1. 1.
  tbmm de başbakan veya bakanlara üyelerce yöneltilen oylama sonucu nihai karara varılabilecek soru önergesi.
  (bkz: kemal unakıtan)
  3 ... evildeth
 2. 2.
  bu hafta üçünce kez kemal unakıtan hakkında verilmiştir. yine chp tarafından verilmiştir.
  ... palta
 3. 3.
  Bütün parlamenter denetim araçları arasında sadece gensoru hükümetin veya bir bakanın siyasal sorumluluğuna yol açabilir, yani onun meclisçe görevden uzaklaştırılmasına imkan verir.Gerçi meclis soruşturması sonucunda Yüce Divan'a sevkedilen bir bakan da bakanlıktan düşmektedir ama bu yol sadece "cezai" sorumluluğu gerektiren işlerde kullanılır.
  2 ... lilith
 4. 4.
  anayasanın dokandokuzuncu maddesine göre bir siyasi parti grubu adına veya en az yirmi milletvekilinin imzasıyla verilebilen, hükümetin düşmesine yada bir bakanın meclisten uzaklaştırılmasına imkan sağlayan hükümeti denetleme yoludur.
  1 -1 ... vend avesta
 5. 5.
  türkiye büyük millet meclisinde bir soru üzerine başbakana veya bakanlardan birine, milletvekillerince açılan ve sonunda soruşturma yapılması istenebilen soru, istizah.
  1 ... rojber
 6. 6.
  başbakan rte'nin, "gensoru da yalama oldu" diyerek eleştirdiği işlemdir. hesap sorulması işine gelmediğinden mi böyle demiştir bilmem, ama bu laf bugünden itibaren büyük bir ihtimalle yeni bir polemik başlatacaktır.
  2 ... the big febowski
 7. 7.
  (bkz: istizah)
  ... ejderham
 8. 8.
  Hükümet veya bir bakanın siyasî sorgulamasıdır. Gensoru önergesi, bir siyasî parti grubu adına veya en az 20 milletvekili tarafından verilebilir. Bakanlar Kurulu veya bir bakanın düşürülebilmesi, üye tam sayısının salt çoğunluğu ile olur. Oylamada yalnız güvensizlik oyları sayılır.
  ... yan cizdim
 9. 9.
  TBMM'de bulunan milletvekilleri ve bakanların dokunulmazlığı olduğunu düşünerek ve bunların bu dokunulmazlığı kişisel çıkarlarına kullanmalarını engellemek ve denetlemek için yapılan uygulamadır. Bir siyasi parti veya en az 20 milletvekili imzasıyla verilebilir. Bu karardan sonra yüce divanda yargılanırlar. Yüce divanda yargılanan milletvekili ise vekilliği düşer. Yargılanan başbakan ise hükümet düşer.
  ... yunusvdemir
 10. 10.
  mecliste otorup göbek yapan milletvekillerinin arada bir can sıkıntısından bir araya gelip yaptıkları, ve şu ana kadar haber olmaktan başka bir işe yaramayan hadisedir.
  ... tatar21