bugün

düşünülmesi halinde insanı diziden soğutacak zımbırtılar bütünüdür. mürsel gibi adamdan coğrafyacı olmayacağını düşünüyorum ben mesela. ama benim coğrafyacım olsa notum 90'dan aşağı düşmezdi. hatta onu geçtim, "nasıl adam olm bu allah allah?" dedin. e mürsel'i çıkar bakayım diziden ne oluyor?
pırıl o mal çocukta ne buluyor mesala.
30 unu geçmiş iki tane boş gezen adam 30unu geçmiş bir kadın , üstelik çocukluktan beri aynı mahalledeler. (bilal-cevahir- şükufe üçlüsünden bahsediyorum) hala tavlamaya çalışma durumları , rekabet kavgaları ,yüz vermemeler, cilveler, saç savurmalar, nazlanmalar, laf atmalar....

yeter ya kaç yaşına gelmişsiniz . yaşınıza yakışır davranın biraz . e bir de karar ver artık şükufe . bu kadar oynanmaz ki.
Şükufe'nin dükkanında yardımcı eleman olmadığı halde çantası kolunda salına salına dolaşması. hep eve mi gidiyor bu kadın?
şükufe'nin memelerinin kendinden önce gitmesi.
şükufenin yolda yürürken ayaküstü muhabbetle eve çağırdığı misafirlere mükellef bir sofra hazırlaması.
gördüm valla. tavuk vardı, envai çeşit yemek, dolma bile vardı.

benim annem o kadar yemeği ancak 2 günde hazırlar.
zekai'nin arkadaşı saltuk'un olmuşları, olanları ve olacakları herşeyi bilmesi , anlaması, kavraması, düzenlemesi, yorumlaması. üstelik bunları yaparken kendine güvenen bir ifadeyle hep sırıtması.
ulvi'nin sevim'in ikizinin olduğunu daha yeni öğrenmiş olması. ya bunların hepsi aynı mahallenin çocuğu değilmiydi? bugün yeni tanışmış gibiler.
zekai'nin arkadaşı saltuk'un kaşları. ne muntazam kaşlar lan öyle.
cevahir, bilal ve zekai üçlüsünden bol bol hakaret içerikli laflar duymamız. espiri olsun diye tuhaf şeyler söylüyorlar. resmen bazen küfür oluyor yani.
ulvi'nin kuyruğunu dik tutmaya çalışması ve her seferinde sıçması.
koyu bilal'in gözlükleri, o ne lan öyle nuri alço'nun tecavüze beş kala çıkardığı gözlükler gibi.
tek başına iktidar gibi yürüyen şükufe.
koalisyon ortakları koyu bilal ve cevahir.
kıraathane sahibinin mekanında sürekli kavga etmelerine rağmen cevahir ve bilali tekrar içeri alması. normalde olmuyordur böyle alınmıyordur diye bilirim abilerimizden.
zekai'nin iki sevgiliyi ayıran arkadaşına sarf ettiği:

'seninle siyon dağı'na bile çıkarım, lobisine kurban olduğum'

repliği ile siyonizim ve yahudi lobisine giydirecek kadar akıllı ve kültürlü senaristin elinden çıkması ve de bunu yapacak götü olan başka dizi olmaması gerçekten çok tuhaf.
birsürü bulunur düşünülse. örneğin o evden çıkmayan 3 kız herşeyi saniyesinde nasıl öğrenebiliyor? sevim sadece bi güvenlik görevlisi olmasına rağmen neden aylak aylak geziyor? okul gazetesi yapılsa böyle mi olur? herşey neden oldu bittiye geliyor? vs vs. irdeleyip dahada boku çıkarılabilir. o yüzden çıkarmadan adam akıllı izleyin lan. benide sinir etmeyin. * *
öğrenci sahnelerinde arka planda hep aynı insanların aynı rota üstüne git gel yapmaları, her bölüm aynı tiplerin olması.*
her hafta aynı çark etrafında dönmesidir.
kendini yenileyememesidir.
sıkıntı vermesidir.
esprilerin bayatlamasıdır.

daha ne diyeyim?
her karakterin karışık isim - sıfat tamlamalası yapması

akü suyu bitmiş ulvi. boş cd ulvi. bla bla bla
karakterlerin tuhaf olmasından kaynaklanan tuhaflıklardır.
cevahirin eve her defasında (bkz: merhaba benim biricik geniş ailem) repliği ile girmesi * ve eve girdiğinde nedense gelmeden önce konuşulan bütün seyleri bilmesi.
o kadar mütevazi bir mahallenin mütevazi bir evinde yaşamalarına rağmen boğazı görmeleri de bir garipliktir.haksız mıyım mahmut?
bugün izlediğim eski bir bölümde sevim cevo ulvi takılmakta ve haydin batak oynamaya gidelim diye kahveye gidiyor olup kahve de okey taşlarıyla batak oynuyor olmaları.
tayanç adlı tikinin zengin çocuğu olduğu halde özel okulda değil varoş okulunda okuması.
pırıl ın tayanç denilen çocuğa neden hayır diyememesi dostlar, neden hayır demiyoru bu kız yollu mu ne.
bu batan saçmalıklardan birine örnektir.
tanım ise: geniş aile dizisinden tiksinmemize yol açacak olan fazla düşünülmemesi gereken olaylar bütünü.
güvenlik görevlisi sevim'in her fırsatta sabıkası olduğunu söylemesi. hayır ben mi yanlış biliyorum güvenlik görevlisi sertifikası alınırken adli sicil kaydı istenir. sabıkalı insan nasıl güvenlik görevlisi oluyor?

ilk 7 bölümde mantıklı bi açıklama getirdiler mi bu duruma?

edit: ilk 7 bölümü izlemedim.
3 şubat yani dünki bölümünde sevim ile ulvi arabayı itiyorlar ve araba aşağıya doğru gidiyor. haliyle tutamıyorlar.
ancak bir viraj var. o virajı * araba kendisi nasıl aldı? o kadar iyi mi yani yol tutuculuğu.
bence alamaz.*