bugün

Sönük geçtiğini düşünmediğim bir 6.bölüm ile, yoluna devam eden dizidir.

--spoiler--
theon greyjoy, götüne güveniyor olsa gerek, kıştepesini aldı kafadan. kötü bi ölüm bekler bu denyoyu, eğer bacısıda ek birlik göndermezse, kısa sürede ölür hain pezevenk.

yalnız bu bölüme yabani hatunlar damgasını vurdu derim.
kıştepesinde bran'i kurtaran yabani hatun, herkesden delikanlı çıktı, alkışlıyoruz. ayrıca, jon snow'un paketlediği yabani hatunda dikkatleri üzerine çekti, o işinde sonu enteresan olacak.

ama... her bölüm sonrası övgüler dizdiğim khaleesi'mize biraz söveceğim bu sefer. sen ne bırakırsın ejderhalarını 3-5 dothraki çapulcusuna güvenip be amına koduğum karısı? her bölümde gezmenin peşinde kalenin içinde. al böyle paket edip götürdüler yavrucakları.

bu bölümde çıkmadılar ama stannis baratheon tayfası var bi de. dumanımsı oğluyla birlikte çok karıştıracaklar piyasayı ya, du bakalım.

--spoiler--
"bence biz orda dothrakiler değil starklarız daha bi yaraşır bize." düz adam
2. sezonun 6. bölümü taşş gibi olmuştur. baya heyecan yaptım.

--spoiler--
theon greyjoy, mahkeme duvarı suratlı aşırı çirkin ablanın ve gerizekalı bunak babanın gazına geldin seni büyüten aileye karşı geldin üstüne üstlük o starkların yanındaki reyizz amcayı öldürdün, şerefsizsin. o amcam hızlıca da ölmedi başını kesti, tekmeledi falan lan hayvan mısın? neyse nasıl olsa robb bozdurup bozdurup harcayacak seni ona inancım tam.

dany nasıl mal olunur onu gösterdi. yok ejderhaların anasıymış yok gemi vereceklermiş, donanma vereceklermiş. iki dakka sus bacım ejderhalarını büyüt zaten yedi krallık da senin olur o zengin herifler de altlarına ettiği için yancın olurlar. hiçbir şeye sahip olmadan bu havan kime?

qarth'daki adamların hiçbiri sağlam pabuç değil başta ibrahim tatlıses edebiyatı yapan yarma zenciyi gözüm tutmadı. ''mağarada doğdum, şimdi bok gibi param var.'' abinin 3 repliğinden biri bu. tamam zenginsin anladık. herhalde ortaçağ'ın zenci zengin rapçisi de böyle olurmuş.

arya'nın kurtardığı ve şimdi arya'nın yancısı olan ''şiyir'' gibi konuşan, yakışıklı jaqen h'gar abimize de ayrı bir sempati beslediğimi belirtmek isterim. ha bence arya öldürülecek insanları pisi pisine söyledi. hele o kağıdı elinde tutup da koşuşturması tam bir epic fail oldu.

harry potter'da tonks'u oynayan burada da bran'ın arkadaşı olan yabani abla theon'u sağlam kandırdı, hatun esaslı çıktı. theon'un ne kadar zayıf bir karakter olduğunu bu abla sayesinde tekrardan anladık.

sansa az kalsın gidiyordu, hound çok güzel kurtardı. o kıza eskiden antipati beslerdim ama şu an sadece acıyorum yazık la.

robb'a 3-4 bölüm önce ayar veren sıhhiyeci, yandan yemiş cerrah kız kesinlikle lannister casusu. dizinin karizmatik ihtiyarı tywin lannisterla da bir akrabalık ilişkileri olduğuna eminim.

cofri gene tokat yedi, lannister karısı kızından ayrıldığı için ağladı falan. (bkz: sahalarda görmek istediğimiz hareketler bunlar) diziyi çekenler gerçekten işi biliyor çünkü ben dahil olmak üzere herkes cofri'ye tokat atılan sahnelerde aşka geliyor.

jon snow'un esir aldığı kızıl saçlı kız bildiğin komik çıktı. jon'un kıza angut gibi sarılmasına ve kızın oynaşmasına baya güldüm. kız biraz daha devam etseydi jon reyizzden ''gıpraşma lan karı!111!!bir!'' tepkisi izleyebilirdik. bu ikisi arasında bir kıvılcım olmazsa hiçbir şey bilmiyorum.

