bugün

entry'ler (97)

ekşi sözlük ün kapatılması

0eksisozluk.com adresinden vpn'siz girebiliyorduk. Yokmu buna benzer bir site daha.

ortaya leğen koyup topluca 31 çekmiş nesil

nasıl bir ortamda yetiştiniz siz. hadi ahlak yok ya utanma...

anın görüntüsü

görsel

hopörlör mü hoparlör mü höpörlör mü hoparlör mü

Eğer bir kelimenin anlamını, okunuşunu, doğru kullanımını görmek istiyorsanız,

https://sozluk.gov.tr/ linkine girmeniz yeterli.

Bu durumda;

hoparlör

Fransızca haut-parleur
1. isim Elektrik dalgalarını ses dalgasına çeviren ve gerektikçe sesi yükselten alet:
"Bu caminin hoparlör düzeni ve halıları için elektrik süpürgesi bile var." - Fikret Otyam

2. isim Radyo, pikap, teyp vb. araçlarda sesi işitilebilecek duruma getiren alet:
"Hemen hemen bütün Batı ülkelerini gezdim. Hiçbir yerde hoparlör sesi duymadım." - Falih Rıfkı Atay

amerikanın tiktoku yasaklaması

Darısı başımıza.

29 derece havayı 50 derece hissetmek

Nem çok nem'' ondandır.

mesaj alımı kapalı yazar karizması

kapatmadığı halde mesaj al(a)mayan yazar karizması var bende.

almanya ekonomisinin yüzde 10 küçülmesi

başlığı anladıkta birde içerik ve kaynak olsa ne güzel olacak. 2019 damı 2020 nin ilk çeyreğinde mi ikinci çeyreğinde mi %10 küçüldü?

Neyse ben 2019 da %10 küçüldüğünü farzedeyim. Almanya'nın 2019'da ekonomik büyüklüğü 3.435 milyon dolar. Yani kayıp 343 milyar dolar.

Şimdi Türkiye'nin 2019 milli gelirine bakalım. 754 milyar dolar.

Eger Türkiye'nin milli geliri 343 milyar dolar azalsaydı ülkede kriz falan olmazdı direkt batar, isyan çıkar, insanlar birbirini yerdi.

O yüzden Türkiye ile Almanya'yı kıyaslamaktan vazgeçin.

sözlükte benimle dövüşecek erkek var mı

Hepinizi eşekler kampına davet ediyoruz.

atatürk vs devlet bahçeli

oldu olacak benimle de karşılaştırın.

doktora

ingilizcesi "doctor of philosophy" kısaca "pdh" olarak geçen, genellikle yüksek lisanstan sonra yapılan öğrencilik hayatının son aşamasıdır.

bitirdiğiniz zaman doktor unvanını alırsınız. bilmeyenler için söylüyorum sadece tıp doktorları yoktur alanında doktora yapan herkese doktor unvanı verilir.

türkiye'de doktora yapmanız için en az 55 dil puanına ve 70 ales puanına sahip olmanız gerekmektedir. üniversite bu puanları yükseltebilir ama düşüremez. eskiden dil nedeni ile başvuru sayıları çok az iken yökdil çıktıktan sonra başvuru sayısı katlanarak artmıştır.

doktoranın en zor aşaması ömürden ömür götüren, stresin zirve yaptığı "yeterlilik sınavı"dır. önce yazılı sınav olursunuz, başarılı olursanız sözlü sınava geçersiniz. eğer juri geçmenizi isterse geçer istemezse geçemezsiniz. iki kere başarısız oldun mu tekmeyi vuruyorlar.

yüksek lisans tezinin hakkıyla yapmışsanız doktora tezini yazmak size çokta zor gelmeyecektir. zor olmayacaktır demiyorum elbette zor olacaktır ama yüksek lisansta yaşadığınız zorluklar burada bir daha yaşamayacaksınız. artık araştırmayı biliyorsunuz, yazmayı biliyorsunuz, üretmeyi biliyorsunuz.

bitirenlere tebrikler artık bir doktor'sunuz.

yüksek lisans

tezli yüksek lisans yapanlara en önemli tavsiyem "danışmanınızı" iyi seçin. yoksa ya teziniz bitmez ya da teziniz biter ama ömrünüzden ömür götürür.

