bugün

Playboy kadın teşkilatına verilen genel isim.
bayıldığım tanımdır. geçenlerde bir anne, kızı arasında geçen hadise.. kız uçakta çat çat sakız çiğniyor. annemiz rahatsız bakışlar atıyor. kız sakızı patlatınca anne dayanamayıp, dişlerini sıka sıka ''rahat dursana gız fingirdek'' azarını yapıştırdı.*
çekilmez insan modeli.
bilerenk model dedim. tip de diyebilirdim ama model daha çirkin geldi, çirkin olanını yakıştırdım. bir insan çiğköfteciyi arayıp sipariş verirken bile fingirdiyorsa fingirdeklik kanına işlemiş artık onun. kurtarmak mümkün değil. kurtulmak namümkün.
ya da mesela biraz önce tanıştığı birine kız erkek ayırmadan hayatım diye hitap edip ihihihiahaha diye gülerken de zavallının omzuna tokat atar gibi dokunuyorsa fingirdektir.
fingirdeklik marazdır. tedavisi yok denecek kadar azdır. geçmiş olsun.
Kadınların muhteşemliğine gölge düşürendir.
Fingir fingir fingirdeyen avrattIr.
KIzlara has agIrlIktan eser yoktur.
lisede çok olur bu kızlardan.hemen yakışıklı erkeğin dibine sokulur.git dersin gitmez öyle de yapışkandırlar.
hiç yerinde duramayan aşırı oynamak kurtlarını dökmek isteyen "ay kalk ayşe oturmaya mı geldik?" havasında olan tiplerdir.
bunların bir gelişmiş versiyonuna da roman denir.
sudan gelen edit: imla hatası düzeltildi.
aşırı oynak kadın tiplemesidir. hadi hep beraber :

http://www.swfcabin.com/swf-files/1302803070.swf
anadolu köylerinde oynak, hoppa, ağır başlı olmayan anlamında kullanılır...
cilve yapmak isterken kendini kaybeden kişi.
kanı kaynayan, genelde herkese yeşil ışık yakan bayanlar için kullanılan bir kelimedir.
ankara civarlarında kullanımına denk geldiğim bir eşanlamlısı "fışkı" dır.
(bkz: faşnak)
sokak agzında kevaşe diyede adlanır bu tipler.
yerinde duramayn,sürekli ilgi cekmeye calısan,mavi boncuk dagıtım distribütörü diyebileceğimiz osmanlıcada hafif meşrep olarak adlandırılıp bu terimin günümüze kaşar şeklinde asimile olusuyla bu tarz hatunlara yapıstırılan benzetme.
hoppa, cilveli olayını bıraz daha fazla abartmış kızlara verılen ad..
fingirdeyen kız.
ağırbaşlı olmayan, sürekli kırıtan, oynak kadın.