bugün

aska gelmek, bir seyi yapmak icin deli olmak, cok istemek, hirslanmak.
AYARI ALMAK...HIHNN HIIIINNNNNN
baskalarinin sozleriyle bir takim islere kalkismak. genelde bu isler kisinin basini derde sokar.
(bkz: gaza getirmek)
şu an yani 4 haziran 2006 tarihinde sozluk yazarlarının yaşadığı durum.
(bkz: sabah sabah headbang yapmak)
gaza gelmek aslında çok iyi bir durumdur. insan cesaretlenir hiç olmadığı kadar. yani eğer gaza gelmişse o an onu kimse tutamaz.ve bunun sonucunda ya her şey çok iyi olur ya da çok kötü.ikisinin ortası olmaz.
TÜrk milletinin bir işi başarması için ihtiyacı olduğu gücü oluşturan hede.
toplumun içerisinde yaşanması durumunda, her kafadan bir ses yükselmesi ile işin çığrındak çıkıp oraya buraya kontrolsüzce sataşmaya varabilecek olaydır.
(bkz: donnie darko)
(bkz: hey dostum sakin ol)
(bkz: sadece eğleniyorduk adamım)
(#284663)entrysine edit olarak kendini gaza getirerek saçmaladığının farkında olacaktır.

(bkz: daha yeni mi başladı)
(bkz: benim içinde)*
gaz: hoşgeldin!
gelen: hoşbulduk!
gaz: ee niye geldin?
gelen: bi sebebi yok... öylesine...gaza geliyim dedim.
gaz: iyi yapmışsın.
-zil çalar
gaz: kim o?
?: zoooort!
gaz: iyi de sen kimsin?
?: götüm ben göt! tanımadın mı sesimden!
-gaz zile basar...
gaz: hoşgeldin
göt: eyvallah
gaz: ee niye geldin?
göt: gaza geliyim dedim
gaz: iyi yapmışsın
gelen: ben de sana gelmeyi düşünüyodum bu ara!
göt: yarın işin yoksa uğra.
gelen: anlaştık...yarında göte geleyim tam olsun.
gaz: şşşştt bu entry'yi yazan!
uuser: ?
gaz: gaza geldiğini görüyorum...
başımın üstünde yerin var ama
saçmalıyorsun...hadi git yat artık.
uuser: zzz zzz zzz.
(bkz: alkolün zararları)
(bkz: göte gelmek)
gazı almak.
(bkz: saza niye gelmedin de gaza niye geldin)
araba kullanırken bir kaç makas hamlesinden sonra hissedilen duygudur. bir de eskişeyir yolundaysanız bambaşkalaşıverir o duygu.
olağandışı durumlar karşısında insan bünyesinde oluşan coşku, akım, çekim, direniş ve adrenalin bütünü.

bazı örnekler vermek gerekirse;

herhangi bir uçuş, zıplama, kaçma, savaşma, ateş etme tarzı durumlar.

daha spesifik olmak gerekirse;

rocky balboa nın going the distance eşliğinde antreman yapması,

300 de leonidas ın "give them nothing, and take them everything" lafını söylemesi

eşkiya nın tek başına mekanı basarak 9 adamla birlikte demircan ı tarihe karıştırması,

örümcek adamın ilk binaların arasında sallanma deneyimi,

batman in batman begins de "who the hell are you!" diyen adamın bulunduğu arabanın üstüne atlaması, eliyle tavanı parçalayıp boynundan tuttuğu adama "I'm batman!" demesi,

the matrix te metroda sürekli dayak yiyen neo nun kaçmak yerine ağzındaki kanı sildikten sonra üstünü silkeleyerek ajan smith e "gel, gel" yapması,

matrix reloaded da neo nun park sahnesinde yerden söktüğü park borusu ile 32 saniye boyunca yaptığı cgi teknolojisinin son ürünü olan şovu,

yüzüklerin efendisi yüzük kardeşliği nde filmin başındaki dagorlad savaşında, saldıran orklara karşı tüm elflerin sırayla kılıçlarını 180 derece yukarıya doğru çekerek orkları biçmesi,

yüzüklerin efendisi iki kule de elflerin miğfer dibine gelmesi

yüzüklerin efendisi kralın dönüşünde rohan ordusunun ın minas trith önünde howard shore eşliğindeki şovu,

total war serilerinde 436 kişiye 24 kişilik generals bodygurad ile saldırırken komutanınızın "there will be no tomorrow!" şeklindeki haykırışını duymanız.*
(bkz: ailecek gazız)
türk milletinin en has besinidir. özellikle askerlikte söylenen marşlar, yürüyüş kararları, bu yumuşak bölgeye vurmak içindir.

bir grubu, ortak noktalarından yakalamak, bir arada tutmak için özellikle yapılanı, insanları anlamanıza sebebiyet verir. gaza gelmiş insan, en tehlikeli insandır, yaptığı her atağı legal görür.

adamın sevdiği bir oyuncağı bilerek elinden alıp kaçarsın, arkadaşlarını toplayıp seni dövmeye gelir.* bir o tarafa bir bu tarafa koştururlar. mahalle kahvesindeki amcalar da bunları çaylarını yudumlarken izlerler. sonuçta elde hiç bir şey yoktur.

