bugün

fatihin gavur olduğuna dair kesin bir kaynak olsa başlık fatih'in gemileri tüm dünya karalarında 2 günde yürütmesi şeklinde açılırdı. dertleri gemi değil.
https://m.uludagsozluk.com/e/42475560/
Evet,tarihcime detaylı sorup öğrendim. Guncelliyorum
Fatihin gemileri karadan yürütmesi çok kısa bir yazı ile belirtiliyor,yag ile,o da sadece denize indirilirkenmis. Ve mesafe de çok uzun değil,birkaç metre sayılır.
Yani yapılmış,ama öyle sandığımız gibi ihtişamlı bir olay olarak degil
Kaldı ki o kaynaklar da bu fetihten 100 yıl sonra yazılmış.
o gemi götlerine sokulmadığına dua etsinler.
fatih'in gemileri karadan yürütmesine "yalan" diyenler floransa'daki bizans arşivlerinde gemilerin nasıl karadan yürütüldüğüne dair kaynak bulabilirler.

fatih'in istanbul'u fethi her yönüyle bir mühendislik başarısıdır.
siz nasıl bugün gemilerin karadan yürütüldüğüne inanmıyorsanız, 1453 senesinin mayıs ayında ilk şahi topu ateşlenip bizans surlarını sallayana kadar, imparator theodosius da bizans surlarının geçilemeyeceğine inanıyordu.

o topları tasarlayıp dökebilen kudret için, o gemileri karadan yürütmek gayet mümkündür.

her neyse, ben edindiğim bilgileri aktarayım müsadenizle.

fetih sırasında bizans imparatorluğu'nun resmi tarihçiliğini yapan nikola barbaro, gemilerin karadan yürütülmesini şu şekilde aktarmaktadır;
görsel

barbaro; "1453 konstantinopl kuşatma güncesi" adlı kitabın yazarıdır ve bu kitap ülkemizde yararlanılan bir kaynak olduğu kadar, istanbul'un fethine dair tüm dünyanın kabul ettiği bir kaynak kitaptır.
görsel

bakınız ingilizce vikipedi de nikola barbaro'nun günlüklerini en birincil kaynak olarak kabul ediyor ve gemilerin karadan yürütülmesine şüphesiz olarak yer veriyor;
görsel

diğer tarihçilerin aktarımlarına da bakacak olursak;
görsel

bakınız bunların hepsi yabancı tarihçiler üstelik.
özellikle türk ve osmanlı tarihçilerini değil, yabancı tarihçileri incelemekte fayda var.
çünkü türk düşmanlarına türk tarihçilerinden örnek verdiğinizde inandıramazsınız. hoş, at gözlükleri ile bakanlara bizans imparatoru çıkıp gelse ve yemin etse yine inanmazlar ya. neyse...

gemileri karadan yürüten ilk kişi şüphesiz fatih değildi.
fatih'ten 120 sene evvel aydınoğlu umur bey yunanistan'a sefer düzenlemiş,
mora yarımadasını dolaşmak yerine, atina körfezinden, korint körfezine 300 parça irili ufaklı gemisini 10 kilometre boyunca karadan yürüterek geçirmiş ve bu hamlesi ile kendisine büyük bir avantaj sağlamıştır.
görsel

ama gemileri karadan yürüten ilk türk aydınoğlu umur bey değildi.
ondan da öncesi var.
avar hanı abseh...

avar hanı abseh, 7. yüzyılda istanbul'u kuşatmıştır.
ve bu kuşatmada gemilerini fatih'in yürüttüğü güzergahın aynısından yürüterek haliç'e indirmişti.

iyi bir mühendis olduğu kadar iyi bir tarihçi olan fatih'in, o güne kadar yapılan tüm kuşatmaları ayrıntılı olarak inceleyip avar hanı abseh'in yöntemini uyguladığını düşünmememiz için hiçbir sebep yok...

fatih sultan mehmet han istanbul kuşatmasından yıllar sonra bir kez daha gemileri karadan yürütmüştür.
belgrad kuşatmasında...
evet, fatih bir değil, iki defa gemileri karadan yürütmüştür. istanbul'un fethinden sonra, belgrad kuşatmasında da fatih gemileri karadan yürüterek sava nehrine indirmiş ve belgrad'ın kuşatmasında bir de nehir tarafından cephe açmıştır.

fatih'ten yıllar sonra belgrad'ı kuşatan kanuni sultan süleyman da bu kuşatmada aynı yöntemle gemileri karadan yürüterek sava nehrine indirmiştir...

neyse, konuyu fazla uzatmayalım...
gemilerin karadan yürütülerek haliç'e indirildiği bir tarihi gerçektir.
kaynak arayanlara kaynak da gösterdik...

hadi eyvallah.

#tarih
görsel
Senin tarih bilgini sikeyim. Ayrıca Bizansın boğaza verdiği zincirler gotune girmesi dileği ile..

