günümüzde tanrı inancı geleneksel haldedir. anne ve baban müslüman diye sende müslümansındır. ebeveynlerinin müslüman olması seninde hayata bakışını büyük ölçüde etkiler. kimliğinde, sana sorulmadan islam diye yazar, hal ve hareketlerin toplumdan öğrendiğin yönde şekillenir. günümüzde müslüman olan bir insanın, içki içtiğini, zina yaptığını ve islamın ondan yapmak istemediği herşeyi yaptığını görürüz. ama o insan müslümandır sonuçta. kendisine yöneltilen ''allah varmıdır?'' sorusuna vardır yanıtıyla cevap vereceği kesin ve size karşı tavır alıp ''ne diyon lan sen '' demesi mümkündür. insanın pisikolojik yapısı ele alındığı zaman şu gerçeklik gözden kaçmaz ''eğer o insan gerçekten, içten bir cehennemin varlığına inanıyorsa '' sizinde bileceğiniz gibi küfür etmekten dahi kaçınır. rivayete göre cehennemin ateşi dünyanınkine göre 7 kat daha güçlüymüş. sözde müslümanlar, zina yaparlar, küfür ederler, hırsızlık yaparlar, adam döverler, içki içerler ve gerekirse adam bile öldürürler. bu insan sözde müslümandır. ortada somut bir gerçeklik var. bir insan cehennemdeki ateşi bile bile bunu yaparmı? evet yapar. müslümanların büyük bir bölümünde olduğu gibi, mülümanlığı sadece geleneksel olarak yaşayan, içselleştirmemiş sözde müslümanlar yapar. bir hırsız, polislerin onu gözetlediğini bile bile bir bahçeden çiçek bile çalmaz. ama o hırsız, kendi deyimine göre müslümandır, allah'ın onu gözetlediğine inanır(tabi gerçekten mi? bilinmez) ama kendine göre güvenli bir yerden herşeyi çalabilir. kendisine sorduğunuz zaman ''müslüman mısın? '' diye size ''elhamdülillah'' yanıtını vermesi muhtemeldir. hırsız örneği ile bir genelleştirme yaptık. zina yapan bir evli erkeğin durumuda aynen böyledir. malum erkek sizce karısının önünde zina yaparmı? tabiki hayır. sırf boşanmaktan korktuğu için bunu yapmaz. ama allah'ı onu gözetlediğine inanır ve kendi inancına göre o allah onu cehennemdee yakacaktır. peki bir insan ateşte yanacağını bile bile böyle birşeye kalkışırmı? tabiki hayır. türkiye'de evlenmeden ilişkiye giren erkek sayısı neredeyse %80 lere varır. ama türkiye'nin nüfusunun nerdeyse %100 ü müslümandır diyebiliriz. siz o malum %80 lik kısmından herhangibirini ilişkiye girdikten sonra '' senin parmağını çakmakla yakacaz''şeklinde tehdit ederseniz, emin olun o insan o an ilişkiye girmez.

anlayacağınız kimse müslümanım diye hava atmasın ve ateistlere laf atmasın. gerçekte sizler müslüman mısınız?hayır. sizlerin yaşadığı müslümanlık aileden gelme, geleneksel ve içselleştirlmemiştir. sizlerin hristiyan bir ailedeki çocuktan hiçbir farkınız yok. sizin geleneğiniz müslümanlık, onlarınki hristiyanlık. tıpkı mensup olduğunuz milliyet gibi. size göre allah'a inanıyorsunuz ama içiniz öyle değil. içgüdüsel olarak inanmıyorsunuz. sadece yüzeysel bir inanç bu. yani sözde müslümanlar aslında sözde müslüman olduklarının farkında değiller.
ya olduğun gibi görün ya göründüğün gibi ol lafını bildinmi hacı??

lan hadi müslümanım diyorsun bari öyle görün, yada ol..

hani müslüman elinden dilinden belinden vs zarar gelmeyendi??

-hırsızlık suçundan hapis yatan birinede sorsan "ben müslümanım" diyor.
yok ya?? bende step back memnun oldum aga*

-ya sonra bakıyorsun kendi kız kardeşine tecavüz edenler mi dersin, eşcinsel ilişkiler mi..****

-bakıyoruz adam katil hacı.. bildiğin bir canlının yaşama hakkını almış elinden.
kimsin lan sen montofondan cinsi olan?? ama adama soruyorsun, elhamdülillah müslümanım diyor.. *

-sonra bir daha bakıyorsun dinle insanları uyutup yalan yanlış sallayıp insanları suistimal edenler var!! ** *

->ama suç bunlarda değil..
garibim müslüman toplumda doğmuş, sanki seçebiliyorsun ya hangi toplumda doğacağını. doğru din budur, diğer insanlar yancak diyor kalkıp. lan türksün belli yani!! bi sensin dimi uyanık?? dünyanın geri kalanı zeka yoksunu ya sanki. lan hindistana git, doğru olan hinduizm derler. onlarda orda doğdu çünkü.

