir ve hemen cevabına da ulaşabilirler.

ve ben derim ki;

bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayalım.

köstek değil destek olalım...

http://www.greenpeace.org/turkey/
dün enerji bakanlığı binasında yapmış oldukları ' bakan çıplak' eylemiyle nükleer enerjiye bir kez daha karşı olduklarını gösteren, şu an itibariyle de internet üzerinden sanal kampanyaya destek verebıleceğiniz, sanal eylemci olabileceğiniz uluslarası çevreci grup...

http://www.cnnturk.com/video/index.asp?vid=4865
müthiş bir para tuzağıdır. türkiyeden bir sürü zengin ve özenti insanın parasını göfleyip, kendilerini antartikada yaşayan foklar için boğaz köprüsüne zincirlerler. yok ne alakası var? kel aynak kuşları var, vaşaklar var, türkiye ile alakalı protesto edilmesi gereken binlerce doğa olayı var.

eylemlerini yapacak olanları güzel kız ve erkeklerden özellikle seçerler; çünkü eylemler greenpeace örgütünün/kuruluşunun/para tuzağının vitrinidir.

bu vitrin kendisine üye ve dolayısıyla para kazandıracaktır. dünyanın hiç bir yerinde yararlı bir tek eylemleri yoktur. sadece vitrin yaparlar, para kazanırlar, partiler verirler, gemiler alırlar.

bir de utanmadan üzerlerine greenpeace hedesi giyip sokakta üye arayan montofollar vardır ki, sopalıklardır, gördüğüm yerde rezil rüsva ederim, ettim.
orda burda karşıma çıkan ''bize destek verir misiniz'' vs. adlı sorularla yaklaşan çevre grubudur.

peki kardeşim greenpeace ayağına iyi güzel takılıyorsunuz, çevreyi koruyalım diyorsunuz. kimyasal maddelere karşısınız, kimyasal maddeler kullanılarak üretilen madde vs.'lere de karşısınız.

e peki senin o üstünde greenpeace yazan tişörtün baskısı nedir acaba hiç düşündün mü? sarı tişörtün üstüne yeşil yazılan greenpeace yazısının nelerden üretildiğini bilmiyor musun? o tişörtte kimyasal boya yok mu? bir araştırın öyle gelin bakalım. *

edit; yanlışım varmış düzeltildi: ''greenpeace t-shirtleri su bazlı doğa dostu mürekkep kullanır.''
finansmanı fransa olan örgüt. nükleer enerjiye karşı olup fransa da en azından 56 nükleer santralin olması.. türkiye de ise tam 1960 yılından beri kurulmaya çalışılan nükleer santralin hala ortalıklarda olmamasının yanı sıra bir santral kurulumu eylemlerine start verilince hemen insanların başına üşüşmeleri.. asıl amaçlarının dışına çıktıklarını düşündüğüm bitkisel insanlar! tabi ya nede olsa yeşil olmak kolay değildir!.. hayır bi ara ki 1965 yılı olur, halkalıda 5 megawatt lık bi santral kuruldu kurulmasına, bilim adamlar yetiştirildi ama gelgörki şu an ne haldedir bilinmez.. şahsen en sağlıklı enerji kaynağı prof kontrolünde yürütülen nükleer santrallerdir.. ve bu enerji sonsuz denilebilecek kadar uzun solukludur!
aklıma her ismi geçtiğinde 'kara para' kelimesi getiren kuruluş.
benim diyen kişinin, ismini düzgün telafuz edemediği bağimsız çevre örgütü..
babalarının mahvettiği dünyayı oğullarının kurtarma girişimi hareketidir ki ''bozan benim yapanda ben olurum '' havasında geri kalan azınlığı iplemiyen tayfa.
abd başkanın istanbul da olduğu günde köprüde eylem yapan grup.

haber :