işte sağ-sol kavgalarının, eylemlere dönüştüğü zamanlarda, usta siyasetçi kesilen bir sürü insan, genç, sözde aydın; gaza geldiğinde aslında kendinin de on kaplan gücünde cahil olduğunu kanıtlar. gaza getiren adamlar bildiğin provokatördür. o sokaklarda ağzı kırmızı peçeli lavuklar var ya onlar işte.

etrafta müslümanım diye gezen insanlar var ya hani.. hani şu bütün kızları, kadınları kesen, yorumlar yapan, her yerini ezbere bilen, yeri geldiğinde küfürler savuran, içki içen müslümanlar var ya? işte onlar gaza geldiği zaman tehlikelidir. düşünceleri kesin olmayan insan tehlikeli insan sınıfındadır.

mahalle kahvesi güzeldir ama. sigara içmek yasak, gerçi hava da güzel.
su an uludag sozlukte izlenilen 'allah' basliklari altinda devam etmekte olan entryler.
bir hayat felsefesidir, yapmacıklığa gelmez, sizleri de yollarda görmek isteriz! evet!
Dolduruşa gelmek, hırslanmak, çeşitli desteklerle faaliyete geçmek. ayrıca türk halkının genetik özelliklerinden biridir.
Bazı durumlarda iyi sonuçlanmamanın yanında çok feci göt olmuş bir durumda da bırakabilir insanı gaza gelmek;

Örneğin Aşk meşk durumlarında;

- nalan.. bunun için hep uygun zamanı ve yeri bekledim.. ve kanımca ikisinin de en uygun olduğu durum bu. Nalan, Benimle çıkar mısın?
+ Kenan, sen manyak mısın ya.!! Tuvaletteyim ve sen.. sen kızlar tuvaletine bunun için mi girdin? Sapık mısın sen?
- ama en rahat olacağın zamanı ve yeri seçmek istemiştim..sonrasında düşündüm ki..
+ çıkkk dışarıııııııı..çıkkkkkkkk....
- Ya ama böyle kızmana gerek yok..istersen boşaltımın sonunda geleyim. O zaman tam rahatlamış olursun.. ne dersin?
+ çıkkk dışarıııı!! imdaaatttt!!! immmdaaaaattttt!!
- dur dur tamam. Olmadı duş alırken yakalarım seni..ama fırlatma onu bak...

ya da iş yaşantısında;

- müdür bey. Rahatsız ettiğim için özür dilerim. Fakat söylemek istediğim bazı şeyler var.
+ tabi Tarık, buyur.
- müdür bey, ben işime alsancak ana depoda bölüm şefi olarak devam etmek istiyorum. Ben, sahip olduğum bilgi ve beceri ile şu anda bulunduğum yerden çok daha iyi bir konumu hak ediyorum. Alsancak ana depoya geçmeyeceksemde lütfen istifamı kabul edin.
+ sen bilirsin Tarık.
- yani?
+ yani istifa dilekçeni yazdıktan sonra muhasebeye bırak ve tazminatını al.
- Hadi ya!!! ya ama... Aslında bir iki sene daha geçmesem de olur ana depo..hem daha kendimi geliştirmem gereken konular var.. değil mi ama..
+ puffffff...
- neyse, ben işimin başına döneyim efendim.. saygılar..

fiziksel güç gerektiren durumlarda;

- lan senin her yerin boksör olsa ne olcak.
+ abi öyle diyosun ama son maçta adamı daha ikinci rauntta yere serdim.
- ahahaha.. yalana bak ya. Seni bilmesek yiyceğiz.. madem o kadar iyisin, vur lan bi tane bana..
+ olum saçmalama..
- vur lan vur.. hadi vurr..vursana lan.. yemedi dimi?? Hahahaa...şu kalıbına bakanda adam sanır seni. ilk rauntta devirirmiş.. lan olum bari bize sallama lan..vur hadi.. ahahaha.. korkakkk...vursana lann...yalanlarını yiyim senin... nasılda korktu.. tipe bak tipe.. alıycan mı lan yoksa.. haa.. ağlıy..çtorkkk...(çene kemiği sesi)

takriben 1 saat sonra.

- nerdeyim lan ben?? Nerdeyim lan?? anneeeeee..anneeeeee..
+ abicim kusura bakma ya. Valla kusura bakma.. ama çok sinirlendirdin beni. Tutamadım kendimi birden. iyisin dimi şimdi..valla çok özür dilerim bak..iyi misin?? şşşşş.. ses versene lann..
- anneee??
insanın en zayıf noktasından yola çıkarak saçma veya yapılması güç olan şeylere teşvik etmedir. Genellikle Türk insanı bunu pek sever
''saza niye gelmedin seni bilmem ama ben acayip gaza geldim sonra bir soda içtim geçti'' cümlesindeki kullanımıyla grup vitamine bir kez daha hayran bıraktıran deyimdir.
genellikle çıkma tekliflerinde meydana gelen olaydır.
-olum git bi söyle lan ne kaybedersin?
+tabi olum, hem senden iyisini mi bulucak?
*tabi lan. bak ben de senin gibi korkuyodum ama ayşeyle şu an sevgiliyiz biliyosun.
#olum ne de olsa bi gün ölücez, içinde kalmasın.
^hadi aslansın seen! kap o kızı!

=rööaarrrg. fatma, ben seni seviyom kızım, ister evet de ister hayır, ben seni hep sevicem.
--ay tabeke de hayoorr, ben seni arkadaş olarak görüyoraaaam.
(bkz: gazı gelmek) (bkz: serbest çağrışım)