bugün

çok marifetmiş gibi filmden etkilenip mezarlığa doğru yola çıkmak. ancak daha yolu yarılamadan paçadan sıvı aktığı farkedildiğinde vazgeçilen eylem.
geçen yaz çok yakın arkadaşımla göl kenarında biraz içtikten sonra yaptığımız eylemdir. ne akla hizmet gittiğimizi hatırlamıyorum ama tek hatırladığım, mehmet amcanın mezarıydı ve ona elimizi açarak fatiha okuduğumuzdu.
evin karşısı mezarlık çocukluğum mezarlıkta top koşturmakla geçti besmele çeker dalarım mezarlığa. ayrıca ölüden değil canlıdan korkmak gerek. ve son olarak eğer dininiz islam ise gece vakti mezar ziyaretleri uygun değildir.
mezarlıkta bekçi olarak çalışmak.
kafasını dinlemek isteyen cesur bir insanın yapacağı eylem. ölüler değil de ölüm kavramında korkan bizlere çok uzaktır aynı zamanda.
çok korkulabilecek bir durum.
(bkz: altına sıçmak)
(bkz: korku boku sıçmak)
neden korkasın ki ölü insana ne yapabilir sen asıl canlısından kork.
arkadaşlar arasında girilen bir iddia sonucu aslında mezarlığın geceleyinde çok korkunç bir yer olmadığının farkına vardığınız durumdur. * *
an itibariyle yaptıgım eylem.
bu devirde ölüden değil yaşayandan korkacaksın sözlük.
bir kez iki kez gidince bir şey olmuyor da 3.kez gittiğinizde mezarlık kapısında siyah büyük bir köpek "daha gelme yeter amına koyim!" der gibi bakınca insan hafiften tırsıyor.
tanım: çok da marifet değildir.
Sünnettir. Bir rivayete göre peygamber efendimiz yatsı namazından sonra hadi kardeşlerimizi ziyaret edelim diyerek mezarlığa gitmiştir. Sahih midir bilinmez ama yasaklanan veya cevaz verilmeyen birşey değildir.
insana sabah sabah mezarliga gitmekten daha cok hatirlatir olumu. Bir kac saat surecek bir ibadet gazı almaniz halinde heyecan gecmeden 2 rekat namaz kilarsiniz artik
evden kovuldugumda bi gece geçirmiştim oda korkudan gitmiştim şimdi parklarda polis geliyo küfür, it kopuk gelir uyurken soyar , yani anlıcan ölüden zarar gelmez gelen zarar diriden gelir en pislik semtte bile mezarlıga gir güvendesin gece gündüz .
Bir gün evimiz olacak yer. O yüzden arada bir gidip hem gece hem gündüz kendimizi alıştırmamız gereken yer.
kalabalık ve sessiz sakin sanıyorum huzur verir..
korkulacak bir şey olmayan olaydır. hemen her gece eve gelirken bir mezarlığın yanından geçiyorum. genelde de kafam güzel oluyor. fakat daha başıma bir şey gelmedi. haydi bunu da geçtim. çiğli deki kent hastanesinin karşısında olan mezarlığa gece 2 de girip giremeyeceğime bahse girmiştik arkadaşlarla. bir yanından girip diğer tarafından çıktım. kazandığım iddialardan en güzeliydi. ulan yine olsa yine yapardım.
Bir grup gencin yaptığı eylemmiş.gece vakti toplanıp hep beraber mezarlığa yürümeye giderlermiş. -miş'li anlattım çünkü ben de başkasından duydum.
Bakın onlar en iyi sırdaş ve bir mezarlık kadar huzur veren hiç bir yer yok .
deneyin ve görün gelmek isteyen varsa biz gidiyoruz . (bkz: Toprak ve ölüm kokusu)
lisedeyken yatsı ezanından sonra tek başıma hergün yanından geçerdim. o yaşta, o saatte herkes geçemez, çocuklar hele hiç geçemez. deli cesareti varmış. 1 saat yol yürüyordum aq okula gitmek için. bildiğin amelelik.
gece vakti mezarlığa gitmek sağlıklı bir eylem değil. akıl sağlığı açısından en çok. ama gece vakti bir yere gitmek için örneğin mezarlıktan geçiliyorsa, bir korku yaratır. aslında korkulan mezarlardaki ölüler değil de, hissedilen hayatın anlamsızlığı ile ilgilidir bazen.
Ruhani varlıkların musallat olmasına sebebiyet verebilecek eylem.
Hayatta gidemem.
korkudan aglamama sebep olabilecek gereksiz/vakitsiz ziyaret.
o da birşey mi ? çocukken oturduğumuz evin altındaki gecekondunun bahçesinde mezarlar vardı.