bugün

an itibariyle dolar ve onsun düşüşü etkisiyle gerilemiş değerli maden birimi.
an itibariyle doların stabil seyretmesinin yanı sıra, ABD merkezli Goldman Sachs'ın dünya çapındaki düşük faiz ortamı ve para birimlerindeki değer kaybı endişeleri doğrultusunda ons cinsinden 12 aylık altın fiyatı tahminini 1.800 dolardan 2.000 dolara yükseltmesi piyasalarda onsun çıkmasına ön ayak olurken yine aynı şekilde, deutsche bank da 2021 sonu için altın fiyatı tahmini ons başına 2.000 dolara güncellemişti.

An itibariyle ons: 1.759 USD
Gram altın: 387 TL

Göstergelere göre gram altının TL bazda 400 seviyesine çıkacağı tahmin edilebilir.

(bkz: yatırım tavsiyesi değildir)
400 tl oldu amk.
400 tl olmuştur.

hayırlı olsundu.
bu saatten sonra siksen 400 altına inmez. geçmiş olsun herkese. zengin olan yine malı götürdü.
Hayat kısa gram altın uçuyor..

200 gün önce girilen bir entryde 300 e dayandı neredeyse demiş bir arkadaş. 1-1,5 ay gibi bir sürede 2500 tl getirisi oldu bana dalgalanmanın. Daha da yükselecek gibi duruyor..
2014 yılında 900 liraya aldığım 10 gram altın bugün 4100 liraya dayandı. Değeri 5 yılda 5 katına çıkan fakir bitcoini.
Nakit dövizde dalgalanma çok olmuyor, uzun vadede elbette kârınız olur dövizde ama altın al-sat için kısa vadede daha faydalı. 1-1,5 ayda hangi banka 2500 tl faiz verir 3 kuruş birikmiş paranıza.
alamadığım için arkadaşlarımın düğününe gitmeye çekindiğim çok değerli eşya.
Uçuşa geçti. 2 gün önce bozdurdum mecburen artışa bak pes arkadaş ya
Sadece 2 gün içerisindeki farkı göstereceğim.

Salı (21.07.2020)

görsel

Perşembe (23.07.2020)

görsel
yatırım yapmama zamanıdır. altın dediğimiz emtia belirsizliği sever, savaşı sever, pandemiyi sever, çatışmayı sever, sürtüşmeyi sever... ekonominin gidişatını bozabilecek her olgu altına olan talebi etkiler.

paranın karşılığı yoktur yani sadece itibari değeri vardır. diyelimki amerika battı doların kağıt parçasından farkı olmaz. ama altın öyle mi dünya batsa yine değişim aracı kullanılır.

Suriyeyi düşünün, savaştan önce milyonersiniz. Savaş çıkınca mülteci durumuna düştünüz ve paranız artık pul olmuştur hatta olmasa bile bankadan çekebileceğiniz para miktarı sınırlıdır. Ama altınız varsa altınınız pul olmaz milyon lira değerindeki altın ile dünyanın her yerinde kral olarak yaşarsın.

Altının fiyatı dolara bağlıdır. Şimdi bakıyoruz dolar sabit ama altının fiyatı yükseliyor. Çünkü dünyada altının fiyatı yükseliyor. Altının onsu 10 dolar iken 11 dolar olunca Türkiye'de doların fiyatı değişmese ise altının gramı %10 artacaktır.

Şu andaki temel belirsizlik korona virüsün aşısının bulunmamasıdır. Bulunmadığı için güvenli liman olan altına olan talep artmaktadır. Buda fiyatı yükseltmektedir. Aşı bulunduğu an altının ons fiyatı düşecektir. Ama altının ons fiyatı düşerken Türkiye'de dolar yükselirse altının gramı düşmeyebilir hatta yüksebilir.
mevcut artışın sebebi tl'nin değer kaybı değil altının onsunun tüm dünyada yükselmesidir.
Babam bugün altın bozdurdu. 50-60 bin lira para bekliyordu. Az önce Aradı, 100 bin lira tutmuş.

3-4 sene önce altın almaya başladığında gramı 170 lira idi.
Bugün 3 katından fazla.

Bitmiş lan bu ülke.
400 den 415 e çıktığında girilirmi diye sözlüğe sormuştum ve bizim sözlük ekonomistlerinin hepsi girmeyin diyordu. tabiki ben kalbimin sesini dinledim ve girdim ve altın bu gün 440 TL ile kapanış yaptı. altın ipini koparmış dana gibi. dolar 7 sınırını aşarsa 500 TL yi bile bir solukta görebilir.
sürekli basılan paralardan mütevellit dünyada artan nakit para miktarı, mevcut pandemi durumu ve ekonomik küçülmeler, Amerika başkanlık seçimi, Amerika Çin gerilimi gibi siyasi olaylar sebebi ile yükselmeye son sürat devam etmesi muhtemel emtia.

500 lira olacak ama ne zaman? yıl sonuna kadar kesin ancak bu hafta veya bu ay bile olabilecek kadar belirsiz.
en fazla ne kadar olabilir diye dusundugum surekli almayi erteledğim bugunlerde kafama vurdugum altindir

zamaninda alamadik zamaninda alamadik .
eylulde beklenen bir yukselis var.
bu gün %3 artarak şu anda 460 liradan işlem gören emtia. rekor kırdı deyimi altın için artık gündelik bir tanım oldu.
600-650 görmeden çıkmayı düşünmüyorum. sonrasında mozambik metakalısı ilgimi çekiyor.
456 lira oldu amk.
görsel
15-20 gün içinde 420 bandına düşecektir. işte orada topla tüfekle yüklenmek gerek. altın dokunduğu yeri asla unutmaz. yatırım tavsiyesi değildir ama 15 gün sonra görüşelim. adımız, adresimiz belli arkadaşlar. net olacaksınız bana net. biz bu ekonomi işini yapıyoruz. var bunlar bizde. yatırım tavsiyesi değildir.
420 ye düşecek diyenlere he diyip geçin. bu ay sonu 500 lira olma ihtimali bile var. ben 417 den girerken de girilmez diyen çok vardı burada. hepsi çil yavrusu gibi dağıldı.
altının ons fiyatı 3000 doları görür yakın zamanda. e dolar zaten yükseliyor. altın satan net iq yoksunudur bu memlekette. alabildiğiniz kadar alın.
güncel Önemli Başlıklar