bugün

hüdayda olarakta söylenen ankara türküsü
sözleri....

Aman Bulguru Kaynatırlar
Haydi Bulguru Kaynatırlar
Serine Yaylatırlar
Aman Serine Yaylatırlar
Bizde Adet Böyledir
Aman Bizde Adet Böyledir
Güzeli Ağlatırlar
Aman Çirkini Söyletirler

Fidayda Da Ankaralım Fidayda
Beşyüz Altın Yedirdim Bir Ayda
Gitti De Gelmedi Ne Fayda
Başını Da Yesin Bu Sevda

Aman Dama Çıkma Baş Açık
Haydi Dama Çıkma Baş Açık
Arpalar Kara Kılçık
Aman Arpalar Kara Kılçık
Aman Eğer Gönlün Var ise
Aman Gönlün Var ise
Gey Galucu Yola Çık
Ama Gey Galucu Yola Çık

Fidayda Da Ankaralım Fidayda
Beşyüz Altın Yedirdim Bir Ayda
Gitti De Gelmedi Ne Fayda
Başını Da Yesin Bu Sevda
..
bizde adet böyledir
güzeli ağlatırlar
aman
çirkini söyletirler

deyip, tek tek basarak oynanır oyun u.
(bkz: blues on fidayda) *
ankaranın en bilinen türkülerinden biridir.
bir bayram gunu gurbette dinlenen trt radyosunda calan, caldikca ruhumun ic anadolu'ya dogru ucmaya basladigi turku. ic anadolu cok uzak, ruh laftan anlamaz bir manyak.
özellikle iç anadolu bölgesindeki şehirlrin yol kenarı düğünlerinin vazgeçilmezi.
(bkz: oyun havası)
avrupa dolaylarında da bilhassa ingiltere'de oynanan bir oyundur kendisi.

işte o fidayda:

http://tinyurl.com/4yc6jn
bağlamada komşu ülkeden* Ithikon Akmeotaton'un olduğu, orkestranın geri kalanın ise türk-yunan karışımı olduğu, almanya'da kaydedilen sıkı bir versiyonu için buradan buyurun:
http://www.youtube.com/watch?v=VEe9EXhPaz4
edit: ithikon akmeotaton türklerden ve yunanlardan oluşan bir grupmuş efendim, saygılar.
9 8 lik ankara türküsü.
(bkz: fidella)
bir yunan sanatçı tarafından güzel bir icrasını gördükten sonra inat edip çalmaya karar verdiğim ankara türküsü.
nedense hep aklıma hüdayda olarak gelen, çok keyifli bir o kadar eğlendirici türkü.
seymenler ile ayrı bir güzel olan türkü.

http://www.youtube.com/watch?v=D7Dmm2gavzs

ankara havasının aslı budur ama malesef soğuttular son yıllarda.
(bkz: zafer dilek)'ten dinlenmesi şiddetle tavsiye olunan oyun havası...
ahh laço tayfa, nerelerdesin dedirten anonim eser. bunun en kral şeklini onlar çalmıştı.
an itibariyle yan sokakta yapılan düğünde aralıksız 28 dakikadır çalan müzik. yeğenim, arada bir değiştir şunu farklılık olsun. ben sıkıldım burada yahu.

edit: galiba 1 saati geçti, aynen devam ediyor. olacak iş değil.
(bkz: hatice)
2013 yılında hatice veriyonunu yeniden dinleyince bi garip oldum. gençlik yıllarım geldi aklıma.hüzünlendim.
ankara'nın ta kendisidir.
karadenizli olan beni fena çoşturan türkü. aman aman sabahlar olmasın.
ne ankara'nın bağları ne karadeniz horonları ne de başka oyun havaları bana verdiği keyif kadar hiç kimsenin veremediği has oyun havasıdır. ama köçekler gibi değil efeler gibi oynayarak.
gecen cuma is cikisi trt turku’de bir amcanin programina denk geldik. bu turkunun gecmisini aciklarken dedi ki soylene soylene fidayda haline gelmis. aslinda” hûdaya da”imis orijinali. bir varyantlar caldi dedim ki bu turku bu olamaz.
ne erik dalı, ne ankara'nın bağları ne de bir başkası, behzat amiriminde sevecegi gibi en güzel ankara havası. her şeye rağmen yine söylüyorum. kısmet olurda evlenirsem ve düğün olursa, evleneceğim kız ve ailemle bu havayı oynamadan gidersem vallahi de billahi de gözüm açık gider.
500 altının hükmünün olmadığı türküdür.