1. 1.
  ucaklarda, kaldirma kuvvetini ve sürükleme kuvvetini arttiran, kanadin iç kısmında bulunan kıpraşık parçalar. şu adreste görebileceğiniz şeyer;
  http://en.wikipedia.org/....0.labelled.arp.750pix.jpg
  1 ... the kene
 2. 2.
  inişlerde ve kalkışlarda kanat yüzeyini genişleterek daha düşük hızlarda daha fazla kaldırma kuvveti sağlayarak uçağın daha kısa mesafede kalkmasına ve inmesine yardımcı olan hareketli parçalar. slatlarla beraber aynı mekanizma tarafından kontrol edilirler, aynı işlevi görürler.
  1 ... kutupsal form
 3. 3.
  ram air kanat profilinde hava akımının, kanadın hücum kenarı olan ön kısmından arka kısmı olan firar kenarına kadar olan mesafeyi, kanadın altından geçen hava akımından daha uzun sürede katetmesi nedeniyle oluşan kaldırma kuvvetini, geçen hava akım miktarı düştüğünde (yani hız yavaşladığında) de aynı oranda kaldırma sağlansın diye, kanat satıhını genişleterek hız azalsa bile kaldırma kuvveti oluşmasını temin eden, her hava taşıtında farklı formasyonlarda bulunan parça.

  uçağın daha düşük hızlarda havada tutunmasını sağlar, hayata bağlar, hüzünlendirir.

  ama sadece kısa süreli kullanılabilir bu aparat, lakin hava direncini arttırdığından (drift) hız sürekli düşme/azalma eğiliminde olacaktır. bu yüzden de sürekli hızı sabit tutmak adına itiş sağlanmalıdır. sadece iniş ve kalkışlarda kullanılması bu yüzdendir.
  ... exfreak
 4. 4.
  (bkz: flap tour)
  ... lucky strike
 5. 5.
  uçak için hayati öneme sahip kanat altında bulunan parçalardır.özellikle landing (bkz: iniş) de çok önemli yer tutar uçağın düşük hızda havada gitmesini sağlar.
  ... miracelli
 6. 6.
  kıl dönmesi ameliyat şekli.. Nerden de biliyorum?!
  ... papazefendi
 7. 7.
  bir bas gitar çalma tekniği.
  -2 ... pothead
 8. 8.
  bir uçağı burnu yere eğikken bile yükseltebilen kanatçıklar.
  ... nota bilmeyen adam
 9. 9.
  Flaplar uçak kanadının arka kısmında yer alan kontrol yüzeyleridir, aşağıya doğru eğilmeleri durumunda uçağın daha yavaş uçarak inmesini sağlamaktadır.
  ... hostesgorunumlupilot
 10. 10.
  Paslanmaz işinde, temizlik amaçlı kullanılan bir taş türü. Bir nevi zımpara ve temizlik maksatlı malzeme
  ... staticxmyth