bugün

yürü be güzelim endamini goreyim,
sensiz gecen gecelerin ecdadini sikeyim,
ben mecnunmuyum bir am için çöllere düşeyim
leyla'yi da sikeyim mecnun'u da sikeyim.

bana yar olmayan karinin izzetini, itibarini sikeyim,
yansin karilarin alayi, su veren itfaiyenin hortumunu sikeyim,
dusmusuz bir orspu'nun belasina koymadik diye taa aminin ortasina,
kader böyle yazmis, ben boyle hatiranin hikayesini sikeyim.

kerem daglari deler bir amcik ugruna,
asli gitsin de ona buna vurdura,
bir kari icin deger mi butun bunlara,
her taraf amcik dolu mala iyi vurana...

fuzuli am pesine dustun gurbete,
am serindir am derindir, sifa verir millete,
ye kebabi, ic sarabi, vur karpuz gote,
bu gidisle, sikimi gidersin cennete.
ey fuzuli,
bir am için düştün gurbet ellere,
am derindir, am serindir sefa verir millete,
ye kebabı, iç şarabı vur karpuz gibi göte,
bu kafayla sen sikime gidersin cennete.
fuzuli'nin haşa ve kella kerhane nöbeti tutup, izbelerde iğrençlikte akreplerle çıyanlarla yarışacak belhüm adall şiirler yazan kadın delisi bir meczub goygoycu olduğunu vehmeden şuuru makatlarına kaçmış da felaha ordan eresiyken kime, hangi yüce değere tükürerek püskürsem de üzerimdeki kanı, irini başkasına bulaştırırken bir taşla da iki kuş vursam diyen beyni ve kalbi kuştan da sufli, daha bir alçak menhus ruhlu, yarasa bakışlı kalbi ve aklı anasından tevellüd ederken mi bağlı çıkmıştır bilinmeyen isimsiz, silik ve cehalette ebu cehil'lere talim gösterecek sıfatı haiz bahtsızların şekspir'den de büyük bir şair olan, dünyanın en büyük beş altı şairinden biri olduğuna ehil birçok edebiyat eleştirmeni-profesörünün şeksiz hükmettiği, tanımamakta ve üstüne üstlük kendisine ''def-i hacet neticesi'' atmakta ise neşet ettiği toprakların öz evlatları ile yarışmaya kimselerinin gücünün yetmediği fuzuli'nin şiiri.

ulan kahbeler fuzuli'nin kaç şiirini okudunuz da alay ediyorsunuz, küfrediyorsunuz. dürzüler edebiyat nedir, şiir nedir ne biliyorsunuz da dar-ı bekaya irtihal etmiş, ruhu rahmana teslim olmuş güzel bir insana tuvalete bırakmanız gerekeni bulaştırmaya cüret ediyorsunuz, okuyanda 15 kelime kotası konmuş olmalı herhalde düşüncesi uyadıran kuşdili-misal kırık dökük kenar mahalle türkçenizle yansılayacak başka şair mi bulamadınız. kalbi mühürlenmiş karanlık ruhlu nasipsizler sizi.

sizi gidi hatırasını eliyle yazmaktan bitap düşmüş de nereye dayayacağında karar kılamamış mühendis kılıklılar sizi.
acep yazarken de kalem yerine zekerinizi mi kullanıyor da annelerinize güzel kokulu temenni cümleleri göndermemize emek veriyorsunuz?
edebiyat tarihine geçmiş başarılı pek çok eserden oluşan bir deryadır. abuk sabuk uydurmalarla kirletilmemelidir.
en güzel aşk şiirlerinden biridir ya da mala vuramamış aşk peşinde koşacağıma am peşinde koşaydım diye hayıflanan yazar söylemidir.
muakoduuuumun fuzuli zamanında itfaiye hortumumu vardı dedirten şiir.
o zamanlarda itfaye hortum kullanıyormuş demek ki diye düşündüren edebi eser.