kızıl saçlı demişken aklıma geldi. melisandre reyizz bu bölümde yoktu. stannis'i de göstermediler. gelecek bölümde bol bol görürüz herhalde. ikinci sezonun en beğendiğim karakterlerinden ikisi de.

gendry de yoktu ama jon ile gendry benim her türlü bebeklerim. *
--spoiler--
gelmiş geçmiş en iyi dizilerdendir. 2. Sezonuyla müthiş bir dönüş yapmıştır.
fantastik kitapların revaçta olduğu bir zamanda çıkmış kaliteli bir dizidir. adı üzerinde taht oyunlarını anlatmaktadır. savaş sahneleri yerine izleyiciler akıl oyunları beklemelidir.
Kitabını okumadığım ve dizi bitene kadarda okumayacağım eserdir. Kitabı okuyupta heyecanını kaybetmek gelmiyor hiç içimden. Zaten her bölüm en 20 dakika küfrediyorum birde kitabı okursam günde 4 saat aralıksız edebilirim.

--spoiler--

Dizide en baba karakter Khallesi derken ortaya bir anda Tyrion Lannister çıktı. Adam resmen yağlarımı eritiyo. Hele joffrey piçine son 2 bölümdür birer tane yapıştırıyor ya böyle kendimden geçiyorum senin boyunun yarısı çükünü yiyim diyorum. Aslında Khallesi'de iyidir ama artık bana taht verilcek ben gralım şöleyim böleyim derken Theon Greyjoy denyosu kıvamına gelmesi muhtemel. Hırsına yenik düşecek gibi oda. Zaten ejderhalarıda çalınınca iyice psikopata bağlayabilir. Bence o zenciye versin ve orda mutlu mesut yaşasın. Siktir et bacım taht maht, ejderhalar büyüyene kadar ayıya dayı de.

Theon Greyjoy zaten ipini kopardı. Dizide yakın zamanda ölecek karakterlerden biri gibi duruyor. Zaten Osha son bölümde neden çükünü kesmedi onu kestiremedim. Aslında ordaki asıl amaç Bran'i oradan uzaklaştırmaktı ama muhafızı doğramışken abla elleyici Theon'unda en azından çükünü hatıra olarak yanına alabilirdi. Herif zaten uçan sineğe bile çakmaya çalışıyor. Uçkurundan ölürse çok gülerim (ipne ya). Tabi kitapta elbet vardır bi açıklaması fakat duymak istemiyorum.

Dizinin en salak karakteri Snow'a gelirsek tahminimce en can alıcı noktalarda yapacağı cesaret aptallıklarıyla işlerin seyrini değiştirecek ilerde. Tabi snow'dan daha piç Theon gibi ihanet etmeyecektir. (Bak yine sinirlendim orospu çocuğu Theon ya.) Adamın doğasına aykırı bir kere. Ama şu merhametinden ve aptal cesaretinden uzaklaşsa daha iyi işler yapacağı kesin.

Yarın bir savaş başlasa 4-5 büyük kuvvetten hangisinin kazanacağını kestirmek gerçekten çok zor şuan. Robb desen cesareti askeri zekası ve ordusuyla geyet sağlam. Hatta akıl hocalarıda hata yapmasını minimuma indiriyor. Anneside yanında zaten yıkılması zor kale. Lannister'ların elinde koca krallık var zaten. tyrion bu piç joffrey'i az dizginler hatta mümkünse öldürürse lannister'larda çok zor durumda kalmaz gibi ki tywin emiceleri gece gündüz çalışıyor. E khallesi'nin 3 ejderhası var, onlar büyüyünce ortalığına amına koyabilir. Baratheonlardaki kızıl büyücü hatun ve doğurduğu garip şey de adamları bir anda korkutucu yapmaya başladı. Daha ak yürüyenler gelecek diyollaa.. 7 sezon kafayı yiyeceğiz gibi. Zevkten ve sinirden kuduruyorum ulen.