Yeter ve kardeşim soysuz Viking çapulcular ile bile dedelerine sahip çıkıyor. Kan ve Vahsetten başka birşeyleri yok. Biz 700 yıl 7 kıtaya hükmetmiş senin hayran oldum özgürlük anıtını bile borcunu Osmanlı ödemiş dünyaya adalet dagitmis. Bir milleti neden itibarsizlaştirmaya çalışıyorsunuz.
çay içen arkadaşa katılıyorum gemiler yürümez ancak dipleri yağlanarak insan gücü ile çekilir.
Bence asıl konuşulması gereken son yıllarda osmanlı' yı itibarsızlaştırma harekatı neden başladı. Geçmişi değiştirerek elinize ne geçecek.
görsel
Yalnız, ispatlandı bu.
sözlükte herkesin tarihçi olup diğer ülke kaynaklarında da kabul edilen bilgileri reddetmesi orta yaş grubunun çok bilmiş hallerine güzel bi örnek değil de ne?
Tarihimi severim ama sağlam kaynaklar bana çok şeyin bildiğimiz gibi olmadığını anlattı.
Askeriyede arşivde çalışan bi subay,tarih öğretmenim.
Kendisi belge gibi kaynakları çeviriyor, dillerin eskilerini biliyor (eski fransızca vs ),bayağı da bi dil var bildiği.
Ve diyor ki,sınavlarda kabul edilir ama,fatihin gemileri karadan yürütmesi,aslında hicbir kaynakta geçmiyor . Tarih aslında hiç bize anlatılanlar gibi değilmiş
Tekrar özel olarak bu konuda ondan bilgi alıp yazımı düzenleyeceğim.
Edit:konuyla alakalı seyler:
https://www.google.com/am...radan-yurutmemis-38285347
Edit2:tatava yapma ulan,başka bir sebebi vardır,benim subay senin gibi onediya tarihçisi degil

https://m.uludagsozluk.com/e/42478049/
(bkz: acil gömme butonu ihtiyacı).

fav gibi eksilemeye doyulamayan durumlarda milyon eksi gücünce göm butonu olmalı dedirten kendince konuyu bağlama mahareti.

akıl yakan uyarısı verilecek entry.

bir de yanlış anlaşılmasın notu eklemiş.
Herşey yalan
bi siz doğrusunuz
dimi.
ya fatih diyip durmayın şu adama. ikinci mehmed işte. neyin fatihi?

yalandır ayrıca. osmanlıcı veya milliyetçi avuntusudur.
gemileri karadan yürüten ilk insan fatih değildir. Fatih bu konuda venediklilerden esinlenmiştir. Kaynak mı istiyorsun?
(bkz: ilber ortaylı)
çin seddini bizim için yaptılar, 40 kişi çin sarayını bastık tadındadır. evet.
Tophaneden başlayıp zincirle birbirine bağlanmış Haliç'e kadar karadan yürütülerek indirildiği varsayımı yapanların zeka seviyesindeki boşluktur. Okmeydanın da dhkpc lilerin polisle çatışırmaya girdiği sırada gaz bulutunun altından kimseye görünmeden indirdiğini de savunabiliriz.
ya yalan diyosunuzda bir tane kaynak göstermiyosunuz anlam veremedim. yüzyıllardır bize öretilen bu fatih sultan süleyman gemileri karadan yürütmüştür ve istanbulu almanlardan feth etmiştir. fatih padişah o kadar olgun biriki bütün dinlere mensupları özgürce yaşamasına izin vermiştir. açın tarih kitaplarını okuyun: varsa sizin elinizde bir delil koyun ortaya.
o gemiler madem karadan yürütülmedi. peki halice nasıl girdiler sayın beyinsiz. ışınlandılar mı içeri. amına koyayım nasıl da kıskanıyorlar tarihimizi. daha 100 yıl önce mağarada yaşayan adamlar şanlı türk tarihine bok atıyor. (bkz: bsgçk).
Fethe bizzati tanık olmuş rum tarihçi kritovulos tarafından bize nakledilen bir olayın yalan olma ihtimalidir. 20. Yüzyılda ininden çıkmış kürt bilim insanları öyle diyorsa öyledir.
Yalandır. Doğru olsaydı onbin yıllık kürt tarihinde mutlaka bir yazılı kaynakta geçerdi.
koca mustafa paşa tarafından haliç'in okmeydanı bölgesinde yaptırılan gemilerin baskın şeklinde surların dibinden görünmesiyle uydurulan efsane.

kaynak http://www.kitapyurdu.com/kitap/default.asp?id=62686
görsel
7 evliya derecesinde olan fatih sultan mehmet han hazretlerinin başarısı küçümsemek isteyen ateistin hezeyanlarıdır.
şöyle söylemek gerekirse fatihin gemileri karadan yürütmesine inanmayanlar. sayid onbaşının topu tek kaldırıp ateşleyip ve gemiyi vurduğuna da inanmazlar. ne kadar yazık.
ben şu saatten sonra nasıl yapmışa pek bakmam, benim için önemli olan kendisinin, bizans'ın, roma'nın, itin köpeğin işte karşısına kim çıktıysa onun a..na koyup istanbul'u almış olmasıdır.

bazı arkadaşların halen gücüne çok gidiyor olabilir ama yapacak bir şey yok aslolan gerçek budur.