Ders döneminde bilimsel araştırma yöntemleri dersine ağırlık verin. buradan alacağınız bilgi tez yazım sürecinde çok işinize yarayacaktır. bazı hocalar var ki bilgiyi paylaşmaktan korkuyor belkide kıskandığı için paylaşmıyordur. hocanız anlatmasa bile siz kitabı okumayı ihmal etmeyin.

tez aşamasına gelmiş öğrenci googlescholar, yoktez, proquest gibi siteleri bilmeden, intihal ve alıntı arasındaki farkı anlamadan, kaynakça göstermeyi bilmeden, yazım kurallarına dikkat etmeden, araştırma tekniklerinden bihaber yazmaya başlıyor. bunu suçlusu öğrenci değil dersine giren bütün hocalardır.

öğrenciler tez yazma da afallanmasının bir diğer sebebi de eğitim sistemindeki sorunlardan kaynaklanmaktadır. üniversiteyi bitirene kadar ezbere yönelik olan eğitim sistemi yüksek lisansta senden bir şeyler katmanı istiyor. bu aşamaya kadar ezber yapan öğrenci bu aşamada donup kalıyor üretemiyor, yazamıyor, araştıramıyor. yine sorunun hepsi öğrencide değil eğitim sistemi artı öğrencinin kendini geliştirememesinden kaynaklanmakta.

aslında saydığım sorunların hepsi mevcut olsa bile elinizin altında internet denilen bir olgu olduğu sürece eksikliklerinizi bir nebze kapatabilir ve ilerleme sağlayabilirsiniz. bunu yapmazsanız tüm suç sizdedir başkasına suç atmayın.

siz siz olun başkasına tez yazdırmayın. ileride başınız çok ağrır mesela teziniz iptal olabilir, şantaja maruz kalabilirsiniz...

bu süreçlerden geçmiş birisi olarak çok zorlandığınız durumlarda mesaj atabilirsiniz. yapabileceğim bir şey varsa yardımcı olabilirim.

konya da düdüklü tencere için kavga eden kadınlar

onların yargılamayın onları bu hale düşürenleri yargılayın.

kelimelik

kadir_yilmazz kullanıcı adıyla acemilerle oynayabiliriz.

tipe göre değerlendirilmek

"insanlar kıyafetleri ile karşılanır kişilikleri ile uğurlanırmış." bunu tip şeklinde değiştirirsek,

"insanlar tipleri ile karşılanır, kişilikleri ile uğurlanırmış"

sonuç olarak tipe giriş karaktere çıkış diyebiliriz.

türkiye

dünyanın en büyük 19.ekonomisi, 26. ihracatçısı ve ithalatcısı, en fazla nüfusa sahip 17., en fazla turist çeken 6.ülkesidir.

iki kıtada toprağı olan, 3 tarafı denizlerle çevrili, 4 mevsim yaşanan, her şehrinin ayrı bir güzelliği olan ülke. Tarih var, yemek var, deniz var, kayak merkezi var, yayla var, dağ var, deniz var, tarım var, nitelikli işgücü fazlası ile, varoğlu var insan diyorki gelde yaşama su ülkede.

Birde kötü tarafına bakalım, kişi başı gelirde 191 ülke içinde 72. sırada, 173 ülke içinde en kötü enflasyona sahip 16. Ülke, 109 ülke içinde en kötü işsizliğe sahip 19.ülke, hukukun üstünlüğüne 113 ülke içinde 101., yargı bağımsızlıgında 140 ülke içinde 111., ekonomik kırılganlık endeksinde 140 ülke içinde 1. sıradadır.

O kadar güzelliğin içinde bu kadar kötü durumda olmak. Seçim mi desek, bahtsızlık mı desek, şans mı desek ne desek bilemedim siz karar verin.

gecenin sözü

"karıncayı bile incitmem deme! bile'den incinir karınca; söz söylemek irfan ister, anlamak insan"

yazarların şuan okuduğu kitaplar

Kitap adı: altıncı koğuş
Yazar : anton çehov

bir gecede bitirebilirsiniz. ama bitirmeyin, sindire sindire iki günde bitirin.

arkadaş arayan yazarlar

yanlızlıktan artık sözlüğe takılmaya başladım. yok mu aklı başında konuşabilecek kimse. yaş:35

erkek adam aldatır açık ve net

kimisi aldatır. kimisi aldatmaya meyillidir. Kimisi aldatmaz.

aldatan erkek için zaman, mekan, para hiç önemli değildir. karı olsa yeter.

aldatamaya meyilli: teklif karşı taraftan gelmediği sürece aldatmaz.

aldatmayan erkek (eskiden bende bu statüdeydim, artık değilim): hiçbir şart ve koşulda aldatmaya gerek duymaz.