bugün

gitarı sırtına alıp sokakta tatlı kesişmelere maruz kalmalarının, ortam içinde gitar çalan çocuk olup popüler olunma döneminin yavaş yavaş ortadan kalması durumudur. ha bir de şey vardır ki; yaz döneminde sahilde akdeniz akşamları çalan eleman modunun baymış olması görmezden gelinemez.
kaynak : kendimden biliyorum. * *
(bkz: sitar)
(bkz: sitar çalanların gördüğü ilgi)
bir enstrüman çalmak demek bir nevi ona ruh vermek demek bana göre. cansız bir nesneye can vermek gibi. aslında saçma sapan amaçlara bağlı olarak yapılması toplumda farkedilir duruma gelincede malesef değer ve saygınlığını yitirdi yada baya azaldı dediğim durum.
asturias çalanların (çalabilenlerin) bu katagoriye alınmayacağı önerme ..
ilgi görmeyen gitarcının saksafon çalmasıyla ilgi alanının değişmesi.
milletimizin azcık popüler olma ihtimali bulunan her şeyin bokunu çıkarmasından dolayı oluşan durumdur. bir yerde bir gözlemeci açılır, 2 ay sonra ipini koparan koca donlu şişman kadın gözlemeci açar. bir cep telefonu biraz meşhur olur, bakarsın herkesin elinde. renault clio'nun sedan modelleri bile götle çizilmiş gibi tasarımına karşılık hayvan gibi fiyatı olmasına rağmen her 3 kişiden birinin altındadır. bu gitar çalma furyası da bir dönem çok ilgi görmüştü. her üniversitenin her bölümünün yarısından fazlası birer jimi hendrix, frank zappa aday adayı olmaya başlamıştı. sahiller her 10 metrede bir belediye yerleştirmiş gibi ateş yakıp gitar çalan konversli, abercombie'li çakma hippie'ler tarafından istila edilmişti. sanki adamların hayatı woodstock'larda geçmiş... hepsinden kötüsü, çoğu erkeğin gitar öğrenme amacı "hatun düşürmek"ti. memleketlerinde uzun havalar çeken, burhan çaçan, fatih kısaparmak dinleyen kara yağız delikanlıların gözünü bir anda gitar hırsı bürümüştü! tabii kimsenin müzik zevkine bok atılamaz ama belli yani zorlamaydı adamlarınki... bunun sonucunda tabii ancak ritm tutup üstüne 2-3 jenerik söz söyleyen lumpen vatandaşlarımızdan da toplum bıktı ve geriye sadece iyi çalan birkaç kişi kaldı...

not: kendim de gitar çalmıyorum. hatta kapı zilini bile zor çalarım...
eskiden de ilgi görmüyorsa, çalanı hiç etkilemeyecek durum.
bu dönemin yavaş yavaş geçesinin sebebi artık rock müzik ve heavy metal'e olan ilginin artması gruplzrın çoğalmasıdır. Bi çok insan artık öğrenci gitarı diye de bilinen klasik gitarlardan alıp iki tane de akor öğrenerek hevesini bastırmıştır. Yani artık gitar çalmak pek de matah bişey değildir.
ben bugün bunu gördüm
ilgi görmek için çalanların başına gelen olaydır.
-ben gitar çalamıyorum.
kızlar: aaa.. ne kadar karizmatik.
gitar çalmanın moda olması, insanların gitarın sesini, tınılarını içlerinde yaşamak için değil, gitar çalan bir insan olmak için çaldıklarının bir göstergesidir.
soz konusu olan durum, su sekilde evrimlesir;

before:
+ aa metehan sen gitar mi caliyorsun?
- hehe.. tabi kizim.
+ ayy cok super yaa. ece'yi ve dilara'yi cagirayim, calar misin?
- herild yani kizim. natink* calayim size.
+ ayy harika!

after:
+ mete o tirnaklar ne gitar falan mi caliyorsun?
- tabi kizim. gitar caliyorum ben!
+ hosmus.
- calayim mi sana bi natink?
+ gitmem gerek, kib optm by.

more after:
- selam. mete ben.
+ ...
- ...
- ..hadi ya gorun artik gitar caldigimi..
- gitar caliyorum ben!
+ ..!?
- gitar! ben caliyorum!
+ ..
- gitar! natink! gitar! gitar! caliyorum!
<boslukta yankilanan ses: gitar.. gitar.. gitar..>
uzun saçlı, uzun tırnaklı karizmatik abimizin, simsiyah saçlarını rüzgara esir etmiş ablamızın ilgisini görememe durumu.erkek böyle bir muhabbetle de maruz kalabilir..

-börkecan gitarı ben bile çalabiliyorum! gitar çalabiliyorum diye ne zannediyorsun kendini sen be!
gitarla kız tavlama devrinin bitmesidir.hala çalabilen için gitar iyi bir araçtır ancak, eski piyasası yoktur tabir yerindeyse.iyi ki de yoktur zira çekilmezdi fakülte bahçelerindeki gitarlı tipler.
artık neredeyse herkesin yapabildiği bir şey olduğu için demode olmanın nedenidir bu ilgisizlik. tavsiyem şimdiden itibaren bırakın gitarı ney, ud, sitar, saksafon gibi değişik enstrümanlar çalın. hem farklı olursunuz hem de alternatifiniz olmaz fazla. mesela neyi çalan çok az kişi var. o kadar dehşetengiz bir sesi olmasına rağmen neden az çalınır bilmem.*
bir de bunlarin msn ya da facebook versiyonlari vardir.

- aaa o resimdeki gitar senin mi?

+ evet , onunla bestelerimi yapip caliyorum,

- aa cok güzel, böyle erkeklere bayilirim.

+ cami acip calmami istermisin?

- o gitar götüne girsin. (msn cevrimdisi)

+ (ic ses) bu kari da yemedi lan.
evet efendim fazlasıyla doğru olan bir önermedir.Sırf elinde gitar olsun diye gitar alan, iki üç tane akor ve bir ritm ile sabahtan aksama kadar calan gençler yüzünden bu işi hakkıyla yapanlarında gözden düşmesi olayıdır. fazlasıyla can sıkıcıdır.
doğru bir tespittir. çalanların çoğunun akordu bile yoktur adam gibi dan dun çalarlar ortamda. gerizekalı kızlar da ağzı açık dinler.

(bkz: am)
(bkz: g)
(bkz: f)
(bkz: em)

(bkz: bütün şarkıları aynı akorla çalan insan)
(bkz: bir gitarcının isyanı)
gitar çalan erkek sayısının oldukça fazla olmasından mütevellit durumdur.
herkesin elinde bir tane olmasından kaynaklanır.
gitarı bir amaç olarak değil, ilgi görmek için bir araç olarak algılayanların yakındığı durum.
(bkz: devir keman devri)
artık herkesin gitar çalma hevesini almış olmasından kaynaklanır.çevrede bir çok ucuz kurs ve gitar bulunabiliyor günümüzde.aileler ve gençler de rahatça atılabiliyor gitar çalma olaylarına.sonra da aa bunda bir şey yomuş ki taşıdım gitarımı sırtımda oh karizmamdan geçilmiyor diyor.
oysa gitara hayatını verir insanlar.fedakarlık gerektirir tellerin can bulması her seste.
ergen ve özenti zihniyetler sayesinde böyle basitleşti artık.
her ergen kardeşimizin gitar çalma merakıdır, kesinlikle.