Greenpeace üyeleri, Boğaziçi Köprüsü'nden halatlarla sarkarak, akşam saatlerinde istanbul'a gelmesi beklenen ABD Başkanı Barack Obama'ya mesaj gönderdi
* Greenpace üyelerinden oluşan yaklaşık 8 kişilik grup, saat 09.30 sıralarında Boğaziçi Köprüsü'ne geldi.
* Gruptan 4 kişi, korkuluklara bağladıkları iplerle köprüden aşağı sarktı. 4 üye ise kendilerini korkuluklara zincirledi.
* Köprüden sarkan eylemciler, Türkçe, ingilizce ve Arapça olarak "barış için önce iklimi kurtar" yazılı 3 pankart açtı.
* Yaklaşık 1 saat köprüde asılı kalan eylemciler, tekrar köprüye tırmanarak protestolarına son verdi. Polis göstericileri gözaltına aldı
daha temiz ve yaşanası bir dünya için mücadele eden ve her zaman desteklediğim yiğitler.
siyanür ile altın aranmasına da karşı olan evrensel bir sivil toplum örgütü. gariptir ki sadece belli yerlerde altın arama olayı başladıktan sonra yaygara koparırlar.***
obama ' nın türkiye ziyaretinde bilimsel açıklamalarıyla ortalığı kasıp kavuran topluluktur.

"ortadoğu' da kalıcı barış isteniyorsa bunun yolu iklim değişikliği ile ortak mücadeleden geçer."

edit: hee oldu muına goyin... ne diyon güzelim sen ???
boğaz köprüsündeki eylemlerini büyük keyifle izlediğim uluslararası çevre örgütü.
(bkz: hep destek tam destek)
(bkz: biraz harekete hazır mısınız)
iş başvurusu sonucu başvuru görüşmeye çağrıldığım (iş başvurusu dediysek 3-5 çorba parası- bildirim dağıtımı yani), ve görüşmedeki kızın karşımda kendi tütünü ile içtiği cigarası ile karşılandığım ve kızın bana utanmadan "içiyor musun?" diye sorması ile ikinci kez dumur olduğum örgüt. hoş zaten kimse yararına çalışmaz bu dünyada. zamanında coca cola ile yapılan anlaşmalar, bp-shell'in hissesine ortak olup, bunu "şirket toplantılarına katılılıp onlardan bilgi sağlamak içindi" diye açıklamalar yapmalar. greenpisci elemanları bile keklemişler. birçok sosyal(!) gruplara katıldım. itiraf ediyorum sosyal gruplara katılma nedenim kek-pasta-börek-çay dağıtımı içindi. her hafta toplantı vardı. severek gidiyordum o toplantılara.. (#6530671)
türkiye de üyelerinden para toplayıp fokları boz ayıları veya afrikadaki hunga munga yılanlarını kurtarmaya çalışan örgüt.

yani bir işe yaramaz sırf poz kişiler grubu. arada bir de bizim için son derece gereksiz gemileri gelir, gider.

size yardım yapacağıma temaya yaparım, hiç olmazsa memleketin bir ağacı, bir arısı için faydam dokunmuş olur. bilemedin 2-3 koli falım alırım; sakız ağacı etkinliğine desteğim olmuş olur.

banane hollandadaki inekten, kutuptaki foktan arkadaşım?
hollandadaki inekle, kutuptaki foku siklemeyen sığ beyinciklerin katılmaması gereken organizasyon. emin olun o küçük, mehem, büyük beyinleriniz anlayamayacaktır kutuptaki fokların vahşice katledilp, endonezyanın bilmem neresindeki bilmem ne hayvanının türü bir fabrika atığı yüzünden yok edilmeye başlandığında dünyanın dolayısıyla memleketinin ne hale geleceğini. "temaya yardım yaparım en azından memelekete ağaç gider, cevurların foklarından bana ne." mantığıyla devam ediniz bakalım. ne de olsa türkiye mars toprakları içerisinde yer alıyor. bize ne dünyadan?

not: temaya da yardım yapın, greenpeace e de. 5tl hiç kimseye koyacak bir para değil.