bugün

metresi çok pahalı olan, her yerde bulunmayan, özellikle gelinlik yapımında kullanılan, çok kaliteli bir dantel çeşidi.
(bkz: bulunmaz hint kumaşı)
özellikle duvakta çok hoş duran danteldir.
(bkz: günümüz kızlarının dantel örmemesi)
Gelinlikten daha ziyade duvakta kullanılır. Tüm gelinlik modellerinde uygulanabilir.
(bkz: fransız güpürü)
(bkz: koşun lan koşun başlıkta kız var)
sadece duvakta değil de gelinliklerde de kullanılmaktadır.
evdeki perdeleri aratmaz aslında.
http://images.gittigidiyo...-GELINLIK__23533075_0.jpg
gelinlik çok sıradan olsa da duvakta olması ile göz dolduran dantel.
beyaz elbise ve gelinliklerde asil ve şık duran danteldir. Gelinlikte özellikle tercih edilesidir. Vucudu sarmadığı için bol ve büyükmüş gibi görünse de yanılmayınız, 1 beden küçüğünü alıp da sonra o kadar para bayıldım ama sığamıyorum diye ağlarsınız. Gelinlik dışında mini beyaz elbisede de çok hoş durmaktadır. Denenip tescillenmiştir.
gösterişi az, fiyatı yüksek. zarafeti artırır, ince bir vücutla birleşmeli. fransız güpürüyle ayrılır, tül üzerine ince işleme gerektirir. gelinliğin göğüs bölümünden kollara doğru yapılanı şahane. kate middleton üzerindeki acep o mudur, oysa da şahanedir, hoştur. ince bel, gelin ve para ister, masraflı yani.
pahalı, nadir bulunan, sadece gereken miktarda alınamayan kaliteli bir dantel çeşididir. bundan sana 1 m. lazımsa o kadar alamazsın, 3 m. uzunluğunda kuponlar halinde satılıyormuş, ille de öyle alınacak. gelinliklerde kullanılır. başka giyim eşyalarında da kullanılıyordur herhalde, abiye elbiselerde falan. çoraplarda kullanılmaz sanırım, 'fransız dantelli çorap' diye bir şeye hiç toslamadım.