bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Feline Immunodeficiency Virus, Kedi Aids Virusu

  (bkz: hiv)
  1 ... kedidoktoru
 2. 2.
  Toplumun genel ahlak ve annenelerini hiçe sayarak her türlü cinsi sapıklığı (özellikle mart ayında) icra eden bu hayvanlara tanrının yolladağı gazap.

  Dünyada ilk defa 1987 yılında varlığı ortaya konulan ve FIV (Feline immunodeficiency virus) adı verilen virüs, kedilerde bağışıklık mekanizmasını baskılayarak öldürücü bir hastalık oluşturmaktadır. Hastalık bu yönüyle Kedi AIDSi ya da kedilerin edinsel bağışıklık yetmezliği; olarak da adlandırılır. insanlardaki AIDS hastalığının etkeni olan HIV (human immunodeficiency virus) virüsü ile aynı gruptan olsa da, hatta bu virüsle bir çok yönden benzerlik taşısa da FIV sadece kedilerde AIDSe neden olur; yani insanlarda hastalık yapma olasılığı yoktur.

  Esas olarak kavgalar sırasında oluşan ısırık yaralarına temas eden tükürükle bulaşmaktadır. Kan ve diğer vücut sıvılarında da bulunur. Bu nedenle virüs, en çok kavga veya çiftleşmelerin etkisiyle kediler arasında yayılma olanağı bulur. Anneden de yavruya geçebilir. Sorun daha ziyade sokak kedilerinin sorunudur. Dışarıya serbest girip çıkan ev kedileri veya çok sayıda kedinin bir arada tutulduğu ortamlardaki kediler de risk altındadır. Bütün bunlara rağmen FIVin bulaşma yeteneği çok yüksek değildir. Yıllardır FIVli kedilerle birlikte yaşayan diğer kedilere bulaşma olmayabilir.

  Virüs vücuda alındığı zaman T-Lenfosit denilen ve vücutta bağışıklıkta görev alan hücrelerde çoğalmaya başlar. Özellikle CD4+ T hücreleri baskılanır ve böylece hayvan bulaşıcı hastalıklara karşı dayanıksız bir hale gelir.
  ... vicious blue
 3. 3.
  Fiv hastalığı konusunda deneyimi olan yazarlar mesajını bekliyorum, birkaç sorum olacak.
  ... pakopakodik