aileyle bir odada değilseniz çığlık atarak ailenin ya da içerdekilerin yanına koşmakla başlar. ardından hemen mum yakılır ve ortamda olan kişilerin potansiyeline göre korkutma eylemleri başlar. eğer çocuklar varsa gölge oyunları oynanır duvarda.
şarjlı aletlerden müzik dinlenir.
sağlam 4lü varsa fena batak veya king çevirilir.
(bkz: elektrik kesilince topluca aaaa demek)
bu devirde hala elektriği kesilen insanların yapacağı şeydir.

(bkz: hayatında evinin elektriği hiç kesilmemiş insan)
mum aramak.
mum aranır ve bir türlü nereye konulduğu bulunamaz. evin erkeği eşine "kızar nerede bu mumlar" kadın her zaman ki cevabı veririr "oralardadır baksana".*
elektrik sisteminin çökmesi sonucunda ortaya çıkan nüfus artışıdır.
(bkz: elektrik duasına çıkmak)
eğer ki yalnızsan çok kötü bir durumdur. kapı kitlenir, yatağa girip, telefondan müzik dinlenir ses son seviye ye getirilir. çünkü o sessizlikte daireden gelen çatır çutur seslerini duymak daha da ürkütebilir insanı.

şuan kesilirse yapacağım olaydır.

(bkz: yalnızım dostlarım yalnızım yalnız)
hay a.k. zikicem ha, ulan 2010 oldu hala elektrik kesiliyor. belediyenin de TEK'in de o barajı oraya dikenin de... tövbe, tövbe. hocam amerika'da adamlar elektrik kesintisi ne bilmiyorlarmış diye bir cümle ve ya türevleri kurulabilir.
yatıp uyumak.
farklı odalara dağılmış aile bireylerinin, salonda buluşup sohbet etmeleri.
hemen balkona çıkıp nerelerde gittiğine bakmak. aaa bak bizim mahallede yok ama cadde kenarında elektrikler var.
karanlıkta mumlar aranırken ayak çekyatın ayağına çarpılır ana avrat sövülür akabinde bulunan mumlara bu sövme durumu devam ettirilir, uzun zamandır mum yakmayan insanın mum yakma çabası da ayrı bir mevzudur, tabi yaktıktan sonra mumu herkangi bir düz nesneye tutturmak ve dik durmasına sağlamak gelir ki insanı içten içe deli eder. Tam mumu yaktık hadi rahat bir nefes alalım derken bu seferde evdeki çocukları mumdan uzak tutma çabasına girişilir lakin yeni nesil çocuklar bu ilkel aydınlatma aracına yabancıdırlar ve duvarda gördükleri gölgeleri şaşırmalarına sebep olmuştur. Çocuklarıda ufak bir fırça atma azarlama operasyonuyla mumun yanından uzaklaştırıp sırtımızı koltuğumuza yasladıktan sonra birden elektrikler gelir bütün çabalar boşa gider akabinde acaba tekrar gider mi diye mum söndürülmez ve ufacık çay tabağının üstünde kaderine terkedilir. elektrikler olmayınca gündemin odağında olan mum elektriklerin gelmesiyle tüm popüleritesini yitirir ve çocukların bile ilgisini çekmez olur. hatta çay tabağında eriyip gittikten sonra bile onu ordan çıkarması zor olduğundan zavallı muma küfürler sarfedilecektir. "zavallı mum"
tuvalet ihtiyacı gelir nedense, birden evde yaşayanlardan en az birine. yoktur belki de ama gider ve ısrarla tuveletin lambasına basıp durur. açıp kapatır bir iki defa .. sonra - elektrik yoktu.. der.
körebe oynamak.
eğer hanesinde elektriği kesilen kişi, normal insanların uyku düzenine sahip ise olayın farkında olmayacaktır ve uyumaya devam edecektir.

kaynak: ben şahsen bizzat kendim

(bkz: görmemişin düzeni olmuş 24 saat uyumuş)
mum ışığında akustik gitar çalmak.
mesela,
(bkz: Wish you were here) *
edit : Abow bunu eksilemiş, tamam tamam ajdar çalmak olsun *
eğer evde tek başına iseniz ilk iş telefona yapışır ve size eşlik etmesi için arkadaş, eş, dost, akraba aramaya başlarsınız. onlar gelene kadar geçen sürede 1 dakika 10 dakika gibi geçer.
- baba biz nasıl olduk?

+ elektrikler kesildi

- baba biz 10 kardeşiz ya, bu elektrikler 20 sene mi gelmedi.
Pahalı elektrikli aletlerin fişlerini "aman, belki birden yüksek voltaj gelir." korkusuyla prizden çekmek yapılacak ilk işlerdendir.
Kıçını kırıp yatmak.
elektrik... sen gidince ben kapı kapadım kanepede uyudum, buzdolabının kapağını araladım soğuk gelsin az diye. elektrik...sen gidince ben...
elektrik varken yapmadığın herşey.