Kurgusu sevdiğim farklı bir kitap.
Kafa dağıtmalık Ne okusak diyenlere tavsiye edebilirim.

-spoiler-
Zeka geriliği olan bir adam, bir deney için ameliyat olur. Olaylar gelişir.
-spoiler-

Birleşik olmaması gereken de ve ki lerin hatalı yazımlarında dahi kırılan minnoş yüreğim, Kitabın başında zeka geriliği olan kahramanımızın kaleminden yazılmış kısımları okurken sıkışmadı değil ama neyse ki Charlie çabuk "akıllandı" da kitabımız akıcı diline çabucak kavuştu.
insan zekası üzerine yazılmış en başarılı romanlardan biri. çok düşük ıq ile doğan bir çocuğun zeka seviyesini arttırmak için yapılan deneyleri konu alıyor. charlie, ameliyattan sonra hayal edebileceğinden fazla zekaya sahip olur ama duygusal olarak bununla baş etmekte zorlanır. bilim, eğitim bilimleri, sosyoloji ve psikoloji gibi çeşitli alanlara değinen romanda; eğitimde sevgi ve şefkat, duygusal ve bilişsel gelişimin ilişkisine çarpıcı bir kurguyla değinmiş yazar.

"beni evden çıkıp sokaklarda gezinmeye zorlayan şey ne? tek başıma dalgın dalgın dolaşıyorum ve bu insanı gevşeten bir yaz gecesi gezintisi değil, bir yere varma acelesi içindeyim - ama nereye? ara sokaklara giriyor, kapı aralıklarına bakıyor, kepenkleri yarı aralık pencerelerden içeriyi dikizliyor ve konuşacak birilerini bulmak istiyor, ama aynı zamanda karşıma birileri çıkacak diye korkuyorum. bir sokaktan çıkıp ötekine dalıyorum, sonu gelmeyen bir dolambaçta kendimi şehrin neon ışıklı kafesinin içine fırlatıyorum. aranıyorum... ama neyi?"

okunması gerekenler listesine eklemenizi önerdiğim ve türkiye'de hak ettiği popülerliği bulmamasına şaşırdığım daniel keyes romanı. bu eser, 27 dilde 30 ülkede yayınlanmış, hugo ve nebula ödülleri almış.
(bkz: algernon a çiçekler)
(bkz: flowers for algernon)

görsel
okuyup da sonunda gözlerimin dolduğu tek kitaptır. abartı bir edebi vasfı olmasa da bıraktığı izler ve taşıdığı alt metinlerle tam bir şaheser olmuştur bende. çok romantik ve dramatik bir filmi çekilebilir. milenyumun ortalarında çekilen rezalet filmi saymıyorum.
*~ spoiler *~
please put sum flowerz to grave of algernon on the bakyard. *~ spoiler *~

diye biten en güzel kitaptır.
Günlüklerden oluşur kısaltılmamış versiyonu. Charlie deneyden itibaren günlük tutmaya başlar, başlangıçta çok basit yazım hataları yapan Charlie zeka seviyesi geliştikçe karmaşık cümle yapıları kullanmaya başlar kelime kullanımları dahi değişir. Romanın sonunda ise Charlie yeniden zeka seviyesi düşük bir morona dönüşür. Roman pek çok konuyu ele alır, toplumun engellilere bakış açısı, çevrenin kusurlarıyla birlikte kabul edilmesinin geregi, bilginin kibir ve yalnızlığı da beraberinde getirebileceği gibi. Aynı zamanda ingiltere'de engellilere ilişkin bilincin geliştirilmesi amacıyla müfredatta yer alan romanlardan birisidir.
filmi de yapılmıs roman.
kobay isimli ali poyrazoğlu oyununun uyarlandığı roman.okuduktan sonra insanın içini burkan bi romandır.
(bkz: washoe)
lise 1 ingilizce dersinde okudugumuz daniel keyes romani.
zeka seviyesi hayli dusuk bir adamin*, zekanin yapay olarak artirilacagi bir deneye kobay olarak gonullu olusu, ardindan deneyin basariya ulasmasi ve charlie'nin hayatinin kabusa donmesini konu alir. zavalli charlie'nin tek istegi zeki bir adam olmaktir. ne yazik ki charlie'nin bilmedigi bir atasozu var: mutluluk cehaletten dogar.