bugün

(bkz: fotoğraflarımı diğer mallar görmesin)

edit: üstteki entry e cevap niteliğinde ve ağır hakaret!, argo! içerdiği için düzeltilmiştir. orjinalini siz tahmin edin artık.
(bkz: yobaz)
edit: yobaz diye ''Mal'' açılımını yapanlara dedim. Onu belirteyim de.
kendisinden utanmıyordur. bir insanın facebook hesabının olmasını anlamsız bulmayı anlayabilirim. özel hayatı deşifre ediyor falan gibi kendilerine göre haklı sebepleri vardır bu eleştirileri sahiplerinin de facebook hesabı olup da kendi fotoğrafını koymayan adamı anlamam.
mal değildir. kendi bileceği iştir. arkadaşlarıyla bir ortamda çekilmiş bir kaç toplu fotoğraf koymak şahsı mal yapmaz, fakat gel gelelim koymadığı bir tek sıçarken çekilmiş fotoğrafı kalan insanlar var. ulan zaten o kadar kişisel veriyi internet gibi umuma açık bir platformda paylaşman sağlıksız, neden bir de bütün hayatını döküyorsun oraya?
neden mal olsundur? başlığı açan arkadaşın düşünce sisteminden şüphe etmeye başladım. bir çok arkadaşınla çektirdiğin fotoğrafları, hepsine tek tek dağıtacağına koyarsın faceebook a; isteyen alır, isteyen sadece bakar. ya da gittiğin yerlerde çektiğin fotoğrafları, gezip gördüğün yerleri insanlarla paylaşırsın. bunun neresi mallık ? insanlar enteresan, beni hep şaşırtıyorlar.
fecabook'a fotoğraf koymadan profil mi açılır, zaten senin isminde bir dolu insan var ayırt edilmen için fotoğrafını koyman gerekir. Eğer bu "yüz fahişeliği" ise sokakta da dolaşırken peçe takılması gerekir.

bu gibi siteler sosyalleşmek amacıyla açılmıştır, sansür komiktir.
facebook'a fotoğraf ekleyince, sadece arkadaşlarım görecekse,resmimi görmesini istemediğim kişiler zaten arkadaşım değilse mallık bunun neresinde?!
bu akılla sözlükte olmakta mallık. sonuçta internet paylaşım yapılan bir yer. arkadaşlarına resim göstermek mallıksa bırakın da malın en önde gideni olalım.
aslında bilimsel bir çaba içerisindedir. Herhangi bir platformda bunu mallık olarak niteleyecek "andaval sayısı" araştırması yapıyordur.
(bkz: fotoğraflarını facebook a koymayan mal)
(bkz: herkes bana baksın başlık açıyorum)*

(bkz: herkes bana eksi oy versin)*