1. 1.
  metali aşınmalardan korumak için yapılan çinko kaplama.

  (bkz: kalaylama)
  1 ... nazo gibisi
 2. 2.
  erimiş çinko banyosuna daldırılan demir ve çelik malzemelerin yüzeyine çinko ve çinko bileşikleri içeren koruyucu bir kaplama yapma işlemidir. Koruyucu kaplama genellikle bir kaç tabakadan meydana gelir . Temel metale yakın olanlar, Fe-Zn bileşiklerinden meydana gelmiştir. Üst üste yer alan bu tabakaların en dışında tamamen Zn'den meydana gelen bir tabaka yer alır. Galvaniz kaplamayı oluşturan tabakaların bu karmaşık yapısı, kimyasal kompozisyonu, fiziksel ve mekanik özellikleri büyük ölçüde değiştirerek kimyasal aktivite, difüzyon ve sonradan soğuma gibi özelliklerini etkiler. Kaplama kompozisyonu, banyo sıcaklığı, daldırma süresi, soğutma veya sonradn ısıtmada yapılack ufak değişiklikler, kaplamann görünümü ve özelliklernde önmli değişikliklre yol açar.

  yüzey temizleme işlemleri: Yağ giderme, kum veya çelik bilya püskürtme, alkali temizleme veya asitle temizlemedir.

  Flakslama işlemleri: Flakslamada amaç; Metal yüzeyinin galvaniz banyosuna gidinceye kadar geçen sürede oksitlenmesi engellemek. Yüzeyi aktive ederek, kolay reaksiyona girmesini sağlamak. Ergimiş metalin kaplanacak metal yüzeyine her noktada temasına imkan verecek şekilde ıslatmayı sağlamaktr.
  Sıcak daldırma galvanize kaplamanın faydaları şunlardır;
  1) Demir ile karş laştırıldığında çinkonun korozyona uğrama hızı oldukça yavaştır.
  2) Elektrolitik koruma sağlar.
  3) Çinko kaplama ve alttaki demir-çinko alaşım tabakaları, dayanıklılık ve sağlamlık sağlar.
  4) Gerekli olduğu durumlarda çinko kaplamanın boyanması daha ucuza mal olur ve daha dayanıklıdır, arazi koşulları ve hafif endüstriyel koşullarda daha kullanışlıdır.
  3 ... vali fahribey
 3. 3.
  galvano sanayi sitesi'nde alası yapılan işlem.
  1 ... jamal sellami
 4. 4.
  makbul olanı daldırma galvaniz olanıdır.
  1 ... slot
 5. 5.
  cıvatacılardan alınan çoğu galvaniz kaplı cıvatadaki galvaniz kalınlığı 8-12 mikron arasındadır. bu tabakayı elinizle oynayarak dahi kaldırabilirsiniz. eğer cıvataları kullanacağınız ortam çok agresif ise sıcak daldırma galvaniz ile kaplanan cıvatalar kullanmanız sizin için daha faydalı olacaktır. sıcak daldırma galvanizde kaplama kalınlığı 20 mikrondan 80 mikrona kadar değişmektedir. bu değişimin sebebi kaplanacak metalin kimyasal bileşimine ve kalınlığına göre değişir.
  ... ayranlisoda