--spoiler--

Bu 1970'lerde Ferdi Tayfur filmi izlerken ''kaç ferdi vuracaklar yavruum'' tadında ki yorumlarımla dizide yeni bir çığır açtım amına koyim.
game of thrones un dizi olduğunu bilmeden isminden yola çıkılıp, bunu oyun zannedenler vardır.
sabredemeyip son bölümlerini hep ingilizce altyazıyla izlediğim sonra pişman olduğum dizi. siz siz olun türkçe altyazıyı bekleyin, küçük şeytanın şeytanlıklarını, verilen ayarları anlamak daha güzel.
s02e07 ile yabancidiziizle 'den izlenebilir.

spoiler

sanırsam 2. sezonun en iyi bölümlerindendi
- theon ananı sikeyim orospu çocuğu fakın biç.
- snow sikmedin karıyı olan oldu salak herif. artık mezarına "açılmadan iade" yazarlar.
- jamie lannister yemin ediyorum çok sinir bozabiliyorsun ama haklısında mınıskiym
- robb stark aldın karıyı gittin uzaklara, belanı sikeyim.
- o amınakodumun büyücüsü ne yaptı lan öyle 13 lerin alayını sikti. töh anasını.
- khaalesi sen de al şu ejderhalarını uçuyon mu yakıyon mu yap bişiler, yoksa o zenci qatar yarrağını yicen yakında.

spoiler
bir kaç saat sonra türkçe alt yazısı çıkacak olmasına rağmen 2 haftadır ingilizce alt yazılı izlediğim dizidir.
fenomen olma yolunda süratle ilerleyen dizidir. s2e7 net üzerinden izlenebilir.

--spoiler--
jon snow, yarraklara geldi en sonunda. ama öleceğini sanmıyorum. eğer ki çabuk ölürse jon snow'a değil, belkide ygritte ablamızı birdaha göremeyeceğimize acırım, içim yanar diyorum.

arya stark. baba lannister'ı iyiden iyiye kuşkulandırmaya başladı bence. güzelim, en sevdiğim karaktersinde, çaktırma ulan şu herife bişey artık, biliyorsanda konuşma.

en dramatik nokta, bence khaleesi'mizin düştüğü durum. xaro xhoan daxos denen (evet google'dan buldum), zenginim zenginim diye gezen görgü yoksunu piç, almış yanına kılıksız kel kafalı herifi karıştırdı piyasayı. ama bu kelde çok numara var, mormont falanda kurtaramaz bu noktada khalee'siyi. haa ulan mormont demişken, maskeli hatuna ejderhaları sorarken bahsi geçen ihanet muhabbetide gözümüzden kaçmadı, ne peşinde acaba. bu noktada dallamalar khaleesi'yi quart'da zaptedip ejderhaları kullanmanın falan peşinde olacaklar gelecekte, ama bu kadar kolay olacağını sanmıyorum.

şimdi khaleesi'nin muhabbetine dramatik dedinde, bölümün sonundaki neydi ulan diyenler olacaktır heralde. yananların bran ve kardeşi olduğunu hiç sanmıyorum. bi kere onların yanında hodor ve vahşi ablamızında bulunması gerekirdi, ayrıyetten theon'un yüz ifadeside gösteriyor ki bu boku yemeye pek götü olan bir adam değil.

birsürü olay sırada bekliyor, hiçbirininde cevabı belli değil, takipteyiz beyler bayanlar...

--spoiler--
s2e7

--spoiler--

ne bölümdü arkadaş ah khaleesi ah 3tane ejderhaya sahip çıkamadın da uğraş dur şimdi zebellah gibi afroamerikan ve keloğlanla o değil de şu arya da az malın gözü değil pis g.te gelecek bak demedi deme sözlük koruyucu koruyu bir yere kadar.

theon ulan sen de joffrey pislik çıktın yemek yediğin tasa sıçtın bak nasıl sirinlendirdi beni it!

Catelyn Stark sen de artık kes şu kralkatilinin cükünü ne geniş kadınsın demediği kalmadı adamın.

--spoiler--

keşke izlemeseydim bu bölümü tüm olaylar yarıda kaldı.
--spoiler--
o çocuğun ölmediğini biliyorum lakin buna rağmen orospu çocuğusun theon.
hodor çok yaşa.

catelyn starkcığım sen ne saçma insansın lan, jon gibi bir insan orospu çocuğu ols sevilir. hayır senin kocan cinsel arzularını bastıramıyo çocuğun ne suçu var? yapma etme gözünü seveyim. hala kardeşlerinden bahsediyor snow, yazık değil mi mahkum ettin ıssızlığa!!! neyse döner o geri.
--spoiler--
--spoiler--

bu bolum yine 6. bolum gibi cok guzeldi ama benim merak ettigim sey jon snow'un akibeti. kitabi okuyan yazarlardan spoilerlari bekliyorum.
bi de cersei'nin sansa'yla konusmalari hbo'dan anneler gununuz kutlu olsun temali bi seydi.

