1. 1.
  fifa standartlarına gore deri veya benzer bir maddeden yapılmış, çevresi 68-70 cm. arasinda, 410 gr-450 gr. agirliginda, deniz seviyesinde 0.6-1.1 atmosfer basinca sahip olmasi gereken, sokak standartlarında ise hiç bir özellik aranmayıp kullanılan şeydir.
  (bkz: alternatif futbol topları)
  3 ... the kene
 2. 2.
  küçükken sokaklarda meşin ve dikişleri bulunması halinde karizma yapmanıza müthiş derecede yardımcı olacak oyun aracı.
  3 ... darkwhisper
 3. 3.
  zaman zaman coraplarin reaksiyonu sonucu olusan(kendiliginden) salonlarda ve hollerde turnuva duzenlenmesine
  sebep olan yuvarlak cisim.
  3 ... xavier
 4. 4.
  dünya tarihinin en büyük icatlarından biri. uzaktan bakıldığında, sadece, şişirilmiş bir lastik, fakat; insanoğlunun yüzyıllar boyunca oynayabildiği bir nesne. öyle bir nesne ki, yıllar boyunca futbol topu ile yapılan hareketler, tarzlar bile türetiliyor. ve sadece bir top ile, milletlerarası futbol müsabakaları yapılıyor. ve aynı top ile, voleybol hentbol gibi kendine özgü kuralları olan başka sporlar da türetiliyor. bir bilgisayar, bir kitap sınırlı iken, bir top ile insanoğlu süresiz vakit geçirebiliyor. bu yüzden; futbol topu dünya tarihinin en büyük icatlarından biridir.
  1 ... thedewil
 5. 5.
  işaretçi yardımı ile en fazla kaç kere sektirebileceğinizi ölçen flash destekli mini oyun. takriben 1.5 dakika içinde işin tekniği öğrenilir, 3.5 dakika sonra da gerek işaret parmağının yorulması gerekse sıkıntı yüzünden oyun kapatılır. *
  2 ... thor voivoda
 6. 6.
  çocuklugumuzun utopyasıydı.
  plastik top çocuguyduk 10 yasına kadar. futbol topu asardı bizi, mahalle araları oldugu için sahalarımız, korkardı velilerimiz almaya o topu.
  -olm asagı mahalleden ahmet futbol topu almıs
  -yalan atma
  -gordum la mikasa hem de
  -nasıl bırsey la

  diye giderdi heveslerimiz.
  futbol topuna sahip olmak ise, başlı başına bir primdi arkadaşlar arasında.
  futbol topun varsa, sınıfın en çalışkanı da en güçlüsü de senin emrine amadedir.
  -oynatmam bak seni
  -tamam ya şaka yaptım sen de bana vur ödeşelim
  plastık topa zor vuran ince bilekli bacaklarımız, futbol topuna vuramazdı tabii ki, ama düşünmezdik biz onu, sertliği stabil kabul ederdık, plastık neyse futbol topu da oydu.

  bazı seyler çocukken daha güzeldi daha değerliydi.
  şimdi sikimizde mi plastik toplar.
  futbol topu için kaçımız geceleri hayal kuruyoruz
  futbol topuna sahip olmak kaçımızın oncelıklı ıstegı.
  3 ... yaraka
 7. 7.
  temel, bi gün dursunla beraber maça gitmiş. maç 2-2 imiş. 3-2 olmuş. sonra üç-bir'e düşmüş. dört-sıfır olmuş bi ara. heyecanla bu süper maçı seyreden dursunun kulağına eğilen temel:"ha uşağım, bu adamlar bi top için kavga ediyolar. ha şunnara gidip bi top daha alıyım!" demiş. "iyi, git al," demiş dursun, "bi de su al gelirken. susadım!" temel, staddan çıkmış, çarşıya yürümüş, bi spor malzemesi dükkânına girmiş. "bana ordan 21 tane top ver hele uşağım!" sonra, aniden düşünmüş: "iyi de, mantıksız bişiy yapıyom sanırım ben. tek topla oynadıklarına göre, bi bildikleri olmalı!." fekat, bişiy almadan da, dükkandan boş çıkmak istemiyomuş temel..şu bilek kası filan geliştiren yaylı penselerden almış! onu elinde sıka sıka, stada geri dönmüş. "su nerde?" demiş, dursun. "burda!" demiş temel; elini uzatıp, dursunun kulağının arkasından bi pet şişe su çıkartmış. "ahanaa! nerden öğrendin lan bunu!?" gevrek gevrek gülen temel, "nerden olucak" demiş, "sihirbazlı bi filmden!"

  alıntıdır: ayrıntılar-metin fidan
  1 ... marmusa
 8. 8.
  futbol adlı oyunun vazgeçilmez aktörü.
  o olmadan futbol olmaz.futbol olmadan o.
  birbirini tamamlayan bir ikilidir futbolla top.
  2 ... bitmez bu dava
 9. 9.
  Futbol topu yuvarlak ve sert deriden veya bir diğer uygun malzemeden imal edilmiş, çevresi en çok 70 santimetre (28 inç), en az 69 santimetre (27 inç), oyunun başlangıcındaki ağırlığı ise en çok 450 gr (16 onz), en az 410 gr (14 onz) gram arasında, basıncı deniz seviyesinde 0.6-1.1 atmosfer (600 gr/cm² - 1100 gr/cm²; 8.5 lbs/sq.in. ­15.6 lbs/sq.in.) arasında değişir.
  ... ece kscg
 10. 10.
  IFAB Kararları

  Karar 1:Resmi maçlarda, sadece 2'nci kuralda belirtilmiş asgari teknik özelliklere uygun olan topların kullanılmasına izin verilir. FIFA'nın resmi maçlarında ve konfederasyonların sorumluluğu altında düzenlenen resmi maçlarda kullanılacak topun aşağıdaki yazılardan birini taşıması şarttır:
  'FIFA APPROVED' (FIFA ONAYLI)
  'FIFA INSPECTED' (FIFA DENETLi)
  'INTERNATIONAL MATCHBALL STANDARD' (ULUSLARARASI MAÇ TOPU STANDARDI)
  Topun üzerinde bulunan bu yazılar, topun resmi olarak test edildiğini ve 2 nci kuralda belirtilen asgari özelliklere ek olarak her bir kategori için farklı olan özel teknik şartlara uygun olduğunu göstermektedir. Her bir kategorinin özel olarak öngörülen ek teknikşartlarının IFAB tarafından onaylanması gerekir. Bu testleri yapacak kurumlar FIFA'nın onayına tabidir. Ulusal federasyonlar, resmi maçlarında yukarıdaki üç yazıdan birini taşıyan topların kullanılmasını isteyebilir. Diğer her türlü maçlarda, top 2 nci kuraldaki teknik özelliklere sahip olmalıdır.

  Karar 2: FIFA'nın resmi maçlarında ve konfederasyonlarla ulusal federasyonların sorumluluğu altında düzenlenen resmi maçlarda topun üzerine, maçın, maçı düzenleyen kurumun, topu üreten firmanın arma ve markası (amblemi) dışında hiçbir ticari reklam konulamaz. Konulacak arma ve markaların boyutları ve çeşidi müsabaka yönetmeliği ile belirlenebilir.
  ... ece kscg