bugün

fatmagül olması.
kaderi öyle.
yazar yazmış bir kere.
(bkz: eğitim şart)
azman köpeğin erdoğan sapığını iki mahalle kovaladığı sahne uzun zamandan beri ilk defa sesli gülmemi sağladı. emeği geçenlerin eline sağlık.
şu mukaddes denen gereksiz yaratığı nasıl hala evde tutuyorlar bir türlü anlayamadığım dizi. o kadın varken bu evliliğin üzerine nur yağsa yoluna girmez. gerçek hayatta kim dayanır buna. biraz halkın içine girip gerçekçi olun ya. bu kadar zor mu.
(bkz: x bilinmeyeni)
bayadır olmayan heyecanı bir bölüme yüklemiş dizi.
ilk çıktığında herkesin konusu ve bel altı sahneleri yüzünden eleştiri ve şikayet yağmuruna tutup sonra deli divane takip ettiği tv dizisidir... Yurdum insanı çoğu dizi gibi bu dizideki karakter eşyalarınıda piyalasalaştırmıştr. Örneğin Fatmagül kolyesi kabul edilebilir ama Fatmagülün üzerine dökülen içki diye bir satış sloganı da neyin nesidir? Saçmalığın son perdesidir.
13 yaşındaki kıza tecavüz eden 26 hayvan hakkında verilen kararı güzel bir dille eleştirmiş dizidir.
--spoiler--
mukaddes kevAşelik sınırlarını her daim aşmakla yüklenmiş. durmak bilmiyor. 50. bölüm harbi sağlam olmuş.
--spoiler--
fatmagül'ün suçunun ne olduğunu sormaya yarayan soru cümlesi.
mahkemeye geliş sahnesi son derece etkili olmuş dizidir. duygulandırdı.

--spoiler--
tecavüz orospu çocukluğudur beyler..
--spoiler--
fatma gülün tek bir suçu vardı o'da yarrak yemekti. yarra yedikten sonra hala dizi olarak devam etmesi ise suçun sürekliliğine delalet. demekki neymiş orospunun yemini..?
ilk bölümündeki sahne dolayısıyla gıcık kapıp takipçiliğine soyunmadığım dizi. Fakat 50. bölümünü izleme şerefine nail olduğum için çok mutluyum. Kadın haklarının yasalarca desteklenmediği bu ülkede, tamamen savunmasız kalan bir kadının yaşadığı travmayı bir güzel işlemişlerdir. Bir kişi, kişisel haklarına saldırıya uğramasına rağmen -kendini korumak adına- kendini ifşa edememekte toplum baskısı yüzünden. O kişiler sağlıklı ilişkiler kurmaya devam ederken o kadın devam edememekte hayatına. Bu bölümün yankılarının duyulması temennisiyle.

not: 50. bölümü izlemeyenler olumsuz puan verip moralimi bozmasınlar rica edicem. . . (şaka)
hala ne olduğu bilinmeyen suç. harbiden suçu neymiş söylediler mi dizide.

büdüt: liseli fatmagüller rahatsız olmuş.
neredeyse oturup butun bolumlerini bastan izleme karari aliyordum bugunki bolumu izledikten sonra.

Simdi efendim olay soyle gelisti. Tatil icin annemlerin yaninda bulunmam hep boyle olaylara neden olur zaten. Annem tahmin edersiniz ki dizinin hastasi. E dedim bugun bende bakayim biraz.
Inanmazsiniz belki ama agladim, cok agladim hem de. Ayrica oyle sulugoz bir tipte degilimdir hani ama oyle icten oyle guzel islemisler ki konuyu.
Tebrikler!

--spoiler--
asla yalniz yurumeyeceksin!
--spoiler--
south park versiyonu harbiden başarılı olmuş.

http://www.whatisfatmagul...fsn-goes-to-soutpark.html
son bölümünde tecavüze uğrayan başrol oyuncusuna, senaristlerin liverpool muamelesi yaptığı dizi. *
kadınların, devrimleri anlamamış ve sindirememiş kimseler tarafından ikinci sınıf olarak görüldüğü bir ülkede doğmuş olması.
gittikçe daha da güzel bir hal alan dizidir. özellikle son bölümünü izlemeyenler şu dakikalarda kanal d'yi açıp izlesinler. pazar günleri bu saatlerde tekrarı oluyor çünkü. fatmagül'ün şu repliğinin altını çizmek gerekir.

'konuşacağım. ben konuşursam, benden daha kötü durumda olanlar da benden cesaret alıp konuşurlar belki.'

yürü be fatmagül. özellikle ülkemizde kadına şiddetin bu kadar arttığı bir dönemde mükemmel bir örnek teşkil ediyorsun. senden daha kötü durumlarda olan o kadar çok fatmagül var ki bu ülkede. hepsinin sesi oldun sen.
ya o değil de mukaddes harbi hamile mi? bana öyle geliyor bildiğin dizi boyunca bunu düşünüyorum, hamile gibi sanki.
--51. bölüm spoiler--

hayal kırıklığı yaşatmaya kaldığı yerden devam eden dizi. bu bölüm namına bahsedilebilecek en güzel detay ya da kısım vural' ın annesi leman' ın performansı. oğlunun mezarı başında öyle bir rol kesti ki oturup bende ağlayacaktım az daha. hele ki kocasının ölüm haberini aldığı an cinnet geçirmesi konservatuvarlarda ders niyetine gösterilse yeridir. ayrıca oyuncuların fiziklerin de önemli değişiklikler olmuş. kevaşe mukaddes hamile olmasına rağmen her bölüm daha bir ince geliyor bana. sarı şeker selim yaşaran şeker kıvamına gelmiş. meltem de boşandıktan sonra yanakları, eti butu her bir yanı ayrı şişmiş.

--51. bölüm spoiler--
soru cümlesi gibi duran ama yakınma anlamı içeren dizi ismidir. ayrıca genelde romandan dizi yapan televizyonlarımız, bu diziyle ilk kez tersini yapmış; dizi kitap olacakmış.
Beren Saat'i acıların kadını haline getiren dizi.
horse : at
dont horse : atma
fdont horse : fatma
fdont horse rose : fatmagül.
karşısında rakibi olmadığı için reytingde gününün zirvesinde olan dizi. ama koyun bakalım karşısına muhteşem yüzyılı, kuzey güneyi nolucak?