theon pici'nin yaktigi iki cocuk da bran'le rickon degildir. ama neye bakip da oyle bi morardi orasi da merak konusu. bu picliklerin yanina birakmaz g. r. r. martin amca. sen kimsin ki winterfell'i isgal ediyosun pic! lord baelish'den rica ediyorum kerhanesini su pice versin cunku yapacagi tek iyi is bu. kerhaneci theon pici. guzel de durdu hem.

robb bak bu doktor hanim kizimiz basina cok isler acacak. var bu kizda bi sinsilik.
lady cat de insallah jamie'nin cukunu keser, kopeklere yem eder.
khaleesi'nin felegi sasti son sahnede dudaklari ahududu yemis gibi duran kelle o adini hatirlayamadigim sonradan gorme adamin yaptiklarini gorunce.

jon snow'la ilgili spoilerlarinizi bekliyorum dedigim gibi.

--spoiler--
kitap diziden daha iyi ama haklarını vermek gerekir iyi çekiyolar diziyi.
--spoiler--
2.sezon itibariyle en iyi bölümünü sergilemiş dizi. veeeee sen theon eğer o gösterdiğini yaptıysan ananı bacını...
--spoiler--
--spoiler--
theon'un kendi ölüm fermanını imzaladığı bölüm ile coşturmaya devam eden dizi.
--spoiler--
yabancı bir dizi olup güzel bir dizidir.
her bölümünde yazarları başlığının altına toplayabilen efsane dizi. şahsi fikrim bu bölümün bir tür geçiş bölümü olduğu yönünde. sanki bu bölüm biraz gedikleri kapadılar gibi geldi bana. neden bilmiyorum.
ahh ülkemde de böyle bir tarih dizisi izleyebilecekmiyim diye iç geçirerek izlediğim su katılmamış güzel dizi. ikinci sezon iyi gidiyor..
--spoiler--
o adam bir ressamdı, sadece kırmızı kullanan bir ressam..
--spoiler--
--spoiler2x7--
ne kadar çok insanı seversen o kadar zayıf olursun. yapmaman gerektiğini bildiğin şeyleri onlar için yaparsın. onları güvende tutmak ve mutlu etmek için aptallık edersin. çocuklarından başkasını sevme.
--spoiler2x7--
bölüm süreleri bana hiç yeterli gelmeyen, izlerken sanki 10dk içinde bitiyor hissi uyandıran, kanaatimce 10 sezondan fazla gideri olan dizi.
orta çağ zamanını gayet iyi işleyen, aileleri konu alan ve o zamanki zorlukları ve yaşantıyı güzel yansıtan bir dizi.

ensest ilişkilerin, taht uğruna yapılan savaşların, çevirilen entrikaların ve ailelerin birbirlerine karşı düşman olmaları ve çok çabuk gaza gelmelerinin iyi bir göstergesidir.

demir taht için yapılan mücadele, yitip giden insanlar, kadınların ve erkeklerin zor yaşantıları, hava koşulları...

kesilen başlar, parmağını emen bir veletin kral olması, aynı veletin annesinin kendi erkek kardeşiyle yatması, kral denilen adamların gay olması, gay olduğunu bilen eşinin, kendi abisiyle kocasının ilişkisi olduğunu da bilmesi, bunu doğal karşılaması hatta onunla birlikte üç kişinin katılacağı bir ilişki teklif etmesi. ateşe tapan bir kadın'ın gebe kalıp içinden gölge misali bir yaratığı dışarı çıkarması. büyüler, gizemler, kavgalar...

orta çağı, bu çağda yaşamak istersen izlenecek bir dizidir. bir atın kişnemesi, nallarının toprakta çıkardığı sesteki orjinalliğini duymak istersen, çeliğin sesinin nasıl birşey olduğunu ve kavga esnasında ne kadar güzel çınladığını duymak istersen, diri ve güzel vücutlar görmek, sibel kekilli'nin (hâlâ) görmediğin biryerleri kaldığını düşünüyorsan onlara bakmak, şuanki hayatına şükredip başını yastığa rahatça koyup uyuyabilmek için şiddetle izlenebilecek bir dizidir.
tadını bir kere alanların müptelası olacağı dizidir.

--spoiler--
ayrıca yabani kız jon snow'a bişey olmasına izin vermeyecektir.
tadını almıştır bir kere.
--spoiler--