bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  "altın saçlı".Şehri Gondolin, angband orduları tarafından yağmalanırken bir balrogla çarpışarak ölmüş (ve balrog u yanında götürmüs) elf beyi. bir balrogla teketek savasıp canına mal olmasına rağmen onu öldürebilmis üç kisiden biridir (bkz: gandalf) (bkz: feanor). gösterdiği büyük cesaret ve kenisi için kazandığı zafer sonucu valar tarafından yeniden arda ya gönderilmis ve son olarak yüzük yolculuğu sırasında frodo ya yardım etmistir.
  3 ... the exile
 2. 2.
  (bkz: onun atı var biner mi biner)

  frodoyu morgul zehrinden atıyla kurtarmış kişidir. o kişi arwen değildi filmdekinin aksine glorfindeldi.
  2 ... sfrskz
 3. 3.
  herkes ne olacak bu orta dünyanın hali filan diye düşünürken onun grubuyla beraber şarkılar söylemesi gayet normaldir; neler görmüş adam zamanında.
  2 ... disco inferno
 4. 4.
  bir lokma elfti koca balrog u yendi
  ağla glorfindel ağla
  ben de ağlayayım
  rivendelden sana
  yeni bi hayat bağlayalım

  aşık mandos.
  2 ... sfrskz
 5. 5.
  Frodonun götünü kurtaran baba yiğit.
  ... golluuum
 6. 6.
  Nam-ı diğer Laurefindil(Quenya dilinde) yani altın saç. Amanda'da bulunmuştur kendisi Fingolfin'i, Feanor'u yani anlayacağınız yüksek mertebede ki bütün elfleri görmüş geçirmiştir(yanlış anlaşılmasın kendisi ezik falan değildir) . Ancak Gondolin savunmasında Tuor, idril ve diğer kalanları kurtarmak için Balrog ile teke tek dövüşmüş ardından her 2 side ölmüştür. Mandos'un salonlarından neden geri gönderildiği hakkında bir bilgi bulunmasada kendisini diğerlerini kurtarmak için feda ettiği için olabilir... ilk akraba katline karışmış mıdır orası bilinmez ancak Gondolin'de yaşamış olduğuna göre Turgon'un takipçilerinden olduğu anlamı ortaya çıkıyor ve Turgon babası Fingolfin ile birlikte Helcaraxë'den geçtiğine göre karışmamış olabilir diyebiliriz. Anlayacağınız şanlı, kudretli bir Noldor beyidir
  ... bohannon