farz-ı muhal mevlana olsam söyleyeceğim söz. özellikle çağımızın olmazsa olmaz muttosu. şöyle cümle alemi seyran eyleyim deyu bir seyr-ü sefer eylediğimde piyasada gördüğüm o kadar içi boş ağaç kütüğü var ki! tam da ataların ifade buyurduğu gibi bunlara söylenecek tek bir söz var: be diyorum hadımım sen diyorsun çoluk çocuk kaç! evet bu aralar çok prison break izliyorum. kornam da the godfather'dan aşırma zaten... esasında bu söylev -tahminimce 2010 yıllarında kullanılacak-şöyle de geliştirilebilir: git yavrucuğum oku öğren, büyü sonra, gel.
adam olup olmama kararını kişi, kendi adamlık kriterlerine göre verir ancak o bakımdan "adam olsam sana gelmem " vs gibi bi sözle pısslatılması muhtemel piyasa laf..
bi de el hareketiyle söyleyince insan kendini bi bok sanıyo da , o saflığından ileri geliyo kişinin..
karikatürlerde genellikle kullanılan söylemdir. özellikle devamında " baba bak sen bana adam olamazsın dedin ama ben adam oldum", dive devam ederken babadan, " ben sana adam olamazsın demedim, edım olamazsın dedim", diyerek son bulan söylemdir.
yine de kucaklayıcı bir tavır var bu nidada. ol da gel ibaresi, iplerin tamamen koparılmadığı şeklinde algılanıyor.
-insan olamıyorsun bari adam ol da gel hadi.
- ama nasıl ben zaten adamım
-sen ademsin ama adam değilsin henüz
- bi koşu cennete mi gidip-geleyim yani , bozdurma tıraşı, adamlığı senden mi öğrenecez lenn
- vurma Hasan , bugün aile terapisti kocan sana hakaret etiğinde sen de kocanı aşağıla dediği için öle şettirdim ben sana.Yoksa adamdır benim kocam. Vur aslanım , kır yiğidim, adamsın ,erkeğimsin elbet vurursun. oh beee dünya varmış bi daha gitmicem aile terapistine aile saadetimizi bozuyordu nerdeyse...gibi bir diyaloğun yaşanmasına sebebiyet verecek traji komik tehlikeli cümlecik!
Adam olma yolculuğuna çıkmaya teşviktir bir nevi..Gidilir eli boş...Adam olunur ve gelinir; yüreği dopdolu..
güncel Önemli Başlıklar