->kurana döncek olursak "dinde zorlama yoktur" (bkz: bakara suresi 256 ayetten bir bölüm).. lan adamlara kalkıp inanmıyoruz diyince ne ana bırakıyorlar ne bacı, nerde olmayan zorlama?? ayrıca şimdi hiç ayet ayet sure sure yazamicam ama bilindiği üzere, inançsızlara zulm edilmesini tetikleyen ayetler vardır** **
o tapındığın kitap bile çelişiyor senin, sen dediklerin ve yaptıklarında çelişsen kaç yazar.. inanıyorum diyorsan edebinle inan, tap, ne yaparsan yap. kalkıp müslüman olmayan, özelliklede hiçbir dine mensup olmayan insanlara bok atma!!

putperestliği kötülüyorsun, ıyk mıyk diyorsun.. senin kurana yaptığın ne, sordunmu hiç kendine?? yok kuran belden yüksek biyere konurmuş, yok kuran bulunan ortamda uzanılmazmış, otmuş bokmuş yani anlayacağın.. sürü mantığıyla hareket etmekten bıkmadınız mı? sizi bu düşünceden uzaklaştırmak içinse sürüden ayrılanı kurt kapar lafını çıkardılar..

kesinlikle neden müslümansınız lan demiyorum, gözlerinizle okuyun bunu. eksilemeniz falan hiç şeyimde değil.. önce kendini eleştirmesini öğren ya. dogmatik unsurlar için salak olmaya değermi? düşün taşın, ha gene ben inanıyorum diyorsan saygı duyarız cidden ya. ama ateist bir insan bile sizden çok biliyor kuranda yazanları..

bugüne kadar kuranın kapağını açmamış ama müslüman olduğunu idda edenler elini kaldırsın?? **
(bkz: agnostik)
tanrının; türkiye ve islam özelinde allahın varlığına değil; var olduğu bilgisine inanmaktır. anlatıldığı şekliyle inanmaktır.
düşüncede ele alınmamış yönler var; bir inanç tasavvuru yapmışsın dogmalarla, dayatmalarla, mecburiyetlerle dolu. bana göre kaçırdığın, göz ardı ettiğin; 'insan' kavramı. şöyle ki; insan her türlü potansiyele sahiptir ve mümin bir insan dininin gösterdiği mükemmeliyete ulaşmaya çalışır. yani günahsız olmaya, kötülük doğuracak şeylerden uzak durmaya çalışır ama bilir mükemmel olamayacağını. zaafları vardır ve iradesi her zaman kuvvetli değildir ki bazı zamanlarda bazı durumlara karşı bu irade ne akıl yoluyla ne tinsel yollarla kullanılabilir. karşılaştığı durum onu en zayıf noktasından vurmuştur. büyük bir direniş gösterip bu duygularını törpüleyen, bu durumlarda kendine hakim olabilenler vardır. bu iki kişinin: 'müslümanım, hristiyanım allah'a inanıyorum' demeleri ortak noktalarıdır. inançları bahsettiğin şekilde kesinlikle sorgulanamaz. onlarda birer insandır ve inandıkları dine göre şeytanın hayatlarında bir rolü vardır. kimi zaman başarılı olur şeytan kimi zaman başarısız.

dinde zorlama yoktur. hiç kimseyi bir dine zorla sokamazsınız, allah'ın varlığına zorla inandıramazsınız ama sen annene, bacına sayıp söven kişiyle nasıl bir mesafede olursun? eminim zulm edersin. kur'an zulmu tetiklemez. kur'an bu mesafeden bahseder. onlar müminlerden değildir. böyle bir ilişki var olabilir mi? benim çok ateist arkadaşım var diyenler vardır. doğrudur benimde var. biri ben inanmıyorum der biri ben inanıyorum der kabaca. ama yanınızda inandığınız allah'a söven, dogmalarıyla eleştirdiği mensup olduğunuz dine aslında nasılda dogmatik bir şekilde yaklaştığını farketmeden söven ve bu dine mensup kişilerin hepsini cahillikle, yobazlıkla suçlayan kişiyle hoşgörülü bir şekilde ilişki kurmak dini açıdan pek etik olmasa gerek.

çoğu insan dediğin gibi bir dine mensup olarak bulur kendini ama akıl başa gelmeye başlayınca, düşünme ve sorgulama yetisi geliştikçe inanan ve inanmayan herkesin yaptığı gibi allah'ın varlığını, dini, inandığı şeyleri, bağlı olduğu gelenekleri sorgular. bunu günah olarak görenler bile dışa vurmasalar bile, dışarıdan bakınca kalın çizgiler çekmiş gibi görünseler bile kendi iç dünyalarında, kafalarında kesinlikle bu kavgayı vermişlerdir. bu sorgulamanın sonucunda zaten akıl ve tin yoluyla sağlıklı bir dini inanç oluşturulur. sorgulamaktan yoksun, düşünmeden sadece çevre etkisiyle müslümanlığı seçmiş dedikleriniz allah'ın varlığı hakkında tez-antitez oluşturarak bir sorgulama yaptığında anlattıklarınıza göre müslüman olamaz. bu ne yaman bir çelişkidir.
ülkemiz müslümanlarının çoğunun içinde bulunduğu durumdur. aslına bakarsanız her türlü ideoloji de aynen müslümanlıkda olduğu gibi kulaktan kulağa mantığıyla yayılmakta ülkemiz içerisinde. okumak yoksa sağlıklı bir din ve toplum yapısı olamaz.